Vo finále Clijstersová proti Pierceovej

SITA|10. sep 2005 o 08:42

NEW YORK 10. septembra (SITA) - Vo finále ženskej dvojhry na grandslamovom US Open v New Yorku (dotácia 17,742 mil. USD) sa stretnú Belgičanka Kim Clijstersová a Francúzka Mary Pierceová. Štvrtá nasadená ...

NEW YORK 10. septembra (SITA) - Vo finále ženskej dvojhry na grandslamovom US Open v New Yorku (dotácia 17,742 mil. USD) sa stretnú Belgičanka Kim Clijstersová a Francúzka Mary Pierceová. Štvrtá nasadená Clijstersová si v troch setoch poradila s turnajovou jednotkou Ruskou Mariou Šarapovovu 6:2, 6:7 (4), 6:3. Dvadsaťdvaročná Belgičanka postúpila do finále niektorého z grandslamových podujatí po štvrtý raz, po roku 2003 druhýkrát v New Yorku, ale prestížny titul jej zatiaľ v zbierke chýba. V súboji s budúcou svetovou jednotkou Šarapovovou premrhala už v závere druhého setu za stavu 6:5 pri podaní 18-ročnej Rusky päť mečbalov, no v treťom suverénne dominovala. Clijstersová má formu a motiváciu navyše. Ako víťazka letnej americkej série na tvrdých povrchoch má v prípade úspechu vo finále šancu zdvojnásobiť svoj finančný zisk na 2,2 mil. USD a to by bola najväčšia jednorazová finančná odmena v tenisovej histórii. „Ak by som myslela vo finále len na tie peniaze, asi by som nevyhrala. Mentálne som na tom však dobre,“ vyhlásila Belgičanka. „Moja súperka neuveriteľne behá a to je v takýchto zápasoch obrovská devíza. Keď sa začali výmeny predlžovať a loptička zostávala čoraz dlhšie v hre, vedela som, že výhoda nie je na mojej strane,“ uviedla sklamaná Šarapovová.

Zatiaľ čo postup Clijstersovej do finále sa tak trochu očakával, Pierceovej spanilá jazda vyráža súperkám aj odborníkom dych. Rodená Montrealčanka sa v 30 rokoch prebojovala už do druhého grandslamového finále v tomto kalendárnom roku. A hoci v Paríži na Roland Garros podľahla hladko Justine Heninovej-Hardennovej, teraz v New Yorku proti druhej Belgičanke nie je bez šancí. V semifinále vyradila lanskú finalistku Jelenu Dementievovú po skvelom výkone 3:6, 6:2, 6:2. Po prehratom prvom sete sa Francúzka nechala dvakrát ošetriť a po masáži chrbta a stehien (dvakrát po 6 minút) sa vrátila na dvorec ako vymenená. Dementievová, ktorá veľmi túžila po obhajobe finále, stratila víťazný rytmus a v závere len trpko konštatovala: „Nechať sa ošetriť je v poriadku, ale naťahovať čas 12 minút za férové nepovažujem. Pravidlá to však zrejme dovoľujú. Ak toto malo súperke dopomôcť k víťazstvu nado mnou, tak potom jej to vyšlo.“ Pierceová kontrovala: „Vždy keď to potrebujem, nechám sa ošetriť. Mám za sebou dosť zranení na to, aby som nič nepodcenila. To je všetko.“ Pierceová má na konte zatiaľ dva grandslamové tituly, oba z parížskej antuky (1995 a 2000). Teraz ako prvá Francúzka v histórii postúpila do finále amerického Grand Slamu. Finále ženskej dvojhry je na programe v noci zo soboty na nedeľu o 2.00 h SELČ.