Federer po obhajobe titulu žiaril, Agassi ďakoval New Yorku

TASR|12. sep 2005 o 03:28

New York 12. septembra (TASR) - Najvyššie nasadený švajčiarsky tenista Roger Federer sa stal víťazom mužskej dvojhry na záverečnom grandslamovom podujatí ...

New York 12. septembra (TASR) - Najvyššie nasadený švajčiarsky tenista Roger Federer sa stal víťazom mužskej dvojhry na záverečnom grandslamovom podujatí roka US Open v New Yorku, keď v strhujúcom finálovom súboji zdolal za 2:20 h sedmičku turnaja Američana Andreho Agassiho v štyroch setoch 6:3, 2:6, 7:6 (1) a 6:1.

Rodák z Bazileja obhájil na dvorcoch areálu vo Flushing Meadows prvenstvo z minulého roku a na svoje konto si pripísal už šiesty grandslamový titul v kariére, za ktorý zinkasuje prémiu vo výške 1,1 milióna dolárov. Federer sa stal zároveň prvým tenistom v profesionálnej ére, ktorý vyhral dvakrát za sebou Wimbledon i US Open. Tridsaťpäťročný Agassi bol vo finále svetovej jednotke dlho vyrovnaným súperom, Federer však po úspešnom tajbrejku tretieho setu definitívne zlomil jeho odpor.

V úvodnom sete švajčiarsky hráč potvrdzoval úlohu favorita, po brejku v šiestej hre a jeho potvrdení sa ujal vedenia 5:2 a získal ho v pomere 6:3. V druhom dejstve sa však karta začala obracať. Agassi zvýšil agresivitu pri jednotlivých úderoch, skvelými returnami eliminoval Federerovo podanie a po brejku v druhej hre si vybudoval náskok 3:0. Švajčiar pôsobil na kurte strnulým dojmom, dopúšťal sa nezvyčajne veľkého množstva nevynútených chýb a druhý set prehral 2:6.

Aj úvod tretieho dejstva patril Agassimu. Rodák z Las Vegas v šiestej hre prelomil podanie súpera, ujal sa vedenia 4:2 a divákov privádzal do varu. Federer však bleskovo kontroval rebrejkom a vynútil si tajbrejk, v ktorom dovolil súperovi uhrať iba jedinú loptičku, keď učebnicovo servoval a pri dlhších výmenách od základnej čiary ničil Agassiho razantnými údermi z bekendovej strany. Švajčiar sa dostal defnitívne na koňa a miláčik domácich tribún, ktorý mal v nohách tri náročné päťsetové duely, už favoritovi nestačil vzdorovať. Vo štvrtom sete si rýchlo vybudoval náskok 5:0 a zápas s prehľadom dotiahol do víťazného konca.

Federer po víťazstve nad Agassim žiaril šťastím. "Dnešne finále malo pre mňa špecifickú príchuť, veď hrať proti Andremu v New Yorku je snom každého tenistu. Musel som siahnúť až na dno síl, dokázal som však prekonať krízu a napokon doviesť zápas do úspešného konca. Podobne ako vlani som vo finálovom dueli predviedol svoj najlepší výkon na turnaji. Som nesmierne šťastný, že sa mi podarilo obhájiť titul na US Open. Chcem zároveň poblahoželať Andremu ku skvelému výkonu vo finále. Dúfam, že zotrvá v profesionálnom kolotoči a spolu odohráme ešte nejeden krásny zápas, ktorý bude lahôdkou pre divákov," povedal Federer.

Agassi po zápase vystrúhal poklonu na adresu svetovej jednotky. "Na US Open som si zmeral sily s množstvom kvalitných hráčov, no Roger je určite jedným z najlepších. Naše zápasy vždy majú osobité čaro a dvíhajú divákov zo sedadiel. Roger vo finále opäť ukázal, že je svetovou extratriedou. Mám za sebou 20 štartov na US Open a pri tejto príležitosti sa chcem poďakovať celému New Yorku. Bola to veľkolepá jazda," povedal Agassi.