Slováci vyhrali štvorhru a priblížili si finále

SITA|24. sep 2005 o 19:16

BRATISLAVA 24. septembra (SITA) - Slovenskí tenisti si výrazne priblížili historické finále Davisovho pohára. V sobotňajšej štvorhre semifinálového súboja s Argentínou v Bratislave domáci pár Karol Beck, ...

BRATISLAVA 24. septembra (SITA) - Slovenskí tenisti si výrazne priblížili historické finále Davisovho pohára. V sobotňajšej štvorhre semifinálového súboja s Argentínou v Bratislave domáci pár Karol Beck, Michal Mertiňák zdolal argentínsku dvojicu David Nalbandian, Mariano Puerta v troch setoch za 165 minút 7:6 (5), 7:5, 7:6 (5) a vybojoval pre Slovensko dôležitý druhý bod. Beck s Mertiňákom vyhrali spolu v Davisovom pohári tretiu štvorhru v rade, keď predtým v rovnakom zložení uspeli aj proti Španielom a Holanďanom. Víťazstvo je o to cennejšie, že Argentínčania prehrali štvorhru v Davis Cupe po troch rokoch a obaja sobotňajší aktéri vôbec po prvý raz. Nalbandian má po sobote deblovú bilanciu 5:1 a Puerta 3:1.

Stretnutie Slovenska a Argentíny vyvrcholí v nedeľu od 15.00 h, keď sú na programe záverečné dvojhry. V tej prvej by mali proti sebe nastúpiť jednotky oboch tímov Dominik Hrbatý a Guillermo Coria a po nich by mali prísť na rad dvojky Karol Beck a David Nalbandian.

Karol Beck, Michal Mertiňák - David Nalbandian, Mariano Puerta 7:6 (5), 7:5, 7:6 (5)

Vo vyrovnanom I. sete si všetci štyria aktéri pozorne strážili servis. Až do jedenásteho gemu sa k jedinému brejkbalu dostali Argentínčania za stavu 2:2 pri podaní Mertiňáka, ale Slováci to ustáli. Za stavu 6:5 pre slovenský pár podával Nalbandian a pri 15:40 čelil dvom setbalom. Prvý sa skončil tesným volejom Mertiňáka za základnou čiarou a druhý odvrátil podávajúci hráč esom. Nasledoval tajbrejk, v ktorom hostia zaspali úvod a domáci viedli už 4:0. Za stavu 6:3 mali Slováci ďalšie tri setbaly. Puerta pri svojom podaní nezaváhal a razom bolo 6:5. Potom však Nalbandian nezreturnoval prvý Beckov servis a diváci v NTC sa mohli po 61 min tešiť z tesného slovenského víťazstva v prvom sete 7:5 v tajbrejku. V druhom dejstve pokračovalo preťahovaie o každý gem, ale ľavákovi Puertovi začalo postupne odchádzať prvé podanie. Za stavu 4:4 práve pri podaní Puertu sa Slováci dostali k dvom brejkbalom a Mertiňák po najkrajšej výmene zápasu hneď ten prvý premenil krásnym stopbalom. Vzápätí sa Beck pri svojom servise dostal k setbalu, ale Argentínčania ho odvrátili a dokonca zvládli rebrejk. Potom ale zlyhalo podanie aj Nalbandianovi a po víťaznom returne z rakety Mertiňáka sa slovenský pár ujal vedenia 6:5 a publikum v NTC sa znova dostalo do varu. Ľadovo pokojný Mertiňák potom už pri svojom servise nezaváhal a po nevydarenom lobe Nalbandiana získalo Slovensko II. set v pomere 7:5. V treťom sete si hráči držali podanie, hoci nabudení Slováci mali k brejku bližšie. Za stavu 4:5 Beck zvládol ťažkú situáciu za stavu 0:30 a dvoma skvelými servismi vyrovnal skóre. Vzápätí šiel na podanie Nalbandian a keďže domáci tenisti opäť skvele zahrali na sieti, dostali sa postupne k trom brejkbalom. Bez nervov a s čelenkou hrajúci Nalbandian ich však výborným servisom resp. volejmi odvrátil. Potom Mertiňák poľahky vyhral svoje podanie a hral sa druhý tajbrejk. Začal ho Puerta a zle, keď zahral po returne pridlhý volej - Slováci viedli 1:0. Vzápätí na servise neomylný Beck za búrlivých ovácií zaplnených tribún zvýšil na 3:0. Potom znervóznel aj dovtedy pokojný Nalbandian a prehral prvé svoje podanie - 4:0. Argentínčania vzápätí zabojovali a aj napriek nevôli divákov, ktorí reklamovali dvojdotyk Nalbandiana, znížili na 2:4. O čosi neskôr Mertiňák zaúradoval na sieti a nevysoký Nalbandianov lob poslal do odkrytej časti argentínskeho dvorca: 5:2. Vzápätí Beck skvele obhodil Puertu a bolo 6:2. Potom začal kúzliť Puerta. Najprv dobrým podaním znížil na 3:6 a vzápätí skvelým returnom pri Beckovom servise odvrátil aj druhý mečbal. Mladý Slovák potom zneistel a pri svojom ďalšom podaní urobil dvojchybu. Na podanie šiel po troch odvrátených mečbaloch Nalbandian, ale po krásnej výmene sa Slováci predsa len premenenia štvrtého mečbalu v poradí dočkali. Nalbandian zahral po výbornej Mertiňákovej reakcii na sieti iba do siete a Slovensko získalo v semifinále dôležitý druhý bod. V elektrizujúcej atmosfére si potom Beck s Mertiňákom spokojne vychutnávali prvé víťazné chvíle so skvelými divákmi, ktorí prevolávali ich mená.