V sobotu skákali dvakrát, víťazmi Janda a Kranjec

Sportnet|28. nov 2005 o 00:00

KUUSAMO - Až dvoje pretekov počas jedného dňa museli hneď na úvod zvládnuť skokani na lyžiach. V sobotu popoludní sa vo fínskom Kuusame súťažilo na 1. kolo a najviac skočil Čech Jakub Janda. Večer sa už išlo klasicky dvojkolovo a z prvenstva sa tešil ...

KUUSAMO - Až dvoje pretekov počas jedného dňa museli hneď na úvod zvládnuť skokani na lyžiach. V sobotu popoludní sa vo fínskom Kuusame súťažilo na 1. kolo a najviac skočil Čech Jakub Janda. Večer sa už išlo klasicky dvojkolovo a z prvenstva sa tešil Slovinec Robert Kranjec, pár hodín predtým tretí.

V úvodných pretekoch nového ročníka Svetového pohára, ktoré jury pre zlé poveternostné podmienky preložila z piatka, namerali dvadsaťsedemročnému českému reprezentantovi 140,5 metra. Pre dvojnásobného medailistu z MS v Oberstdorfe to bol druhý triumf v kariére, ten premiérový získal v januári v Titisee-Neustadt. S takmer šesťbodovou stratou skončil za Jandom obhajca prvenstva domáci Fín Janne Ahonen.

Víťazom podvečerných druhých pretekov sa stal Slovinec Robert Kranjec, ktorý mal slušný náskok už po 1. kole. Rodákovi z Ľubľany namerali 144,5 m, v druhom kole 135 m. Pre Slovinca to bol premiérový triumf vo Svetovom pohári. Druhé miesto obsadil opäť Ahonen, Janda obsadil tentoraz 7. priečku. Slovensko nemalo vo Fínsku zastúpenie.

Prvé preteky: 1. Janda (ČR) 155,4 bodu (140,5 m), 2. Ahonen (Fín.) 149,8 (138,5 m), 3. Kranjec (Slovin.) 148,5 (137,5 m), 4. Uhrmann (Nem.) 147,0 (137,5 m), 5. Forfang (Nór.) 145,5 (137,5 m), 6. Morgenstern (Rak.) 138,3 (133,5 m). Druhé preteky: 1. Kranjec (Slovin.) 305,6 bodu (144,5 m/135 m), 2. Ahonen (Fín.) 299,7 (140,5/136), 3. Uhrmann (Nem.) 294,3 (136,5/137), 4. Küttel (Švajč.) 294,2 (136,5/137,5), 5. Malysz (Poľ.) 288,5 (137/135,5), 6. Morgenstern (Rak.) 284,8 (132/139). Poradie SP: 1. Ahonen (Fín.) a Kranjec (Slovin.) - obaja 160 bodov, 3. Janda (ČR) 136. (per, sita)