Štvrtok, 3. december, 2020 | Meniny má OldrichKrížovkyKrížovky

Švajčiar Küttel si v rekorde doskočil po premiérový primát

LILLEHAMMER - Prekvapujúcim víťazom sobotňajších podvečerných tretích pretekov nového ročníka Svetového pohára v skokoch na lyžiach sa na mostíku HS-131 v nórskom Lillehammeri stal Švajčiar Andreas Küttel, ktorý bol po prvom kole až piaty.

Jediná desatina bodu rozhodla sobotňajší súboj skokanov v Lillehammeri: vyhral 27-ročný Švajčiar Andreas Küttel (v strede) pred Čechom Jakubom Jandom (vľavo). Tretí skončil Nór Lars Bystöl (vpravo). FOTO - ČTK / AP

Dvadsaťšesťročnému členovi klubu Einsiedeln namerali 135 m a 139 m, za čo dostal od rozhodcov celkovú známku 296,2 bodu. Küttel dosiahol najlepší výsledok v kariére, dosiaľ bol v SP "len" dvakrát tretí.

O svojom premiérovom triumfe v pretekoch Svetového pohára rozhodol švajčiarsky skokan v druhom finálovom kole, v ktorom utvoril rekord olympijského mostíka. Druhú priečku s minimálnou stratou len jednej desatiny bodu obsadil Čech Jakub Janda (296,1 b).

Dvadsaťsedemročný český reprezentant si to vynahradil na druhý deň - vyhral nedeľňajšie preteky. Dvojnásobný medailista z tohtoročných MS v Oberstdorfe získal tretí triumf v pohárových pretekoch v kariére. Janda si upevnil vedúcu priečku v hodnotení Svetového pohára. Prekvapivý víťaz zo soboty Andreas Küttel bol tretí.

Jediný slovenský skokan Martin Mesík sa v sobotu do súťaže nekvalifikoval. Včera postúpil a premiérovo sa predstavil v tomto ročníku v hlavnej súťaži. Do druhého finálového kola medzi tridsať najlepších pretekárov sa však neprebojoval - obsadil 45. miesto.

(sita)

Lillehammer (HS-131)SOBOTA: 1. Küttel (Švajč.) 296,2 bodu (135 m/139 m - rekord mostíka), 2. Janda (ČR) 296,1, 3. Bystöl (Nór.) 291,7, 4. Uhrmann (Nem.) 287,2, 5. Ahonen (Fín.) 285,4, 6. Widhölzl (Rak.) 282,5.

NEDEĽA: 1. Janda (ČR) 285,6 bodu (135,5 m/131,5 m), 2. Bystöl (Nór.) 269,1, 3. Küttel (Švajč.) 267,2, 4. Widhölzl (Rak.) 263,0, 5. Malysz (Poľ.) 260,6, 6. Ahonen (Fín.) 255,2,... 45. Mesík (SR) 83,3 (106 m).