Japoncov nadchli ich sólisti

Sportnet|5. dec 2005 o 00:00

OSAKA - Kanaďania Marie-France Dubreuilová s Patricom Lauzonom sa stali druhýkrát v kariére víťazmi pretekov Grand Prix ISU v krasokorčuľovaní, keď v sobotu triumfovali v súťaži v tancoch na ľade na NHK Trophy v japonskej Osake. Druhí s výrazným odstupom

Kanadský pár Marie-France Dubreuilová a Patrice Lauzon zvíťazili v kategórii tancov na podujatí NHK Trophy zo seriálu Grand Prix ISU. FOTO - SITA/AP

skončili Bulhari Denkovová, Staviskij. Prvú medailu z Grand Prix ISU pre Arménsko vybojovali tretí Anastasia Grebenkinová s Vazgenom Azrojanom.

Víťazní Dubrueilová s Lauzonom predviedli romantický voľný tanec na soundtrack z love story Kdekoľvek v čase. Kanadskí šampióni upútali predovšetkým svojimi dvíhanými figúrami. "Na súťaži sme takmer neštartovali. Korčule nám však našťastie priviezli, aj keď len tesne pred začiatkom povinného tanca. Stres sme zvládli a predviedli tri solídne programy," povedala Dubreuilová. Kanadský pár môže byť v olympijskej sezóne najväčším súperom úradujúcich majstrov sveta Tatiany Navkovej s Romanom Kostomarovom.

V súťaži žien potešili divákov v Osake domáce Japonky. Z víťazstva sa tešila Jukari Nakanová pred Fumie Suguriovou. Nakanová bola po krátkom programe druhá, ale po tretej najlepšej voľnej jazde dosiahla premiérové prvenstvo na podujatí Grand Prix ISU. "Som prekvapená, nečakala som, že túto súťaž vyhrám. Jediná vec, ktorá ma frustruje, je, že mi dnes chýbal dobrý trojitý axel. Musím na ňom ešte popracovať," povedala Nakanová. Suguriová sa posunula vďaka najlepšej finálovej časti programu zo šiesteho miesta na druhé. Voľné jazdy nevyšli favoritkám. Juniorská majsterka sveta 2004 Miki Andová pokazila flip a tulup a skončila štvrtá. Ešte väčší krach zaznamenala bronzová z tohtoročných MS Carolina Kostnerová. Mladá Talianka síce po krátkom programe viedla, ale v druhej časti programu nezvládla čisto ani jeden skok a klesla na 6. miesto.

Domáci sa tešili aj v súťaži mužov, ktorú vyhral úradujúci juniorský majster sveta Nobunari Oda. Osemnásťročný rodák z Takacuky predviedol vyrovnané jazdy, v oboch častiach programu skončil druhý, čo mu stačilo na celkový triumf. Oda zaznamenal prvé víťazstvo na pretekoch Grand Prix ISU v kariére. Vynikajúci stri body. Lysacek bol po krátkom programe tretí, predviedol výbornú voľnú jazdu, no na prvenstvo to nestačilo. (sita)

Výsledky - NHK Trophy

Muži: 1. Oda (Jap.) 216,39, 2. Lysacek (USA) 213,55, 3. Takahaši (Jap.) 205,30, 4. Mabee (Kan.) 171,65, 5. Van der Perren (Belg.) 170,55.

Ženy: 1. Nakanová 158,66, 2. Suguriová (obe Jap.) 158,48, 3. Ľašenková (Ukr.) 156,52, 4. Andová (Jap.) 154,34, 5. Meissnerová (USA) 152,18.

Tance: 1. Dubreuilová, Lauzon (Kan.) 189,72, 2. Denkovová, Staviskij (Bulh.) 173,23, 3. Grebenkinová, Azrojan (Arm.) 162,64.