Streda, 2. december, 2020 | Meniny má BibiánaKrížovkyKrížovky

V pretekoch SP na 15 km frontálny útok slovenských žien

Hochfilzen 7. decembra (TASR) - Druhé kolo Svetového pohára v biatlone sa začalo v stredu v rakúskom Hochfilzene vytrvalostnými pretekmi žien. Víťazstvo ...

Hochfilzen 7. decembra (TASR) - Druhé kolo Svetového pohára v biatlone sa začalo v stredu v rakúskom Hochfilzene vytrvalostnými pretekmi žien. Víťazstvo si na 15 km trati vybojovala Švédka Anna Carin Olofssonová pred dvoma Ruskami, druhá Oľga Zajcevová stratila na víťazku 40,6 sekundy a tretia Nataľja Gusevová 1:45,7 sekundy. Darilo sa aj slovenským ženám, predovšetkým Marcele Pavkovčekovej, ktorá obsadila 8. miesto s odstupom na najlepšiu Švédku 2:40,8 sekundy. Zo štvorice Sloveniek bodovala do SP aj 12. Martina Halinárová, na 37. mieste finišovala Anna Murínová a na 79. Janka Gereková. V priebežnom hodnotení SP vyzliekla Nemku Dislovú zo žltého trička vedúcej ženy Ruska Zajcevová.

Víťazná Švédka Olofssonová vo svojich 32 rokoch dosiahla svoje premiérové víťazstvo v SP. Hochfilzen si obľúbila už v minulej sezóne na svetovom šampionáte, kde obsadila v mass pretekoch striebornú priečku. V hustom snežení síce nabrala na svoj čas dve trestné sekundy, no perfektne bežala a súperky v korčuľovaní prevalcovala.

Slovenská reprezentácia žien ukázala v Hochfilzene frontálny útok na popredné priečky. Ak sa jej vo švédskom Östersunde okrem štafiet v individuálnych pretekoch nedarilo, tak teraz v Hochfilzene na vytrvalostnej pätnástke, ktorá sa bežala v tejto sezóne prvýkrát, ukázala svoju silu. Najskôr ju dlho naznačovala Anna Murínová, strelecky až do záverečnej stojky úplne čistá (0-0-0-2), no dve trestné minúty ju pripravili o bodované umiestenie v najlepšej tridsiatke. Za ňou sa vyhupla medzi najlepšie Martina Halinárová, na strelnici iba s jedným minutým výstrelom (0-1-0-0), ktorá potvrdila, že strelecký výbuch v štafetách v Östersunde bol úplne náhodný. Korunu všetkému nasadila Marcela Pavkovčeková, ktorá zo seba vydolovala jeden zo svojich životných výkonoch. Na strelnici sa jej ruka ani raz nezachvela a spolu s Bieloruskou Zubrilovovou bola jediná, ktorá medzi 110 štartujúcimi vyčistila všetkých 20 terčov. Od mladej Janky Gerekovej sa zázrak nečakal, vytrvalostné preteky SP boli pre ňu veľkou školou, so 79. miestom a piatimi trestnými minútami (5).

"Tak dnes to bolo tak, ako by to malo vyzerať," povedal tréner Juraj Sanitra. "Pravdu povediac, tento výkon som aj čakal, lebo dievčatá naznačovali v tréningoch dobrú formu. Samozrejme, podstatné bolo, že na strelnici zastrieľali výborne. Vyzdvihnúť musím najmä výkon Marcely Pavkovčekovej, určite bol jej životný, s najlepším umiestením v kariére. Úplne iná ako v Östersunde v 1. kole SP, doslova na nepoznanie, bola Martina Halinárová, poučila sa a o dušu bojovala. Podmienky boli dosť ťažké, husté sneženie spôsobilo, že nakoniec najviac vo výsledkovom popredí sa ukázali biatlonistky s vyššími štartovnými číslami. Nižšie dosť pribrzdilo aj Annu Murínovú, ktorá strelecky okrem dvoch minutých terčoch v samom závere stratila cenné sekundy na trati."

Výsledky

ženy

vytrvalostné preteky na 15 km: 1. Anna Carin Olofssonová (Švéd.) 49:06,3 (2), 2. Oľga Zajcevová +40,6 (1), 3. Nataľja Gusevová ((obe Rus.) +1:45,7 (2), 4. Sandrine Baillyová (Fr.) +1:48,7 (2), 5. Juxia Hou (Čína) +1:58,3 (3), 6. Martina Glagowová (Nem.) +2:29,4 (2), 7. Zdenka Vejnarová (ČR) +2:33,8 (1), 8. Marcela Pavkovčeková (SR) +2:40,8 (0), 9. Anna Titovecová-Bogaliová +3:05,4 (1), 10. Oľga Pylevová (obe Rus.) +3:14,6 (2), ...12. Martina Halinárová +3:35,5 (1), 37. Anna Murínová +6:27,0 (2), 79. Janka Gereková (všetky SR) +9:27,8 (5)

Priebežné hodnotenie SP (3 z 26 pretekov): 1. Zajcevová 133, 2. Baillyová 117, 3. Dislová 104, ...22. Pavkovčeková 30, 27. Halinárová 22 dd