Ženy Nórska v pretekoch štafiet SP už s druhým triumfom, zlepšenie SR

TASR|10. dec 2005 o 13:28

Hochfilzen 10. decembra (TASR) - Triumfom Nórska sa skončili v rakúskom Hochfilzene preteky Svetového pohára štafiet biatlonistiek. Na 4x6 km trati zvíťazili ...

Hochfilzen 10. decembra (TASR) - Triumfom Nórska sa skončili v rakúskom Hochfilzene preteky Svetového pohára štafiet biatlonistiek. Na 4x6 km trati zvíťazili Nórky v zložení Liv Grete Poiréeová, Gro Istadová-Krisiansenová, Gunn Margit Andreassenová a Linda Tjörhomová s náskokom 10,9 sekundy pred Ruskami, od tretích Nemiek ich delilo 53,4 sekundy. Slovenské kvarteto s Annou Murínovou, Marcelou Pavkovčekovou, Martinou Halinárovou a Soňou Mihokovou dobehlo na 5. mieste. V priebežnom hodnotení SP kraľujú v tejto sezóne Nórky, keď zvíťazili aj predtým vo švédskom Östersunde v úplne rovnakom zložení.

V sobotu slnečný Hochfilzen doprial najviac Nórkam, ktoré o triumf bojovali v samom závere s Ruskami. Bežecky vynikajúca Tjörhomová nedala Ruske Zajcevovej šancu a aj keď po poslednej streľbe stojmo vybehli na trať úplne súčasne, onedlho sa cez Rusku prehnala a suverénnym spôsobom si náskok na čele udržala a zveľadila. Na záverečnom štvrtom úseku sa vyrysovali viaceré súboje, kým o prvenstvo jasne súperili Nórky a aktuálne majsterky sveta práve z Hochfilzenu Rusky, na treťom mieste Nemka Wilhelmová mala za úlohu zmierniť stratu, ktorú spôsobila na treťom úseku, najmä po trestnom okruhu po streľbe stojmo Apelová. Wilhelmová, víťazka šprintu deň predtým, sa síce snažila, no dve dobíjania v záverečnej stojke štafetu úradujúcich olympijských víťaziek definitívne zaradili na 3. priečku.

Slovenská štafeta jasne naznačila, že sa výkonmi posúva vpred. Po 13. mieste v Östersunde poskočila na 5. priečku v Hopchfilzene. Na prvom úseku Anna Murínová (streľba 0 tr. okr. + 3 dobíjania) statočne udržala 7. priečku. Na úseku druhom opäť strelecky zažiarila bezchybná Marcela Pavkovčeková a odmenou bola na odovzdávke 5. priečka. Tretí úsek z pohľadu priebežného poradia dopadol ešte lepšie, Martina Halinárová (0+2) zabudla na strelecký výbuch v Östersunde, v ležke sa síce s dvoma dobíjaniami zdržala, no stojku zvládla perfektne a 5. najrýchlejším časom na svojom úseku, teda rovnakom, aký si zapísala Pavkovčeková, odovzdávala na 4. mieste, 6,9 sekundy pred Slovinkami. V záverečnom úseku sa lúštila tajnička, či štvrté dobehnú Slovinky alebo Slovenky. Brankovičová sa však ukázala ako lepšia bežkyňa a keďže Soňa Mihoková stratila aj nejaké sekundy pri troch dobíjaniach (0+3), jej finiš priniesol 5. priečku. Za Slovenskom nastalo vo výsledkoch medzi 20 štartujúcimi waterloo z pohľadu streľby, jedni z najhorších boli trebárs až na 13. mieste Češky so štyrmi trestnými okruhmi.

Výsledky

ženy

štafety na 4x6 km: 1. Nórsko (Liv Grete Poiréeová, Gro Istadová-Krisiansenová, Gunn Margit Andreassenová, Linda Tjörhomová) 1:15:27,4 (0+1), 2. Rusko +10,9 (0+5), 3. Nemecko +53,4 (1+10), 4. Slovinsko +2:11,3 (0+8), 5. Slovensko (Anna Murínová, Marcela Pavkovčeková, Martina Halinárová, Soňa Mihoková) +2:59,9 (0+8), 6. Bielorusko +3:53,1 (2+9)

Priebežné hodnotenie SP (2 z 5 pretekov): 1. Nórsko 900, 2. Rusko 810, 3. Slovinsko 720, ...8. Slovensko 530 dd

Domov»Zimné športy»Ženy Nórska v pretekoch štafiet SP už s druhým triumfom, zlepšenie SR