Streda, 25. november, 2020 | Meniny má KatarínaKrížovkyKrížovky

Janda to doma rozbalil až v nedeľu

HARRACHOV - Víťazom včerajších pretekov Svetového pohára v skokoch na lyžiach sa na mostíku v českom Harrachove stal zaslúžene domáci Jakub Janda, ktorý viedol už po 1. kole. Vedúci muž Svetového pohára tak potvrdil svoju skvelú formu, čo sa mu v sobotu .

HARRACHOV - Víťazom včerajších pretekov Svetového pohára v skokoch na lyžiach sa na mostíku v českom Harrachove stal zaslúžene domáci Jakub Janda, ktorý viedol už po 1. kole. Vedúci muž Svetového pohára tak potvrdil svoju skvelú formu, čo sa mu v sobotu v prvých domácich pretekoch nepodarilo, keď skončil až siedmy.

Dvadsaťsedemročnému českému reprezentantovi namerali včera 138,5 m a 141 m. O svojom prvenstve rozhodol Janda v druhom kole najdlhším pokusom dňa - 141 metrov. "V domácom prostredí som veľmi chcel dosiahnuť čo najlepší výsledok. V sobotu to nevyšlo. Dnes to boli asi najťažšie preteky v mojom živote. Som rád, že som ich napokon zvládol. Pociťujem však ešte rezervy," uviedol Janda, ktorý zvíťazil v Harrachove ako prvý Čech po 21 rokoch.

V sobotu ovládol preteky Švajčiar Andreas Küttel. Ten sa v nedeľu posunul z deviateho miesta na tretie, no predvčerom viedol už po 1. kole. Skočil 136,5 m a potom aj famóznych 143,5 m. "Momentálne sa na mostíkoch cítim veľmi dobre, skoky na lyžiach mi prinášajú radosť. Už s prvým kolom som bol spokojný, finálový pokus mi však vyšiel úplne perfektne." Suverén uplynulej zimy Janne Ahonen bol po prvom kole až jedenásty, ale 140 metrov dlhý pokus v 2. kole Ahonena "katapultoval" až na bronzový stupeň. Prekvapením bolo 10. miesto neznámeho Sebastiana Colloreda, prvého Taliana po rokoch, ktorý bodoval. Po 1. kole bol dokonca štvrtý.

Slovensko nemalo v hlavnej súťaži zastúpenie po oba dni, Martin Mesík nepostúpil z kvalifikácie ani raz.

Prvé preteky: 1. Küttel (Švajč.) 289,5 bodu (136,5 m/143,5 m), 2. Uhrmann (Nem.) 274,9 (138/137,5), 3. Ahonen (Fín.) 264,2 (129/140), 4. Widhölzl (Rak.) 263,4 (131,5/136,5), 5. Ljökelsöy (Nór.) 262,9 (132/136), 6. Peterka (Slovin.) 259,2 (134/132,5).

Druhé preteky: 1. Janda (ČR) 287,1 bodu (138,5 m/141 m), 2. Ahonen (Fín.) 281,7 (137,5/139), 3. Küttel (Švajč.) 268,6 (132/137,5), 4. Ljökelsöy 266,2 (133,5/135,5), 5. Pettersen (obaja Nór.) 264,2 (139/130), 6. Ammann (Švajč.) 260,3 (136/130).

Celkovo: 1. Janda (ČR) 452 bodov, 2. Küttel (Švajč.) a Ahonen (Fín.) - obaja 385. (per, sita, čtk)