Prvé výhry Linda a Siďkovej

Sportnet|31. dec 2005 o 00:00

NOVÉ MESTO NA MORAVE - Víťazmi šprintu voľnou technikou Svetového pohára bežcov na lyžiach v rámci 68. ročníka Zlatej lyže sa stali Švéd Björn Lind a Ruska Alena Siďková.

Šprintérsky špecialista Lind sa na stupienky víťazov postavil po piaty raz v kariére, ale prvýkrát na najvyšší. Štvrtý zo ZOH 2002 v Salt Lake City i svetového šampionátu vyhral kvalifikáciu a najrýchlejší bol aj vo finále. Dostal sa na čelo hodnotenia šprintu (malý krištáľový glóbus).

Siďková sa v 26 rokoch stala sedemnástou ženou, ktorá dokázala triumfovať v šprintérskych pretekoch SP, pre ňu to bolo prvé víťazstvo v pretekoch tohto rangu. Najrýchlejší čas na 1254 m okruhu s prevýšením 33 m dosiahla v kvalifikácii, vo štvrťfinále, semifinále i finále.

Ani jeden z trojice slovenských reprezentantov neuspel a do štvrťfinále sa neprebojoval. Alena Procházková skončila na 42. mieste. Medzi 73 mužmi obsadil Stanislav Holienčík 57. a Davorín Škvaridlo 59. miesto. (sita)

Výsledky, muži, A-finále: 1. Lind (Švéd.) 2:32,2, 2.Larsson (Švéd.) +0,1 s, 3. Kjölstad (Nór.) +22,2, 4. Östberg (Švéd.) +1:05,3. B-finále: 1. (5. celkovo): Fredriksson (Švéd.) 2:30,3, 2. (6.) Hetland (Nór.) +0,5, 3. (7.) Ročev (Rus.) +1,1, 4. (8.) Kožíšek (ČR) +8,0. Ženy, A-finále: 1. Siďková (Rus.) 2:48,3, 2. Dahlbergová (Švéd.) +1,8 s, 3. Künzelová (Nem.) +2,9, 4. Matvejevová (Rus.) +3,7. B-finále: 1. (5. celkovo): Strömstedtová (Švéd.) 2:54,6, 2. (6.) Kowalczyková (Poľ.) +0,4 s, 3. (7.) Gjömleová (Nór.) +3,4, 4. (8.) Emelie Öhrstigová (Švéd.) +8,7.