Prvé semifinále Šarapovová - Heninová-Hardennová

SITA|24. jan 2006 o 13:20

MELBOURNE 24. januára (SITA) - Prvú semifinálovú dvojicu ženskej dvojhry na úvodnom grandslamovom tenisovom turnaji roka Australian Open (dotácia 19,3 mil. AUD) vytvorili Ruska Maria Šarapovová a Belgičanka ...

MELBOURNE 24. januára (SITA) - Prvú semifinálovú dvojicu ženskej dvojhry na úvodnom grandslamovom tenisovom turnaji roka Australian Open (dotácia 19,3 mil. AUD) vytvorili Ruska Maria Šarapovová a Belgičanka Justine Heninová-Hardennová. Osemnásťročná Šarapovová v čisto ruskom súboji s Naďou Petrovovou nepodala oslnivý výkon, napriek tomu za 121 minút zvíťazila 7:6 (6), 6:4. V iba priemernom stretnutí plnom nepresností víťazka vyťažila maximum z chýb súperky (bilancia 36:49), ktorá najmä v prvom sete bola lepšou hráčkou, ale svoje šance vrátane dvoch setbalov v tajbrejku nedotiahla do konca. V druhom sete mala Petrovová za stavu 4:5 pri podaní Šarapovovej tri brejkbaly na 5:5, ale ani jeden nevyužila. Hráčka žijúca v poľskom Krakove sa rozlúčila vo štvrťfinále grandslamového turnaja tretíkrát v rade. Paradoxne ju rovnako ako teraz v Melbourne aj vlani v New Yorku a Londýne zdolala Šarapovová. "Mala by som s tým niečo robiť. V niektorých momentoch som jej dávala loptičky zadarmo. Musím popracovať na mentálnej stránke," vyhlásila Petrovová. K už tradičnej téme nemiestnych pokrikov z hráčskej lóže, kde počas zápasov Šarapovovovej sedí a nahlas gestikuluje jej otec Jurij, Petrovová poznamenala: "Úplne som ho ignorovala. Ani raz som sa nepozrela v tú stranu."

Heninová-Hardennová predĺžila svoju víťaznú sériu na otvorenom šampionáte Austrálie na 12 stretnutí. Víťazka tohto turnaja z roku 2004, ktorá vlani v Melbourne Parku pre zranenie chýbala, zdolala v takmer dvojhodinovom stretnutí svetovú jednotku Američanku Lindsay Davenportovú 2:6, 6:2, 6:3. Po hladko prehratom prvom sete 23-ročná Belgičanka získavala navrch najmä v dlhších výmenách a napokon skúsenejšiu súperku prevýšila na podaní aj vo víťazných úderoch (bilancia 28:19). K menšej kvalite stretnutia prispel aj silný vietor. Obe hráčky si dovedna 13-krát vzali podanie a urobili spolu 18 dvojchýb. V prípade 29-ročnej Davenportovej to bolo deviate melbournské štvrťfinále, z toho štvrté neúspešné. "V prvom sete som bola pod veľkým tlakom súperky. Potom som sa z toho dostala. V druhom a treťom sete som zahrala veľmi solídne," nechala sa počuť 23-ročná Belgičanka. Na adresu najbližšej súperky Šarapovovej podotkla: "Má veľké sebavedomie a dáva to na kurte aj patrične najavo. Bude to veľmi ťažký zápas." Vo vzájomnej bilancii semifinalistiek vedie o päť rokov staršia Belgičanka 2:1.

Dvojhra žien - štvrťfinále - utorkový súhrn:

Justine Heninová-Hardennová (8-Belg.) - Lindsay Davenportová (1-USA) 2:6, 6:2, 6:3

Maria Šarapovová (4-Rus.) - Naďa Petrovová (6-Rus.) 7:6 (6), 6:4