SEMIFINÁLOVÉ DVOJICE: DAVID NALBANDIAN (4-ARG.) - MARCOS BAGHDATIS (CYPR.) A ROGER FEDERER (1-ŠVAJČ.) - NICOLAS KIEFER (21-NEM.)

Federer sa natrápil, ale postúpil

MELBOURNE 25. januára (SITA) - Semifinálové kvarteto dvojhry mužov na Australian Open v Melbourne (dotácia 19,3 mil. AUD) v stredu doplnili Nemec Nicolas Kiefer a podľa predpokladov aj najvyššie nasadený ...

MELBOURNE 25. januára (SITA) - Semifinálové kvarteto dvojhry mužov na Australian Open v Melbourne (dotácia 19,3 mil. AUD) v stredu doplnili Nemec Nicolas Kiefer a podľa predpokladov aj najvyššie nasadený Švajčiar Roger Federer. Prvú dvojicu tvoria Argentínčan David Nalbandian a cyperské prekvapenie Marcos Baghdatis. S výnimkou Federera ani jeden zo zvyšného tria ešte nemá v zbierke grandslamový titul.

Tretím semifinalistom sa stal Nicolas Kiefer. V najväčšej a najdlhšej dráme doterajšieho priebehu úvodného grandslamového turnaja roka si v súboji dvoch skúsených hráčov poradil s Francúzom Sébastienom Grosjeanom 6:3, 0:6, 6:4, 6:7 (1), 8:6. Stretnutie plné skvelých výmen, ale aj nervozity a napomínaní od rozhodcu, trvalo 4 h a 48 minút a len rozhodujúci piaty set sa hral 96 minút. Grosjean mal po skončení na konte viac víťazných úderov (59:34) a menej chýb ako jeho súper (55:67), napriek tomu zvládol záver lepšie húževnatý Nemec. V dvanástom geme piateho setu došlo k nezvyčajnej situácii, keď Kieferovi vyletela po údere raketa z ruky, preletela cez sieť a skončila mimo dvorca. Grosjean, ktorý vtedy podával na udržanie v zápase, vzápätí zahral loptičku do siete. Francúz žiadal pre seba fiftín, lebo sa automaticky domnieval, že jeho súper porušil pravidlá. Empajrový rozhodca Carlos Bernardes napriek tomu loptičku priznal Kieferovi a namiesto hry v prospech Grosjeana bola zhoda. Kiefer sa v 28 rokoch a na tridsiaty piaty pokus po prvý raz v kariére prebojoval do semifinále grandslamového turnaja, doteraz mal na konte len päť štvrťfinálových účastí. "V zápase sa vyskytlo niekoľko momentov, ktoré neboli pekné. Bolo tam veľa napätia. Jeden však musel po štyri a pol hodine vyhrať. Som rád, že som to bol ja," vyhlásil Kiefer. "Nevedel som, že je dovolené hádzať raketou počas hry. Tá loptička sa mala minimálne opakovať," nechal sa počuť Grosjean. Aj Kiefer s ním súhlasil: "Myslel som si, že ten fifitín získa súper. Keď ho však pridelili mne, neprotestoval som." Podľa pravidiel ITF ak sa hodená raketa ocitne počas hry v priestore hracej plochy, fiftín pripíšu automaticky v prospech súpera. Ak však raketa dopadne mimo kurtu, je na empajrovom rozhodcovi ako sa rozhodne. V tomto prípade priznal loptičku Kieferovi, keďže Grosjean vzápätí pokazil.

Najvyššie nasadený hráč a víťaz tohto turnaja z roku 2004 Roger Federer zdolal v poslednom štvrťfinále vo výbornom stretnutí piateho nasadeného Rusa Nikolaja Davydenka v štyroch setoch 6:4, 3:6, 7:6 (7), 7:6 (5). Premožiteľ Dominika Hrbatého Davydenko bol svetovej jednotke vyrovnaným súperom a doslova premrhal záver tretieho setu, keď viedol 5:3 a podával. Neskôr mal na rakete šesť setbalov, ale ani jeden nevyužil. Dôležitý set napokon daroval Švajčiarovi dvojchybou. Aj štvrtý set bol vyrovnaný a napokon musel o jeho osude rozhodnúť tajbrejk. Federer premenil mečbal bodom z dôrazného podania. "Som rád, že to mám za sebou. Bol to ťažký, veľmi ťažký zápas. Mal som aj šťastie. Súper hral skvele. Zrejme mu tento povrch vyhovuje," povedal Federer, ktorý sa po deviaty raz prebojoval do semifinále niektorého z turnajov Grand Slamu.

Dvojhra - štvrťfinále:

Roger Federer (1-Švajč.) - Nikolaj Davydenko (5-Rus.) 6:4, 3:6, 7:6 (7), 7:6 (5)

Nicolas Kiefer (21-Nem.) - Sébastien Grosjean (25-Fr.) 6:3, 0:6, 6:4, 6:7 (1), 8:6