Pondelok, 26. október, 2020 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky

Kiefer je prvýkrát v grandslamovom semifinále

Nemcovým súperom v boji o finále bude Švajčiar Federer, druhé ženské semifinále: Mauresmová - Clijstersová (nová svetová jednotka) Z Melbournu od nášho spolupracovníka ANDREJA BUČKA Ženský tenis bude mať od pondelka staronovú svetovú jednotku. Stane ...

Nemec Nicolas Kiefer sa teší po štvrťfinálovom víťazstve na Australian Open nad Francúzom Sebastienom Grosjeanom.

FOTO - SITA/AP

Nemcovým súperom v boji o finále bude Švajčiar Federer, druhé ženské semifinále: Mauresmová - Clijstersová (nová svetová jednotka) Z Melbournu od nášho spolupracovníka ANDREJA BUČKA Ženský tenis bude mať od pondelka staronovú svetovú jednotku. Stane sa ňou Belgičanka Kim Clijstersová, ktorá postúpila do semifinále 94. majstrovstiev Austrálie v Melbourne. Úradujúca víťazka US Open ťahá už peknú grandslamovú šnúru 12:0 a zastavila triumfálny návrat Martiny Hingisovej po nečakane veľkom boji. Jej súperkou bude dnes Amelie Mauresmová, ktorá zahanbila bezduchú Patty Schnyderovú za 52 minút.

O najdlhší zápas turnaja sa postarali Nicholas Kiefer a Sebastien Grosjean, ktorí hrali 4 hodiny a 48 minút. Nemec sa prebojoval do prvého grandslamového finále v živote až 28-ročný na 35. turnaji. Roger Federer vyradil Nikolaja Davydenka aj siedmy raz za sebou.

Clijstersová - najskôr 4:0, potom strach

Zápas košickej rodáčky vyvolal v Aréne Roda Lavera obrovský záujem. Predpovedali jej rýchly odchod, lebo silovo lepšie vybavená Kim ju mala prevalcovať. A tak sa aj začalo - Belgičanka v úvode priam zmietla súperku z dvorca, viedla 4:0 a v aréne bolo ticho. Pre domácich už nebola ,,Aussie Kim" a ľudia viac povzbudzovali Martinu. Prvý set ešte nestihla vyhrať (3:6), ale v druhom privodila zázračný zvrat za stavu 0:2 a 0:40. Získala šesť gemov za sebou, pritvrdila a prekvapujúco donútila Clijstersovú k chybám. Premárnila však šancu na začiatku tretieho setu, prehrávala 0:2 (v 1. geme 40:15, v druhom 40:30), stratu už nedohnala. Clijstersová vedie vo vzájomnej bilancii nad Mauresmovou 8:3.

Kiefer hodil raketu na súperovu stranu

Grosjean odohral proti Kieferovi neuveriteľne smoliarsky zápas. Vždy vyrovnal na sety a v piatom získal brejk na 4:3. Hneď ho však stratil. Za stavu 5:6 a 40:30 došlo ku kurióznej situácii, keď Nemec hodil raketu na súperovu stranu, Francúz sa zľakol a trafil volej do siete. Po dlhých diskusiách s vrchným rozhodcom Kieferovi priznali zhodu, no Grosjean spravodlivo vyrovnal na 6:6. Oveľa unavenejší v 30-stupňovom teple potom už nič nevyhral.

Navyše, stalo sa niečo, čo v tenise často nevidieť - Grosjean, hoci vypadol, vyhral presvedčivo vo všetkých štatistických ukazovateľoch! Esá 12:4, dvojchyby 2:9, nevynútené chyby 55:67, víťazné údery 59:34, body celkove 169:160, využitie brejkbalov 9/13 - 9/16!

Federer sa opäť trápil. Vyhral väčšinou vďaka Davydenkovým chybám. V 3. sete čelil šiestim setbalom, prehrával 5:6 a 15:40, v tajbrejku 3:6 a Rus mu ho daroval dvojchybou. Hrbatého premožiteľ nezvládol ani druhý tajbrejk vo 4. sete, keď z 2:1 bolo 2:5 a odchod zo súťaže. Federer zlepšil svoj rekord, vyhral 50. zápas na betóne za sebou, už o 16 viac než Sampras a v tomto roku má bilanciu 10:0, s Kieferom 7:3 (šnúra 6:0).

Výsledky

MUŽI - dvojhra, štvrťfinále: Kiefer (21-Nem.) - Grosjean (25-Fr.) 6:3, 0:6, 6:4. 6:7 (1), 8:6, Federer (1-Švajč.) - Davydenko (5-Rus.) 6:4, 3:6, 7:6 (7), 7:6 (5).

Semifinálové dvojice: Nalbandian (4-Arg.) - Baghdatis (Cypr.), Federer (1-Švajč.) - Kiefer (21-Nem.).

Štvorhra - štvrťfinále: B. Bryan, M. Bryan (1-USA) - Hernych, Karlovič (ČR/Chorv.) 6:3, 3:6, 6:1, Hanley, Ulyett (4-Austr./Zimb.) - Aspelin, Perry (8-Švéd./Austr.) 6:3, 4:6, 6:3.

ŽENY - dvojhra, štvrťfinále: Mauresmová (3-Fr.) - Schnyderová (7-Švajč.) 6:3, 6:0, Clijstersová (2-Belg.) - Hingisová (Švajč.) 6:3, 2:6, 6:4.

Semifinálové dvojice: Šarapovová (4-Rus.) - Heninová-Hardennová (8-Belg.), Clijstersová (2-Belg.) - Mauresmová (3-Fr.).

Štvorhra - semifinále: Jan Zi, Ženg Jie (12-Čína) - Asagoeová, Srebotniková (9-Jap./Slovin.) 6:2, 7:6 (2), Raymondová, Stosurová (1-USA/Austr.) - Grönefeldová, Shaughnessyová (5-Nem./USA) 6:2, 6:4.

Miešaná štvorhra - štvrťfinále: Nestor, Lichovcevová (6-Kan./Rus.) - B. Bryan, Zvonarevová (3-USA/Rus.) 6:4, 6:4.

JUNIORKY - štvorhra, osemfinále: CIBULKOVÁ, Rodinová (5-SR/Rus.) - Johanssonová, Larssonová (Švéd.) 6:4, 6:3. (sita)