Australian Open - Prvým finalistom senzačne Baghdatis

SITA|26. jan 2006 o 13:51

MELBOURNE 26. januára (SITA) - Prvým finalistom dvojhry mužov v 94. ročníku majstrovstiev Austrálie v tenise sa stal prekvapujúco Cyperčan Marcos Baghdatis. Bývalý najlepší junior sveta v prvom semifinále ...

MELBOURNE 26. januára (SITA) - Prvým finalistom dvojhry mužov v 94. ročníku majstrovstiev Austrálie v tenise sa stal prekvapujúco Cyperčan Marcos Baghdatis. Bývalý najlepší junior sveta v prvom semifinále senzačne zdolal štvrtého nasadeného Argentínčana Davida Nalbandiana za 206 minút 3:6, 5:7, 6:3, 6:4, 6:4. Nenasadený Baghdatis (až 54. v ATP Entry) vyradil na tohtoročnom Australian Open už tretieho hráča z Top Ten, keď predtým skončili na jeho rakete turnajová dvojka Američan Andy Roddick aj sedmička Chorvát Ivan Ljubičič. Prvý Cyperčan vo finále grandslamového turnaja v histórii bude mať šancu zopakovať zatiaľ jedinečný úspech Švéda Stefana Edberga, ktorý triumfoval v 80. rokoch minulého storočia v Melbourne v juniorskej ako aj seniorskej súťaži. Baghdatis vyhral juniorku na Australian Open v roku 2003. Jeho súperom vo finále bude lepší z druhého semifinále Roger Federer (1-Švajč.) - Nicolas Kiefer (21-Nem.).

Dvojhra - semifinále:

Marcos Baghdatis (Cypr.) - David Nalbandian (4-Arg.) 3:6, 5:7, 6:3, 6:4, 6:4

Po hladko získanom prvom sete viedol skvele hrajúci Nalbandian v druhom už 5:2, no Baghdatis sa chytil a vyrovnal na 5:5. Potom ho však vyviedol z miery ohňostroj, ktorý sa začal vybuchovať nad Melbourne pri príležitosti Dňa Austrálie a set prehral 5:7. Zdalo sa, že zápas bude hladkou záležitosťou favorizovaného Argentínčana, ale 20-ročný rodák z Limassolu od tretieho setu spresnil hru a najmä začal fantasticky podávať. Cyperčan ako pokropený živou vodou získal tretí a štvrtý set 6:3 a 6:4 a po vyše troch hodinách sa išlo do piateho dejstva. V ňom sa po sérii brejkov a rebrejkov ujal Baghdatis vedenia 5:4 a šiel podávať. Vtom sa na polotvorenú Arénu Roda Lavera spustil dážď a na 20 minút zápas museli prerušiť. Potom, už pod zatiahnutou strechou, Cyperčan dotiahol svoje úsilie do víťazného konca, keď premenil druhý mečbal esom.