Aus Open - Prvým finalistom senzačne Baghdatis - doplnené

SITA|26. jan 2006 o 15:37

MELBOURNE 26. januára (SITA) - Prvým finalistom dvojhry mužov v 94. ročníku majstrovstiev Austrálie v tenise sa stal prekvapujúco Cyperčan Marcos Baghdatis. Bývalý najlepší junior sveta v prvom semifinále ...

MELBOURNE 26. januára (SITA) - Prvým finalistom dvojhry mužov v 94. ročníku majstrovstiev Austrálie v tenise sa stal prekvapujúco Cyperčan Marcos Baghdatis. Bývalý najlepší junior sveta v prvom semifinále senzačne zdolal štvrtého nasadeného Argentínčana Davida Nalbandiana za 206 minút 3:6, 5:7, 6:3, 6:4, 6:4. Nenasadený Baghdatis (až 54. v ATP Entry) vyradil na tohtoročnom Australian Open už tretieho hráča z Top Ten, keď predtým skončili na jeho rakete turnajová dvojka Američan Andy Roddick aj sedmička Chorvát Ivan Ljubičič. Tretím päťsetovým triumfom (predtým rovnako zdolal Čecha Radka Štěpánka a Ljubičiča) sa zároveň vyrovnal Dominikovi Hrbatému, ktorý tohto roku v Melbourne tiež vyhral tri päťseťáky. Prvý Cyperčan vo finále grandslamového turnaja v histórii bude mať šancu zopakovať zatiaľ jedinečný úspech Švéda Stefana Edberga, ktorý v 80. rokoch minulého storočia triumfoval v Melbourne v juniorskej ako aj seniorskej súťaži. Baghdatis vyhral juniorku na Australian Open v roku 2003. Jeho súperom vo finále bude lepší z druhého semifinále Roger Federer (1-Švajč.) - Nicolas Kiefer (21-Nem.).

Po hladko vyhratom prvom sete viedol Nalbandian v druhom už 5:1, no Baghdatis sa za mimoriadnej podpory z hľadiska chytil a vyrovnal na 5:5. Potom ho však nakrátko vyviedol z miery ohňostroj, ktorý začal vybuchovať nad Melbourne pri príležitosti Dňa Austrálie a set prehral 5:7. Zdalo sa, že zápas bude hladkou záležitosťou favorizovaného Argentínčana, ale 20-ročný rodák z Limassolu od tretieho setu spresnil hru a začal najmä fantasticky podávať. Cyperčan ako pokropený živou vodou získal tretí a štvrtý set 6:3 a 6:4 a po vyše troch hodinách sa išlo do piateho dejstva. V ňom sa po sérii brejkov a rebrejkov ujal Baghdatis vedenia 5:4 a šiel podávať. Vtom sa na polootvorenú Arénu Roda Lavera spustil dážď a na 20 minút zápas museli prerušiť. Potom, už pod zatiahnutou strechou, Cyperčan dotiahol svoje úsilie do víťazného konca, keď premenil druhý mečbal esom. "Zdá sa mi, že snívam. Musím sa zobudiť. Verili mi rodičia, známi, všetci ľudia na Cypre. Týmto ich všetkých pozdravujem. Som veľmi hrdý na to, čo som dokázal. Ani neviem ako som to dokázal. V istej fáze zápasu som si len povedal, prestaň uvažovať, len hraj tenis," povedal v prvej reakcii senzačný finalista, ktorý v roku 2004 ako ešte málo známy hráč triumfoval na bratislavskom challengeri Tatra banka Open.