V premiére príučka

Sportnet|27. jan 2006 o 00:00

Francúzsko - Slovensko 35:21 v prvom zápase ME hádzanárov

Tomáša Stranovského (vpravo) bráni Francúz Gille Guillaume. V úvodnom stretnutí ME v Bazileji prehrali hádzanári Slovenska 21:35. FOTO - TASR/AP

BAZILEJ - Prvú šancu ukázať sa Európe slovenskí hádzanári nevyužili. V premiére na európskom šampionáte podľahli v Bazileji dvojnásobným majstrom sveta Francúzom vysoko 21:35 (9:19), keď sa najmä v prvom polčase ustráchaným výkonom obrali o šancu byť favoritovi dôstojnejším partnerom. Pre oba tímy to bol deviaty vzájomný duel, pre Slovákov deviata prehra, druhá najvyššia.

Dnes je na šampionáte voľný deň, v sobotu sa Slovensko stretne o 14.00 h s Nemeckom, v nedeľu o 17.30 h ho čakajú úradujúci majstri sveta Španieli.

Nováčikovská daň, ktorú včera večer zverenci Petra Hatalčíka zaplatili, bola príliš krutá. Darmo v obrane odvádzali solídny výkon. Darmo sa brankár Štochl prezentoval viacerými skvelými zákrokmi. Skóre v prospech bronzového tímu z vlaňajších MS v Tunise narastalo. Ofenzíva slovenského družstva bola v tých chvíľach úbohá. Školácke chyby, aké sme v ich podaní dávno nevideli, a neschopnosť prekonať nervozitu z prvého "veľkého" zápasu, uľahčovali Francúzom cestu za bezproblémovým víťazstvom.

Pritom úvodné minúty naznačovali, že by to nemusela byť jasná záležitosť. Francúzi sa dlho rozohrievali, rovnako mierili mimo brány a zahodili dve sedmičky, a tak bol v polovici prvého polčasu stav 6:6. Do konca prvej časti duelu však Slováci dokázali streliť len tri góly a inkasovali trinásť! Vysunutá francúzska obrana im robila veľké problémy. Tréner Hatalčík sa snažil striedaním zastaviť narastajúci rozdiel v skóre, no neúspešne.

Po prestávke to už bolo ako-tak veselšie. Slováci sa prestali zožierať dôležitosťou duelu, dokázali sa tešiť z hry i pridať na bojovnosti, čím zabrzdili unikajúci francúzsky vlak. Výraznejšie skresať náskok im bránil výborný brankár Unionu Toulouse Yohann Ploquin. Vysoké percento úspešnosti si však držal i Štochl na druhej strane. Francúzom sa až v posledných minútach podarilo zvýšiť náskok na konečný 14-gólový rozdiel. (rh)

Fakty ME

Skupina B: Francúzsko - SLOVENSKO 35:21 (19:9), najviac gólov Francúzska: Abati 6, B. Gille 5, Narcisse, Girault a Karabatič po 4. Zostava a góly SR: Štochl, Pramuk - T. Straňovský 2, Kukučka 2, Pav. Jano 3, P. Zaťko 2, Kolesár, D. Valo 3, Polakovič 2, Farkašovský 1, Tumidalský 3, Hlavtúr 1, M. Straňovský 1, Antl 1. Pred 4800 divákmi rozhodovali Arnardsson a Vidarsson (obaja Island), 7 m hody: 7/3 - 4/3, vylúčení 2:4. Nemecko - Španielsko 31:31 (16:15).

Ďalšie výsledky - A-skupina (St. Gallen): Poľsko - Ukrajina 33:24 (19:13). C-skupina (Sursee): Srbsko a Čierna Hora - Island 31:36 (11:16). D-skupina (Bern): Chorvátsko - Portugalsko 24:21 (11:11).