Pondelok, 26. október, 2020 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky

Davis cup: Slováci prehrali aj v debli, baráž ich neminie

Rancagua 12. februára (TASR) - Slovenskí tenisti prehrávajú v zápase 1. kola svetovej skupiny Davisovho pohára v čílskej Rancague s domácim tímom po štvorhre ...

Rancagua 12. februára (TASR) - Slovenskí tenisti prehrávajú v zápase 1. kola svetovej skupiny Davisovho pohára v čílskej Rancague s domácim tímom po štvorhre už 0:3, čo minuloročného finalistu odsunulo do septembrovej baráže o účasť v elitnej skupine. Chile sa v apríli predstaví vo štvrťfinále, kde bude jeho súperom víťaz duelu USA - Rumunsko (2:1 po sobote).

V sobotňajšom debli zvíťazil pár Fernando González, Nicolas Massú za 3:17 h nad Michalom Mertiňákom a Lukášom Lackom v štyroch setoch 6:2, 7:5, 3:6, 6:4, čím rozhodol o postupe Chile ešte pred nedeľňajšími dvojhrami. V piatok vybojovali dva body pre juhoamerický tím ich jednotka González, ktorý zdolal slovenskú dvojku Mertiňáka za 2:29 h v troch setoch 7:6 (5), 7:6 (3) a 6:3 a v druhej dvojhre si olympijský víťaz z Atén 2004 Nicolas Massú v takmer štvorhodinovom dueli poradil so slovenskou jednotkou Dominikom Hrbatým v štyroch setoch 6:7 (5), 6:3, 6:1 a 7:6 (4). Trojdňový maratón vyvrcholí v nedeľu záverečnými dvoma singlami.

Zastupujúci nehrajúci kapitán Tibor Tóth do debla pôvodne nahlásil okrem Mertiňáka aj Hrbatého, toho ale pre zranenie ruky v nominácii nahradil 18-ročný debutant v tejto súťaži Lacko. Zaplnený štadión Medialuna, kde bolo počuť aj slovenské hlasivky, bol svedkom vcelku pohodového víťazstva svojich hrdinov. V úvodnom sete viedli domáci za 10 minút 3:0, keď Mertiňák stratil v druhom geme po chybách na sieti svoj servis. Slováci potom striasli zo seba nervozitu, mladý Lacko znížil čistou hrou na 1:3 a aj jeho skúsenejší kolega sa dostal do rytmu a pri podaní si viac veril. Čiľania excelovali na sieti a od základnej čiary umne rozdeľovali lopty do dvorca. V 8. hre stratil Lacko svoj servis a tým aj set v pomere 2:6. Druhé dejstvo malo takmer vyrovnaný priebeh. Lacko sa nechal brejknúť trikrát, po jednom podaní nevyužili ani González a Massú. V 12. geme pri podaní slovenského nováčika využili domáci 5. setbal a už iba dejstvo ich delilo od postupu. V treťom sete sa však hosťujúcemu páru podarilo brejknúť Gonzáleza a po výbornom výkone ho získali 6:3. Martiňák potom v 5. geme štvrtého setu stratil servis, ale v nasledujúcej hre lopta z jeho rakety rozhodla o vyrovnaní stavu na 3:3. Zápas gradoval, v 7. hre mali obe strany po päť výhod, ale z vedenia 4:3 sa radovali zlatí medailisti z Atén. Nadšené hľadisko síce na chvíľu zmĺklo, keď Mertiňák s Lackom znížili na 4:5, ale po Massúovom bravúrnom zvládnutí 10. hry a využití druhého mečbalu explodovalo v gejzíri radosti.

"Je to fantastický pocit. Zdolali sme silného súpera, vlaňajšieho finalistu Davisovho pohára. Naposledy postúpilo Chile do štvrťfinále ešte pred 24 rokmi, čo si však nepamätám, lebo som mal vtedy iba dva roky," povedal po zápase Nicolas Massú a jeho dvojička na kurte Fernando González ho doplnil: "Slováci hrali veľmi dobre a na víťazstvo sme sa museli nadrieť. Prekvapil ma Lacko, ktorému debutový zápas v Davisovom pohári vyšiel."

Davisov pohár - 1. kolo svetovej skupiny:

CHILE - SLOVENSKO 3:0 po štvorhre - Chile postúpilo do štvrťfinále, Slovensko bude hrať baráž

• dvojhry: Fernando González - Michal Mertiňák 7:6 (5), 7:6 (3), 6:3, Nicolas Massú - Dominik Hrbatý 6:7 (5), 6:3, 6:1, 7:6 (4)
  • štvorhra: González, Massú - Mertiňák, Lukáš Lacko 6:2, 7:5, 3:6, 6:4