McEnroe sa vrátil. V 47 rokoch

Sportnet|17. feb 2006 o 00:00

SAN JOSE - Americká tenisová legenda John McEnroe má za sebou úspešný návrat na okruh ATP po dvanástich rokoch. Známy búrlivák sa v stredu predstavil na turnaji ATP SAP Open na tvrdom povrchu v hale v americkom San Jose (dotácia 355 tisíc dolárov) po ...

Štyridsaťsedemročný Američan John McEnroe na turnaji v San Jose. FOTO - SITA

SAN JOSE - Americká tenisová legenda John McEnroe má za sebou úspešný návrat na okruh ATP po dvanástich rokoch. Známy búrlivák sa v stredu predstavil na turnaji ATP SAP Open na tvrdom povrchu v hale v americkom San Jose (dotácia 355 tisíc dolárov) po boku Švéda Jonasa Bjorkmana, s ktorým v 1. kole štvorhry vyradili druhý nasadený austrálsky pár Wayne Arthurs, Stephen Huss 6:3, 6:3. McEnroe si dal 19 minút pred včerajšími 47. narodeninami najkrajší darček. "Starý pes chce naučiť mladých chlapcov nové ťahy," povedal pred viac ako sedemtisícovým publikom populárny Američan tesne predtým, ako mu priniesli narodeninový koláč a diváci zaspievali Happy Birthday. Rodák z New Yorku opäť viackrát predviedol svoju "zlatú" ľavačku. Prvý bod zápasu ukončil víťazným volejom, v druhom sete jeho víťazný forhendový lob znamenal brejk na 2:1 a pri svojom servise tri posledné gemy vyhral bez straty fiftínu. "Na dvorec idete s tým, že ste ešte schopný ukázať niečo zo svojho umenia. Myslím si, že mne sa to podarilo," tvrdil spokojný McEnroe, ktorý počas svojej dlhoročnej kariéry vyhral po 77 titulov vo dvojhre i štvorhre. McEnroe dokonca vyhlásil, že momentálne je v lepšej forme ako v časoch (1979 - 1984), keď vyhral sedem grandslamových titulov. Pri rozhodovaní o návrate na dvorce boli preňho motiváciou boxer George Foreman, bejzbalista Roger Clemens či hokejista Chris Chelios, ktorí aj napriek pokročilému veku boli či stále sú vo svojich športoch úspešní.

Bývalý prvý hráč svetového rebríčka zavesil raketu na klinec v roku 1994 po turnaji v Rotterdame. Podujatie v San Jose patrí k jeho najobľúbenejším, veď tu päťkrát triumfoval v singlovej a osemkrát v deblovej súťaži.

"Prvých súperov už máme za sebou, verím, že ďalší traja nás ešte čakajú," dodal McEnroe, ktorý s Bjorkmanom vo štvrťfinále nastúpi proti austrálsko-americkému páru Ashley Fisher - Tripp Philips. McEnroe je prvým hráčom po Iráncovi Mansourovi Bahramim, ktorému sa vo veku 46 rokov podarilo vyhrať zápas štvorhry na turnaji ATP. Bahrami to dokázal po boku Francúza Cédrica Piolina v októbri 2002 vo švajčiarskom Bazileji.

Štvorhra - 1. kolo: Bjorkman, McEnroe (Švéd./USA) - Arthurs, Huss (2-Austr.) 6:3, 6:3.