Náš Bajčičák útočil na víťazstvo

Sportnet|9. mar 2006 o 00:00

FALUN - Svetový pohár v behu na lyžiach pokračoval vo švédskom Falune pretekmi v skiatlone mužov i žien na netradičnej trati, polovičnej oproti olympiáde.

Slovenský bežec na lyžiach Martin Bajčičák pokračuje v dobrých výsledkoch aj po olympiáde. Vo švédskom Falune obsadil v skiatlone na 10 + 10 km šieste miesto a svoju pozíciu z Turína si ešte o dve miesta zlepšil. ARCHÍVNE FOTO - TASR

Medzi mužmi zvíťazil na trati 10 + 10 km v dramatickom finiši veľkej skupiny Nór Petter Northug. Pre 20-ročného trojnásobného juniorského majstra sveta z Kranju to bolo vôbec prvé umiestnenie na pódiu. Slovenský reprezentant Martin Bajčičák ešte 300 m pred cieľom viedol, no vo finiši na štadióne sa presadili šprintéri a nakoniec skončil na 6. mieste. Aj tak je to jeho najlepší tohtosezónny výsledok. Druhý Slovák v 65-člennom štartovom poli Ivan Bátory obsadil poslednú bodovanú, teda 30. priečku. Olympijský víťaz v tejto disciplíne Rus Dementiev síce do Falunu pricestoval, no napokon na štart nenastúpil.

Víťazkou pretekov žien na trati 5 + 5 km sa stala Nemka Evi Sachenbacherová-Stehleová. O 4 desatiny sekundy za ňou skončila Češka Kateřina Neumannová, ktorá tak v tejto sezóne v skiatlone vždy skončila na stupňoch víťaziek. Líderka celkovej klasifikácie Nórka Marit Björgenová dobehla na 8. pozícii a upevnila si pozíciu na čele. Červené číslo najlepšej bežkyne na dlhých tratiach stále patrí Ruske Julii Čepalovovej, ktorá skončila šiesta. Zlatá medailistka z Turína Kristina Šmigunová z Estónska bola až šestnásta. Slovenská reprezentantka Alena Procházková obsadila v 61-člennom štartovom poli 48. miesto. (per, sita)

VýsledkySkiatlon - ženy (5+5 km): 1. Sachenbacherová-Stehleová (Nem.) 29:26,7 min, 2. Neumannová (ČR) +0,4 s, 3. Scottová (Kan.) +0,5, 4. Kowalczyková (Poľ.) +4,7 s, 5. Zavialovová (Rus.) +8,0, 6. Čepalovová (Rus.) 9,0 ... 48. Procházková (SR) +1:58,3. Poradie v SP: 1. Björgenová (Nór.) 857 bodov, 2. Scottová (Kan.) 710, 3. Čepalovová (Rus.) 656 ... 107. Procházková (SR) 4, muži (10+10 km): 1. Northug (Nór.) 51:42,2 min, 2. Angerer (Nem.) +0,5 s, 3. Teichmann (Nem.) +0,5, 4. Gjerdalen (Nór.) +0,7, 5. Estil (Nór.) +1,1, 6. Bajčičák (SR) +1,8 ... 30. Bátory (SR) +21,1. Poradie v SP: 1. Angerer (Nem.) 805 bodov, 2. Hetland (Nór.) 544, 3. Lind (Švéd.) 513 ... 52. Bátory 92, 68. Bajčičák (obaja SR) 60.