ZPH06: Chlebáková v super-G spadla, Smaržová na 11. miete, France skončil 26

TASR|13. mar 2006 o 17:36

Sestriere 13. marca (TASR) - Počas tretieho súťažného dňa IX. zimnej paralympiády v Turíne (10. - 19. marca) zasiahli do pretekov v zjazdovom lyžovaní ...

Sestriere 13. marca (TASR) - Počas tretieho súťažného dňa IX. zimnej paralympiády v Turíne (10. - 19. marca) zasiahli do pretekov v zjazdovom lyžovaní traja slovenskí reprezentanti. V super-G stojacich pretekárok sa predstavili Iveta Chlebáková a Petra Smaržová a v super-G sediacich štartoval Martin France. Kým favorizovaná Chlebáková, bronzová zo sobotňajšieho zjazdu, svoju súťaž nedokončila, 15-ročná debutantka Smaržová došla v konkurencii 19 štartujúcich z 11 krajín na 11. mieste, keď dosiahla čas 1:26,470.

"Nezvládla som skok v poslednej tretine trate. Išla som rýchlo. Nepretlačila som hranu lyže a bolo po všetkých nádejach," komentovala Iveta Chlebáková svoj pád na trati Kandahar Banchetta. Zaujímavosťou tejto súťaže bol fakt, že kým Francúzka Solene Jambaqueová pridala v pondelok 13. marca k zlatu zo zjazdu aj zlato zo super-G, jej kolegyne na stupni víťazov po úvodnom zjazde na ZPH v Turíne Chlebáková a Nemka Reinhild Moellerová súťaž nedokončili. Treťou, ktorá nedošla do cieľa super-G, bola Melania Corraddiniová z Talianska, šiesta v zjazde. V super-G bola druhá Lauren Woolstencroftová z Kanady (1:16,130) a bronz získala Danja Haslacherová z Rakúska (1:18,470). Až za touto trojicou skončili dve Američanky Allison Jonesová (4. miesto) a Sandy Dukatová (6. miesto). Medzi nich sa vklinila iba Nemka Andrea Rothfussová.

Po vypadnutí Chlebákovej tak farby Slovenska obhajovala v super-G stojacich žien iba 15-ročná Petra Smaržiová, ktorá je najmladšou účastníčkou IX. ZPH v Turíne. Talentovaná pretekárka zo Žiliny sa s traťou dobre vyrovnala a do cieľa prišla v 11. najrýchlejšom čase. "Na premiéru som sa tešila. Trať bola pekne postavená. Nemala som trému. Tréner ma povzbudil, aby som sa nebála a išla čisto. Nebolo to síce veľmi rýchle, ale dúfam, že v slalome bude lepšia ako jedenásta," povedala zverenka Petra Matiaška na margo svojho vystúpenia na paralympiáde v Turíne.

Po nešťastnom páde Ivety Chlebákovej, trojnásobnej bronzovej medailistke zo ZPH v Salt Lake City 2002 a v Turíne 2006, bol v zložitej situácii aj 21-ročný Martin France, ktorý v pondelok súťažil v super-G sediacich lyžiarov. Rodák z Hurbanova v silnej konkurencii 55 pretekárov zo 16 krajín obsadil nakoniec 26. miesto, keď do cieľa prišiel v čase 1:15,550.

"Super-G nie je moja najsilnejšia disciplína. Jazdím bez palíc. Na trati mi chýba väčšia stabilita. Navyše som sa pri prvom turínskom štarte trochu roztriasol. Viac si verím v obrovskom slalome," vysvetlil študent Ekonomickej univerzity, ktorý v Turíne v pondelok debutoval.

Jeho súťaž vyhral Walter Lackner z Rakúska v čase 1:11,870 pred Nemcom Gerdom Schönfelderom (1:11,890) a Austrálčanom Tobym Kaneom (1:12,030). O mimoriadnej kvalite účastníkov pretekov v super-G turínskej paralympiády sediacich lyžiarov svedčí aj to, že v nej štartovalo až osem Rakúšanov, sedem Američanov či šesť Austrálčanov. Ich účasť na ZPH 2006 v Turíne je dôkazom, že alpské lyžovanie zdravotne postihnutých športovcov je v súčasnosti rozšírené po celom svete a všade mu kompetentní funkcionári venujú aj patrične veľkú pozornosť.

Výsledky, lyžovanie, super-G, ženy, stojace: 1. Jambaqueová (Fr.) 1:14,130, 2. Woolstencroftová (Kan.) 1:16,130, 3. Haslacherová (Rak.) 1:18,470, 4. Jonesová (USA) 1:19,390, 5. Rothfussová (Nem.) 1:19,490, 6. Dukatová (USA) 1:20,140...11. Smaržová 1:26,470, Chlebáková (obe SR) súťaž nedokončila.

lyžovanie, super-G, muži, sediaci: 1. Lackner (Rak.) 1:11,870, 2. Schoenfelder (Nem.) 1:11,890, 3. Kane (Austr.) 1:12,030, 4. Pfyl (Švaj.) 1:12,250, 5. Tokai (Jap.) 1:12, 610, 6. Meusburger (Rak.) 1:13, 080...26. France (SR) 1:15, 550.

Domov»Zimné športy»ZPH06: Chlebáková v super-G spadla, Smaržová na 11. miete, France skončil 26