Pondelok, 26. október, 2020 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky
ZPH 06:

Dudáš do tretice opäť štvrtý, Holík piaty, Cintula šiety a Haraus ôsmy

Sestriere 19. marca (TASR) - Slovenskí reprezentanti v paralympijských športoch získali na IX. zimnej paralympiáde v Turíne (10. - 19. marca) dve medaily ...

Sestriere 19. marca (TASR) - Slovenskí reprezentanti v paralympijských športoch získali na IX. zimnej paralympiáde v Turíne (10. - 19. marca) dve medaily a v konečnej medailovej bilancii sa delia o 13. - 16. miesto s výpravami Austrálie, Španielska a Švajčiarska. V Turíne sa z medailových úspechov mohlo tešiť v konkurencii 1300 športovcov z 39 krajín iba 18 národných výprav.

Slovenské medaily získali zdravotne postihnutí zjazdári. Nevidiaci Radomír Dudáš získal striebro v super-G zrakovo postihnutých a Iveta Chlebáková bronz v zjazde stojacich pretekárok. Nič na tejto bilancii cenných kovov nezmenil ani záverečný deň zimnej paralympiády, hoci na medailu v slalome zrakovo postihnutých športovcov opäť útočil Radomír Dudáš a opäť skončil na 4. mieste ako dvakrát predtým. Takže jeho bilancia na IX. ZPH v Turíne je nielen obdivuhodná, ale zároveň aj smoliarska. Lebo svoje štyri štarty v Turíne premenil na jedno 2. miesto a tri 4. miesta. Ešte väčším smoliarom z veľkých favoritov v slovenskom drese bola tentoraz v Turíne Iveta Chlebáková, ktorá získala bronzovú medailu, dve štvrté miesta a raz preteky nedokončila. Navyše v posledný deň IX. paralympiády boli v hre iba zjazdári, lebo zrakovo postihnutý bežec Marián Baláž v behu na 20 km napokon neštartoval. Okrem Radomíra Dudáša, všetci Slováci, ktorí na trati Kandahar Banchatta v Sestriere dokončili svoju súťaž, skončili v prvej desiatke. Preteky nevidiacich pretekárov v konkurencii iba 12 pretekárov zo 6 krajín vyhral Francúz Nicolas Berejny s navádzačkou Sofiou Trocovou, ktorý dosiahol čas 1:26,84. Na 2. mieste skončil Španiel Eric Villanon s navádzačom Hodelom Yurritom (1:27,16) a bronzovú medailu vybojoval Nemec Gerd Gradwohl s navádzačom Karl-Heinzom Vachenaverom. (1:27,26.) Hneď za 33-ročným Košičanom Radomírom Dudášom skončili dvaja jeho reprezentační krajania Norbert Holík (33 rokov) s navádzačom Martinom Pavlákom (1:30,00) a 26-ročný Daniel Cintula s navádzačom Michalom Červeňom (1:31,07. Na 8. mieste vo výsledkovej listine figuroval 19-ročný Miroslav Haraus s navádzačom Miroslavom Bulovským Vachenaverom (1:34,19), pričom piaty zo slovenských pretekárov Jakub Krako s Jurajom Mederom preteky nedokončili.

Podobný osud v slalome sediacich pretekárov postihol v nedeľu v Sestriere aj Petra Šútora, ktorý vo svojej záverečnej disciplíne na ZPH tiež nedošiel do cieľa. V konkurencii 38 pretekárov z 13 krajín sa zo Slovákov presadil iba Martin Krivoš, ktorý časom 1:38,30 skončil na 18. mieste.

V súťaži sa výrazne presadili Rakúšania, ktorí v prvej šestke mali až troch pretekárov, z toho na stupni víťazov dvoch, no palmu víťazstva si odniesol Nemec Martin Braxenthaler, ktorý v slalome na monoski dosiahol víťazný čas 1:23,19. Až za nim bola rakúska dvojica Harald Eder (1:26,78) a Jürgen Egle (1:28,39). Japonec Taiki Morii bol štvrtý (1?28,68) a Francúz Denis Barbet na piatej pozícii dosiahol čas 1:31,470. Šiesty Rakúšan Andreas Kapfinger k zisku jedného bodu do hodnotenia národov potreboval výkon 1:31,540. Najpočetnejšie družstvo do tejto paralympiskej súťaže postavili práve Rakúšania a Američania - po päť pretekárov, štyria obhajovali farby Japonska a traja Francúzska.

Výsledky, lyžovanie, slalom, muži, zrakovo postihnutí: 1. Berejny, Trocová (Fr.) 1:26,84, 2. Villanon, Yurrita (Šp.) 1:27, 16, 3. Gradwohl, Vachenaver (Nem) 1:27,26, 4. DUDÁŠ, HUDÍK 1:27,97, 5. HOLÍK,PAVLÁK 1:30,00, 6. CINTULA, ČERVEŇ 1:31,07...8. HARAUS, BULOVSKÝ 1:34,19, KRAKO, MEDERA (všetci SR) nedokončil.

lyžovanie, slalom, muži, sediaci: 1. Braxenthaler (Nem) 1:23,19, 2. Edre 1:26,78, 3. Egle (obaja Rak.) 1:28,39, 4. Morii (Jap.) 1:28,39, 5. Barbet (Fr.) 1:31,70, 6. Kapfinger (Rak.) 1:31,54...18. KRIVOŠ 1:38,30, ŠÚTOR (obaja SR) nedokončil.