Finále v Miami Kuznecovová - Šarapovová, smola Golovinovej

SITA|31. mar 2006 o 08:58

MIAMI 31. marca (SITA, AP) - Vo finále dvojhry žien na tenisovom turnaji WTA Tour kategórie Tier I v Miami na Floride (dotácia 3,45 mil. USD) sa stretnú Rusky Svetlana Kuznecovová a Maria Šarapovová. ...

MIAMI 31. marca (SITA, AP) - Vo finále dvojhry žien na tenisovom turnaji WTA Tour kategórie Tier I v Miami na Floride (dotácia 3,45 mil. USD) sa stretnú Rusky Svetlana Kuznecovová a Maria Šarapovová. Semifinálové dvojice singla mužov na podujatí série Masters v tom istom stredisku a s tou istou dotáciou tvoria: David Nalbandian (3-Arg.) - Ivan Ljubičič (6-Chorv.) a Roger Federer (1-Švajč.) - David Ferrer (11-Šp.).

Dvanásta nasadená Kuznecovová si v prvom ženskom semifinále prekvapujúco hladko poradila s turnajovou aj svetovou jednotkou Francúzkou Amélie Mauresmovou 6:1, 6:4. V súboji dvoch hráčok s jedným grandslamovým víťazstvom mladšia Ruska suverénne vyhrala prvý set a aj keď tohtoročná šampiónka z Melbourne v druhom sete zlepšila svoju hru, na zvrat jej to už nestačilo. Zo štyroch prehier, ktoré v roku 2006 zaznamenala Mauresmová (bilancia 23:4), jej dve uštedrila práve Kuznecovová. Prvú vo štvrťfinále v Dubaji, druhú teraz v Miami. Rodáčka z Petrohradu prestrieľala súperku na víťazné údery 33:13. „Začala som veľmi dobre, víťazstvo v Dubaji mi dodalo viac sebavedomia. Bolo to trochu nervózne, ale myslím si, že dnes som svoju úlohu na dvorci zvládla veľmi dobre,“ komentovala 20-ročná Kuznecovová, ktorá v roku 2004 vyhrala US Open. Paradoxne vyznieva fakt, že semifinálové súperky z Miami tvoria vo štvorhre spoločný a navzájom sa dobre poznajú. „Patrí medzi tri hráčky s absolútne najtvrdšími údermi. Hrala rýchle dlhé údery, klobúk dolu pred jej výkonom,“ uviedla s obdivom zdolaná Mauresmová.

Šarapovová viedla vo vyrovnanom druhom semifinále nad Tatianou Golovinovou 6:3, 6:7 (5), 4:3, keď jej súperka zo stretnutia odstúpila so zranením členka. Moskovská rodáčka Golovinová bola za stavu 3:6, 1:5 na pokraji prehry, potom ešte za stavu 3:5 odvrátila štyri mečbaly a v ťažko vybojovanom tajbrejku napokon posunula zápas do tretieho setu. V ňom však nemala šťastie. Ešte síce viedla 2:1, potom si však poranila ľavý členok, nechala si ho síce zatejpovať, napriek tomu už dlho pokračovať nemohla. "Hneď ako som po údere dopadla na nohu, vedela som, že je zle, lebo som zacítila ostrú bolesť," uviedla nešťastná Golovinová, ktorá ukončila zápas so slzami v očiach.

Osemnásťročná Šarapovová má vo finále šancu nadviazať na svoj triumf z predchádzajúceho turnaja v kalifornskom Indian Wells. Na Floride bola vo finále aj vlani, vtedy podľahla Belgičanke Kim Clijstersovej.

V mužskej dvojhre skompletizovali zloženie semifinálových dvojíc. V úvodnom štvrtkovom štvrťfinále sa zrodilo prekvapenie na účet domáceho Andyho Roddicka. Nasadená štvorka turnaja podľahla jedenástke, Španielovi Davidovi Ferrerovi 3:6, 6:4, 4:6. Ferrer, ktorý o tri dni oslávi 24. narodeniny, podal výborný výkon a podarilo sa mu zopakovať semifinálovú účasť spred roka. V dôležitom momente za stavu 4:4 v III. sete si Španiel za stavu 30:15 pri Roddickovom servise nechal zopakovať loptičku, o ktorej bol presvedčený, že z rakety Američana spadla za základnú čiaru. Videozáznam ukázal, že loptička bola skutočne pridlhá a Ferrer sa dostal k dvom brejkbalom, z ktorých hneď ten prvý premenil. Potom už pri svojom podaní zápas doviedol do víťazného konca. „Bojoval som a nemusel som prehrať. Po ťažkom prvom sete som sa vrátil do zápasu a turnaj rozhodne opúšťam s väčším sebavedomím, než som do neho vstupoval,“ tvrdí Roddick. V poslednom štvrťfinále potom najvyššie nasadený Federer vyhral nad turnajovou deviatkou Američanom Jamesom Blakom 7:6 (2), 6:4. V repríze finále z Indian Wells 24-ročný Federer prepísal niekoľko svojich rekordných štatistík. Vyhral 22. zápas na turnajoch série Masters v jednom slede a minimálne semifinále uhral na posledných 13 turnajoch, na ktorých štartoval. Na kurtoch v USA neprehral už 46 zápasov v rade a proti americkým tenistom ťahá šnúru 25 víťazstiev. „Cítim sa ako jeden z basketbalistov v 90. rokoch, ktorí hrávali proti Michaelovi Jordanovi. Vždy chceli zdolať v súboji Jordana, ale keď prišlo k súboju, Jordan vždy ukázal, že je najlepší,“ s nadhľadom podotkol Blake. Federer stroho komentoval: "S náročnými podmienkami a silným vetrom som sa vyrovnal veľmi dobre."

ŽENY

semifinále dvojhry:

Svetlana Kuznecovová (12-Rus.) - Amélie Mauresmová (1-Fr.) 6:1, 6:4

Maria Šarapovová (4-Rus.) - Tatiana Golovinová (22-Fr.) 6:3, 6:7 (5), 4:3 - skreč, Golovinová odstúpila