Borga už Nadal predstihol, zostáva Vilas

Sportnet|3. máj 2006 o 00:00

Španielsky tenisový tínedžer Rafael Nadal neprehral na antuke už 47 zápasov.

Víťazné gesto Rafaela Nadala po dobrom údere vo finále barcelonského turnaja s krajanom Tommym Robredom. FOTO - REUTERS

Minulý týždeň obhájil v Barcelone titul, keď vo finále sfúkol krajana Tommyho Robreda v troch setoch (6:4, 6:4, 6:0), vyhral dvanásty turnaj za sebou a v neposlednom rade posunul legendárneho Švéda Björna Borga v sérii neporaziteľnosti na antuke na tretie miesto štatistík.

Šesťnásobný švédsky víťaz Roland Garros vyhral od októbra 1977 do mája 1979 46 zápasov, Nadal ho nedeľňajším úspechom s Robredom predstihol o jedno víťazstvo. Pred nezastaviteľným španielskym tínedžerom je už len Argentínčan Guillermo Vilas, na tomto povrchu vyhral 53 duelov za sebou.

"Vyhral som i prekonal Borga. Musím byť spokojný. Možno sa mi na najbližšom turnaji v Ríme podarí dobehnúť aj jeho, ale pomaly sa už chystám na obhajobu titulu na Roland Garros," cituje Reuters Nadala, ktorý sa barcelonským prvenstvom posunul v rebríčku Champions Race už na druhé miesto za Švajčiara Rogera Federera.

Do porovnávania Borgovej či Vilasovej rekordnej šnúry so svojou sa mu príliš nechcelo. "Bola to iná generácia. Nechcem podceňovať ich úspechy, ale tenis nebol taký náročný ako teraz. Na druhej strane Borga som videl na videu, ale dokázal vyhrať šesťkrát Roland Garros a päť ráz Wimbledon. Neviem, či niečo podobné môžem zvládnuť aj ja," hovorí 19-ročný Španiel po celkovo pätnástom turnajovom triumfe, za ktorý zinkasoval šek na 130-tisíc eur. I pochvalu z úst samotného Borga.

Porazený Robredo po zápase vyhlásil, že v súčasnej forme je Nadal na antuke nepremožiteľný. Nie nadarmo ho riaditeľ tenisových turnajov ATP vyhlásil za Európskeho hráča roka 2005.

Nadal hral vlani desať turnajov na starom kontinente a sedem z nich vyhral. Za rok sa tešil zo 79 víťazných duelov, čo je o 39 viac ako zvládol v roku 2004. Hoci momentálne vyhráva ako na bežiacom páse, dopredu rímsky turnaj za vyhratý nepovažuje.

"Normálnejšie je, že prehráte. Nieto, že budete donekonečna vyhrávať," tvrdí realisticky súčasný antukový kráľ. A to ešte nemal dvadsať rokov. Stane sa tak až v júni tohto roku. (rh)