Nadala nezastavili ani mečbaly

Sportnet|16. máj 2006 o 00:00

Rafael Nadal od šťastia plakal. S hlavou v dlaniach a mokrými očami si v nedeľu večer v mysli ešte raz premietal tenisový maratón z rímskeho finále turnaja ATP. Trval päť hodín a päť minút a hoci na jeho konci sa svetová jednotka Švajčiar Roger Federer ..

Víťazné gesto Rafaela Nadala po rímskom finálovom triumfe so Švajčiarom Rogerom Federerom. FOTO - REUTERS

Rafael Nadal od šťastia plakal. S hlavou v dlaniach a mokrými očami si v nedeľu večer v mysli ešte raz premietal tenisový maratón z rímskeho finále turnaja ATP. Trval päť hodín a päť minút a hoci na jeho konci sa svetová jednotka Švajčiar Roger Federer dopracoval k dvom mečbalom, 19-ročný Španiel bol v záverečnom tajbrejku šťastnejší. Po setoch 6:7, 7:6, 6:4, 2:6, 7:6 sa tešil nielen zo zisku 16 turnajového triumfu, ale i vyrovnania rekordu Argentínčana Guillerma Vilasa. Obaja na antuke dokázali vyhrať 53 zápasov po sebe. Prípadným ďalším víťazstvom sa tínedžer z Mallorky posunie na čelo štatistiky. Mohlo sa tak stať už dnes v Hamburgu, kde mal v prvom kole nastúpiť proti domácemu Hassovi. Unavený Nadal sa však z turnaja odhlásil a rovnako urobil aj jeho finálový súper Federer.

Rok a jeden mesiac sa nenašiel nikto, kto by Nadala na tomto povrchu dokázal zdolať. Posledným bol v apríli 2005 vo valencijskom štvrťfinále Rus Igor Andrejev (7:5, 6:4). "Päťdesiattri duelov je značný počet. Na každom turnaji som si hovoril, tento týždeň už prehráš. Tentoraz som mal aj šťastie, že sa tak nestalo," priznal po finále dojatý víťaz. Za stavu 5:6 a 15:40 v piatom sete to už-už vyzeralo, že sa jeho skvostná séria zastaví tesne pod Vilasovým supervýkonom z roku 1977. Na čísle 52. Temperamentný Španiel však vydržal aj súboj nervov, štyrmi fiftínmi po sebe si vynútil tajbrejk a vyhral ho 7:5.

"Predbehol ma na cieľovej čiare," cituje Reuters povzdych porazeného Federera. V šiestom vzájomnom zápase sa musel po piaty raz skloniť pred umením svojho súpera, no optimizmus nestráca. "Opäť som prehral, no ešte tesnejšie ako nedávno v Monte Carle. Chodil som viac na sieť a len s námahou ma obhadzoval. Cítim, že som na dobrej ceste," myslí si Federer.

Po Rakúšanovi Thomasovi Musterovi je Nadal len druhým hráčom, ktorý v Ríme dokázal obhájiť titul. Na 16 titulov potreboval Nadal len 18 turnajov a navyše sa počtom titulov v tínedžerskom veku vyrovnal Švédovi Björnovi Borgovi. Krásny sen španielskeho mladíka stále trvá. (rh)