Hantuchová ďalej vo dvojhre, Hrbatý s Mertiňákom v debli

SITA|3. jún 2006 o 23:49

PARÍŽ 3. júna (SITA) - Slovenská tenistka Daniela Hantuchová si na druhom grandslamovom turnaji roka Roland Garros v Paríži (celková dotácia 14 265 800 eur) vybojovala postup do osemfinále dvojhry žien, ...

PARÍŽ 3. júna (SITA) - Slovenská tenistka Daniela Hantuchová si na druhom grandslamovom turnaji roka Roland Garros v Paríži (celková dotácia 14 265 800 eur) vybojovala postup do osemfinále dvojhry žien, čím vyrovnala svoj doterajší najlepší výsledok z roku 2002. Dvadsaťtriročná rodáčka z Popradu zvíťazila v sobotňajšom stretnutí 3. kola nad 21. nasadenou Francúzkou Nathalie Dechyovou za 155 minút 6:3, 3:6, 10:8 a upravila tak vzájomnú bilanciu na 4:2 vo svoj prospech. Súperkou Hantuchovej v osemfinále bude Kim Clijstersová (2-Belg.). Druhú slovenskú singlovú miestenku v šestnástke najlepších nepridal Dominik Hrbatý. Dvadsaťosemročný Bratislavčan prehral v súboji 3. kola dvojhry mužov so štrnástym nasadeným Lleytonom Hewittom z Austrálie za 126 minút 6:7 (5), 2:6, 2:6. Slovenská mužská jednotka tak ani v treťom vzájomnom dueli s Hewittom nenašla recept na zisk čo i len setu. Hrbatý si na parížskej antuke zahral v 3. kole pri svojej desiatej účasti iba po tretí raz a prvýkrát od roku 1999, keď sa zastavil až v semifinále. Napriek prehre v singli s Hewittom sa Dominik Hrbatý ešte s Roland Garros definitívne nelúči, keďže si spolu s ďalším daviscupovým reprezentantom Michalom Mertiňákom prekvapujúco poradili v zápase 2. kola štvorhry s favorizovaným tretím nasadeným bahamsko-kanadským párom Mark Knowles, Daniel Nestor hladko 6:4, 6:3 a postúpili ďalej. Súperom slovenskej dvojice v osemfinále bude trinásty nasadený český pár Lukáš Dlouhý, Pavel Vízner.

Slováci v sobotu na Roland Garros 2006 - súhrn:

Dvojhra žien - 3. kolo:

Daniela Hantuchová (15-SR) - Nathalie Dechyová (21-Fr.) 6:3, 3:6, 10:8

Hantuchová (18. v rebríčku WTA) mala výborný vstup do zápasu, keď rýchlo viedla 3:0. Potom pridala aj druhý brejk a zvýšila na 5:1. Vzápätí síce stratila prvýkrát svoj servis a Dechyová sa dotiahla na 3:5, no slovenská jednotka napokon získala I. set za 34 min 6:3. Druhé dejstvo malo podobný vývoj, len obe aktérky si svoje úlohy vymenili. Dvadsaťsedemročná Francúzka ušla súperke hneď na začiatku na 4:0 a hoci ju na chvíľu pribrzdila strata vlastného podania, v ďalšom priebehu si však servis udržala a za 45 min vyhrala 6:3. Rozhodujúci set bol do stavu 3:2 pre Hantuchovú vyrovnaný. V šiestom geme sa pätnástej nasadenej hráčke podaril brejk, ktorý vzápätí potvrdila na 5:2. Domáca nádej za tohto nepriaznivého stavu nezložila zbrane, zabojovala a vyrovnala na 5:5. Dechyová dokonca za stavu 7:6 podávala na víťazstvo v zápase, ale situáciu nezvládla. Trojsetová dráma so šťastným slovenským koncom vyvrcholila v osemnástej hre, keď po dvojchybe súperky sa Hantuchová dostala k dvom mečbalom. Prvý poslala z forhendu ešto mimo dvorca, no pri druhom skončila loptička v oute tentoraz už z rakety aktuálne 23. hráčky svetového renkingu. O vyrovnanosti duelu svedčí aj fakt, že pomer získaných bodov bol 108:101 v prospech víťazky.

Hlas:

Daniela Hantuchová: "Odohrala som veľmi ťažký zápas proti skúsenej hráčke, ktorá mala navyše na svojej strane aj publikum. Som veľmi šťastná, že som zvládla koncovku duelu. V rozhodujúcom treťom sete to bolo o odvahe a trpezlivosti a v niektorých momentoch aj o kondícii. Na dlhé zápasy som zvyknutá, takže som nemala žiadne kondičné problémy. Nesnažila som sa myslieť na koniec súboja, ale bojovala som o každú loptičku. Toto víťazstvo pre mňa znamená veľmi veľa. Postup do osemfinále je pre mňa o to vzácnejší, že antuka nepatrí medzi moje najobľúbenejšie povrchy. Kim Clijstersová je veľmi ťažká súperka, ale ak budem hrať takticky, mám šancu."

Dvojhra mužov - 3. kolo:

Lleyton Hewitt (14-Austr.) - Dominik Hrbatý (22-SR) 7:6 (5), 6:2, 6:2

Po vyrovnanom úvode stretnutia sa Hrbatému (24. v ATP Entry) ako prvému podarilo brejknúť súpera, keď sa ujal vedenia 4:3. Hneď však pri vlastnom servise o túto výhodu prišiel. Rozuzlenie prvého setu napokon priniesol až tajbrejk, v ktorom 22. nasadený Hrbatý ťahal od začiatku za kratší koniec - prehrával 0:3 i 2:5, aby 25-ročný Austrálčan napokon uspel v skrátenej hre po 50 minútach v pomere 7:5. Hewitta (14. v ATP Entry) zisk úvodného dejstva povzbudil natoľko, že v nastúpenom trende zo záveru setu pokračoval aj v ďalšom priebehu. Po troch brejkoch a jednej strate vlastného podania vyhrával už 5:1, keď slovenský tenista po prvý raz v druhom dejstve uspel pri svojom servise. Ani zníženie na 2:5 však dvojnásobného grandslamového víťaza nevyviedlo z rytmu. Hneď nato využil búrlivák z Adelaide prvú možnosť ujať sa vedenia 2:0 na sety (6:2). Hrbatý tradične bojoval, no rozbehnutého súpera, ktorý bol lepší vo všetkých dôležitých štatistických ukazovateľoch (esá, dvojchyby, servis, víťazné údery, nevynútené chyby i získané body), už zastaviť na ceste do osemfinále nedokázal. Hewitt v treťom sete dvakrát zobral súperovi podanie, čo znamenalo opäť jeho víťazstvo 6:2.

Hlas:

Dominik Hrbatý: "Hoci som prehral, myslím si, že som podal veľmi dobrý výkon. V prvých dvoch setoch som minimálne kazil a dovolim si tvrdiť, že od základnej čiary som bol lepší ako Hewitt. V prospech Austrálčana hovorilo iba lepšie prvé podanie, ktoré mu dnes naozaj vychádzalo. Nedokázal som ho účinne zreturnovať. Mne naopak servis veľmi nešiel a Lleyton mi potom útočil z druhého podania. S celkovým vystúpením v Paríži som však spokojný."

Štvorhra mužov - 2. kolo:

Dominik Hrbatý, Michal Mertiňák (SR) - Mark Knowles, Daniel Nestor (3-Bah./Kan.) 6:4, 6:3

Hlas:

Domínik Hrbatý: "Už pred zápasom som Mišovi Mertiňákovi hovoril, že Knowles s Nestorom nie sú na antuke takí nebezpeční ako na rýchlych betónových povrchoch. Miša som ešte nevidel tak dobre returnovať ako dnes. Ja som sa snažil hrať voleje do kurtu a Mišo ich zas dobre rozhadzoval. Vyhrali sme aj vďaka nášmu výbornému podaniu."

Nedeľňajší program Slovákov na Roland Garros 2006:

Dvojhra žien - osemfinále:

Daniela Hantuchová (15-SR) - Kim Clijstersová (2-Belg.) - dvorec Suzanne Lenglenovej, tretí zápas, začiatok cca o 13.30 h

Štvorhra mužov - osemfinále:

Dominik Hrbatý, Michal Mertiňák (SR) - Lukáš Dlouhý, Pavel Vízner (13-ČR) - dvorec č. 6, druhý zápas, cca o 13.00 h

Dvojhra junioriek - 1. kolo:

Kristína Kučová (15-SR) - Denise Dy (Filipíny) - dvorec č. 4, štvrtý zápas, cca po 15.00 h

Dominika Cibulková (SR) - Anastasia Pavľučenkovová (1-Rus.) - dvorec č. 14, prvý zápas, cca o 11.10 h

Dvojhra juniorov - 1. kolo:

Martin Kližan (SR) - Emiliano Massa (Arg.) - dvorec č. 9, prvý zápas, cca o 11.10 h

Andrej Martin (SR) - Paris Gemouchdis (Gréc.) - dvorec č. 9, štvrtý zápas, cca po 15.30 h