Pôst trvá, postupový sen žil len 40 minút

Rastislav Hríbik|5. jún 2006 o 00:00

TRENČÍN - Len štyridsať minút trval krásny sen slovenských hádzanárok, že sa po desiatich rokoch pôstu konečne predstavia ...

Martina Školková (vpravo) sa snaží prestreliť Ukrajinku Irinu Šuckú. Z odvetného stretnutia play off v Trenčíne o postup na ME Slovensko - Ukrajina 22:27. FOTO - TASR

TRENČÍN - Len štyridsať minút trval krásny sen slovenských hádzanárok, že sa po desiatich rokoch pôstu konečne predstavia na vrcholnom podujatí.

Hoci v prvom zápase kvalifikácie play off o postup na decembrové ME vo Švédsku uhrali v Kyjeve s Ukrajinou prijateľnú prehru 24:27, v sobotňajšej odvete v Trenčíne núkajúcu sa šancu pustili pomedzi prsty. Napriek tomu, že v 34. minúte vyhrávali 16:11 a mali všetko vo svojich rukách, v závere ich skúsenejšie súperky doslova prevalcovali. Po výhre 27:22 si letenky na sever Európy môže objednávať bronzový tím z aténskej olympiády.

Ukrajinky boli efektívnejšie už v úvode zápasu. V polovici prvého polčasu prehrávali viditeľne nervózne Slovenky 4:7, no vtedy si tréner Tomáš Kuťka vzal oddychový čas a po osemdesiatich sekundách bolo 8:7! Po time oute musel siahnuť 68-ročný kouč súpera Leonid Ratner, no rozbehnutý domáci stroj v tej chvíli nezastavil. Tóthová aj napriek nepríjemnému "koňaru" pridávala gól za gólom, na krídle sa darilo Stuparičovej.

Do šatní šli Slovenky s trojgólovým náskokom (13:10), ktorý po zmene narástol na sľubný päťgólový rozdiel (16:11), potom sa však domáci stroj aj vďaka zlepšenej ukrajinskej obrane doslova zadrel. Dvadsaťminútový úsek (od 35. do 55. min) prehrali Kuťkove zverenky 2:13 a bolo po zápase. Až v závere uspokojený súper poľavil a dovolil unaveným a zlomeným domácim hráčkam skorigovať prehru na konečný päťgólový rozdiel.

Slovensko - Ukrajina 22:27 (13:10) . Zostava a góly SR: Gubová, Sůkalová - Uhráková 1, Caltíková 1, Mravíková, Školková 3, Oborilová, Beňušková 4/2, Tóthová 6/1, Dittelová 2, Halásová 1, Gáborová, Stuparičová 3, Farkašová 1 - najviac gólov súpera: Ľapinová 7/6, Šimkuteová 5. Pred 1300 divákmi rozhodovali Cirligeanu a Bejenariu (obaja Rum.), vylúčené 4:3, tr. hody: 3/3 - 8/7. Prvý zápas 24:27 - postupuje Ukrajina.