Federer po prvý raz vo finále Roland Garros

SITA|9. jún 2006 o 16:14

PARÍŽ 9. júna (SITA) - Švajčiarsky tenista Roger Federer sa stal prvým finalistom dvojhry mužov na druhom grandslamovom turnaji roka Roland Garros v Paríži. Svetová aj nasadená jednotka v prvom semifinále ...

PARÍŽ 9. júna (SITA) - Švajčiarsky tenista Roger Federer sa stal prvým finalistom dvojhry mužov na druhom grandslamovom turnaji roka Roland Garros v Paríži. Svetová aj nasadená jednotka v prvom semifinále viedla nad tretím nasadeným Davidom Nalbandianom z Argentíny 3:6, 6:4, 5:2, keď Nalbandian odstúpil pre žalúdočnú nevoľnosť. Federer, ktorý je držiteľom siedmich grandslamových titulov, postúpil do prestížneho finále na antuke po prvý raz. Doteraz bolo v Paríži jeho maximom semifinále z minulého roka. Súperom Federera v nedeľňajšom finále bude víťaz druhého semifinále Ivan Ljubičič (4-Chorv.) - Rafael Nadal (2-Šp.). Ak 24-ročný Švajčiar uspeje aj v nedeľu, stane sa šiestym hráčom histórie s triumfami na všetkých podujatiach Grand Slamu. Piatimi tenistami, ktorí vyhrali všetky štyri grandslamové podujatia, sú Američania Don Budge a Andre Agassi, Austrálčania Roy Emerson a Rod Laver ako aj Brit Fred Perry.

Nalbandian vyrovnal postupom medzi posledných štyroch svoj najlepší parížsky výsledok spred dvoch rokov. „Až do momentu, kým nezačal mať David problémy, to bol výborný zápas. Súper hral najmä v prvom sete veľmi dobre. Chvíľami som nevedel, čo vymyslieť. Myslel som si, že prehrám,“ komentoval Federer.

Dvojhra mužov - semifinále:

Roger Federer (1-Švajč.) - David Nalbandian (3-Arg.) 3:6, 6:4, 5:2 - skreč, Nalbandian odstúpil

Argentínčan začal proti Federerovi, s ktorým mal pred stretnutím pozitívnu bilanciu 6:5, veľmi dobre. Prvý set vyhral vďaka dvom brejkom 6:3, keď pri súperovom servise premenil tretí setbal. Aj v druhom dejstve na jeho začiatku ešte Nalbandian dominoval, keď viedol 3:0. Potom Federer spresnil údery, zlepšil sa najmä na returne a začal súkať víťazné údery (celkovo 30:10). Druhý set vyhral švajčiarsky favorit 6:4 a v treťom už bol lepším hráčom. Nalbandian začal zaostávať a v jednej z prestávok si vyžiadal medicínsku konzultáciu. Keď prehral svoj servis na 2:5, oznámil empajrovému rozhodcovi, že nemôže pokračovať a zápas vzdal. Bolo to už deviate predčasné rozuzlenie v podobe skreču v mužskej súťaži na tohtoročnom Roland Garros.