Súperom Federera vo finále Nadal

SITA|9. jún 2006 o 18:32

PARÍŽ 9. júna (SITA) - Parížsky antukový Grand Slam sa dočkal v mužskej dvojhre finále snov ...

PARÍŽ 9. júna (SITA) - Parížsky antukový Grand Slam sa dočkal v mužskej dvojhre finále snov. Súperom svetovej jednotky Švajčiara Rogera Federera v nedeľňajšom súboji o celkové víťazstvo bude turnajová dvojka a obhajca trofeje Španiel Rafael Nadal. Dvaja najvyššie nasadení tenisti sa predtým naposledy na Roland Garros stretli vo finále v roku 1984, keď dvojka Ivan Lendl zdolal jednotku Johna McEnroea.

Federer v prvom piatkovom semifinále viedol nad tretím nasadeným Davidom Nalbandianom z Argentíny 3:6, 6:4, 5:2, keď Nalbandian odstúpil pre žalúdočnú nevoľnosť. Federer, ktorý je držiteľom siedmich grandslamových titulov, postúpil do prestížneho finále na antuke po prvý raz. Doteraz bolo v Paríži jeho maximom semifinále z minulého roka. Ak 24-ročný Švajčiar uspeje aj v nedeľu, stane sa šiestym hráčom histórie s triumfami na všetkých podujatiach Grand Slamu. Piatimi tenistami, ktorí vyhrali všetky štyri grandslamové podujatia, sú Američania Don Budge a Andre Agassi, Austrálčania Roy Emerson a Rod Laver ako aj Brit Fred Perry. Rovnako sa podarí predĺžiť víťaznú 27-zápasovú sériu na grandslamových turnajoch a získať tzv. nepravý Grand Slam, teda víťazstvá na všetkých štyroch turnajoch veľkej štvorky v neprerušenej sérii. To sa doteraz podarilo iba dvojici Laver - Budge. Vlani skvelý Švajčiar triumfoval vo Wimbledone, na US Open a vyhral aj tohtoročné Australian Open. „Veľmi si vážim postup do tohto finále. Je prvým parížskym a vôbec prvým grandslamovým proti Nadalovi,“ pripomenul Federer. Na margo nedokončeného súboja s Nalbandiana poznamenal: „Až do momentu, kým nezačal mať David problémy, to bol výborný zápas. Súper hral najmä v prvom sete veľmi dobre. Chviľami som nevedel, čo vymyslieť. Myslel som si, že prehrám.“

Favorizovaný Nadal si v druhom semifinále poradil s Chorvátom Ivanom Ljubičičom v troch setoch za 169 minút 6:4, 6:2, 7:6 (7). Antukový fenomén si pripísal 59. víťazný zápas v rade, z toho trinásty v Paríži. Ak uspeje aj v nedeľu, bude mať na antuke na konte rovnú šesťdesiatku. Dvaja najlepší tenisti súčasnosti, Federer a Nadalom, sa stretnú v tomto roku vo finále niektorého z turnajov už po štvrtý raz. Vo všetkých predchádzajúcich prípadoch: v Dubaji, Monte Carle aj Ríme bol víťazom Nadal. "Po zápasoch, ktoré sme zohrali spolu v tomto roku, to bude krásne finále, také si všetci želali. Dnešný zápas nebol jednoduchý, najmä v treťom sete začal hrať súper veľmi dobre," komentoval Nadal.

Dvojhra mužov - semifinále:

Roger Federer (1-Švajč.) - David Nalbandian (3-Arg.) 3:6, 6:4, 5:2 - skreč, Nalbandian odstúpil

Argentínčan začal proti Federerovi, s ktorým mal pred stretnutím pozitívnu bilanciu 6:5, veľmi dobre. Prvý set vyhral vďaka dvom brejkom 6:3, keď pri súperovom servise premenil tretí setbal. Aj v druhom dejstve na jeho začiatku ešte Nalbandian dominoval, keď viedol 3:0. Potom Federer spresnil údery, zlepšil sa najmä na returne a začal súkať víťazné údery (celkovo 30:10). Druhý set vyhral švajčiarsky favorit 6:4 a v treťom už bol lepším hráčom. Nalbandian začal zaostávať a v jednej z prestávok si vyžiadal aj medicínske ošetrenie. Keď prehral svoj servis na 2:5, oznámil empajrovému rozhodcovi, že nemôže pokračovať a zápas vzdal.

Rafael Nadal (2-Šp.) - Ivan Ljubičič (4-Chorv.) 6:4, 6:2, 7:6 (7)

Nadal nastúpil tradične výborne koncentrovaný a s hrou s minimom chýb. Rýchlo sa ujal vedenia 4:1, keďže Chorvátovi nešla jeho najväčšia zbraň - servis. Ljubičič sa však zakrátko chytil. Jeden brejk si vzal späť a znížil na 3:4. Napokon však set stratil v pomere 4:6, keď si Španiel už udržal svoj servis. Dvadsaťročný Mallorčan potom v druhom dejstve jasne dominoval, keď súperovi pustil len dva gemy. V treťom sete si obaja tenisti držali podanie a o víťazovi musel napokon rozhodnúť tajbrejk. V ňom viedol 27-ročný Chorvát už 5:3, ale ani to mu proti bojovníkovi Nadalovi nestačilo. V závere zabojoval aj Ljubičič, keď skvelým jednoručným bekhendom odvrátil dva mečbaly, ale pri treťom už na sieti úspešný nebol. Nadal si vylepšil bilanciu s Ljubičičom na 3:1, ale toto bol ich prvý zápas na antuke.