20. etapa: Alba - Sestriere | Sledujte naživo
Sagan už nemôže získať cyklámenový dres, Hart a Hindley majú rovnaký čas
SLOVENSKO - THAJSKO 2:0 PO PRVOM DNI

Slovenky blízko víťazstva a postupu

BRATISLAVA 15. júla (SITA) - Po prvom dni stretnutia play off o účasť v II. svetovej skupine Pohára federácie vedú slovenské tenistky v Sibamac aréne Národného tenisového centra v Bratislave nad Thajskom ...

BRATISLAVA 15. júla (SITA) - Po prvom dni stretnutia play off o účasť v II. svetovej skupine Pohára federácie vedú slovenské tenistky v Sibamac aréne Národného tenisového centra v Bratislave nad Thajskom 2:0. Po tom, čo jednotka domáceho tímu Daniela Hantuchová získala podľa predpokladov proti Montinee Tangphongovej po výsledku 6:1, 6:1 prvý bod, bola úspešná aj druhá slovenská singlistka Magdaléna Rybáriková. Iba 17-ročná talentovaná hráčka zdolala pred solídnou kulisou 2500 divákov prvú thajskú hráčku Suchanan Viratprasertovú za 75 minút 6:3, 6:3 a v Pohári federácie si pripísala na konto už piatu víťaznú dvojhru (bilancia 5:1).

Stretnutie Slovensko - Thajsko vyvrcholí v nedeľu od 14.00 h ďalšími dvoma dvojhrami a štvorhrou. Najprv sa predstavia jednotky oboch tímov Daniela Hantuchová a Suchanan Viratprasertová a po nich dvojky Magdaléna Rybáriková a Montinee Tangphongová. Na záver by mala prísť na rad štvorhra v zložení: Daniela Hantuchová, Janette Husárová - Nudnida Luangnamová, Thassha Vitayavirojová. V prípade, že Hantuchovej sa podarí získať rozhodujúci tretí bod, nasadenie hráčok do druhej dvojhry ako aj záverečnej štvorhry sa pravdepodobne zmení. Víťaz súboja Slovensko - Thajsko bude hrať v roku 2007 v II. svetovej skupine Pohára federácie, čiže medzi 16 najlepšími ženskými družstvami sveta.

Slovensko - Thajsko 2:0 po prvom dni

Daniela Hantuchová - Montinee Tangphoongová 6:1, 6:1

Slovenská tenistka začala tak, že si prehrala servis, ale vzápätí súperku brejkla a dostala sa do tempa. Hantuchová zlepšila podanie, v medzihre jasne dominovala a bez problémov potvrdzovala rozdiel 286 priečok medzi oboma hráčkami v rebríčku WTA Tour. Slovenská jednotka vyhrala prvý set 6:1, keď premenila druhý setbal pri svojom podaní. Aj druhý set ukázal výrazný výkonnostný rozdiel medzi oboma hráčkami. Tangphongová získala jediný bod za stavu 0:2, potom už 23-ročná Slovenka o dva roky mladšej Thajčanke nepustila ani gem. Hantuchová po 52 minútach využila čistou hrou pri súperkinom podaní hneď prvý mečbal a svoj prvý fedcupový zápas na domácej pôde po štyroch rokoch premenila v hladké víťazstvo. V Pohári federácie malo v singli poradové číslo 16.

Daniela Hantuchová: "Na začiatku som si možno až príliš uvedomovala, že hrám doma na Slovensku, aj preto ten prehratý úvodný gem. Potom som sa však uvoľnila a počas celého zápasu už bola v pohode. Po pár gemoch som zistila, že stačí na súperkinu stranu ukladať správne lopty, ona sa za niektorými ani nepohla. Asi si dám zarámovať štatistiku nevynútených chýb, lebo som ich spravila iba sedem. To je na moje pomery veľmi málo. Vo víťazných úderoch som potom jasne dominovala. V nedeľu proti Viratprasertovej to bude úplne iný zápas, musím sa stopercentne pripraviť. Niekedy je ťažšie sa motivovať po tak jednoznačnom výsledku."

Montinee Tangphongová: "Vydarený úvod z mojej strany ma príjemne zaskočil. Aj potom som sa snažila pokračovať v nastúpenom trende, ale na dvorci sa už začal prejavovať výkonnostný rozdiel v prospech mojej súperky. Hantuchová je veľmi dobrá hráčka, ja potrebujem ešte veľa trénovať. V každom prípade je to pre mňa dobrá skúsenosť. Čo sa týka výsledku úvodnej dvojhry, nemala som konkrétne očakávania. Nechcela som však prehrať dvakrát 0:6, snažila som sa podať čo najlepší výkon a uhrať nejaké gemy."

Magdaléna Rybáriková - Suchanan Viratprasertová 6:3, 6:3

Rybáriková (221. v rebríčku WTA) sa už hneď v úvode mohla dostať k brejku, ale v druhom geme nevyužila štyri možnosti vyhrať súperkin servis. To sa je však podarilo za stavu 2:1, keď otočila nepriaznivý stav z 15:40 a víťazným krížnym forhendom ukončila štvrtú hru prvého setu. Vzápätí brejk potvrdila čistou hrou (4:1). Tento náskok si s prehľadom aj vďaka účinnému vlastnému podaniu udržala, hoci prvý setbal mala už za stavu 5:2 a 40:30. Napokon premenila po ukážkovom skrátení hry až štvrtý, ktorý po 38 min znamenal jej víťazstvo 6:3. Začiatok druhého dejstva vyšiel lepšie Viratprasertovej (214. vo WTA), ktorá pri svojom servise uhrala dve čisté hry a pri podaní mladej Slovenky sa prepracovala k brejkbalom. Kým prvé dva nevyužila, ten tretí v štvrtom geme už áno a ujala sa tak vedenia 3:1. Rybáriková sa vzápätí postarala o rebrejk a zlepšenou hrou s peknými víťaznými údermi drámu nepripustila. Sériou piatich gemov v rade otočila vývoj setu a vyhrala aj celý zápas. Mladá Piešťanka v závere pri podaní súperky využila štvrtý mečbal a svoju súťažnú premiéru v NTC aj pred domácimi fanúšikmi vo Fed Cupe oslávila pekným víťazstvom.

Magdaléna Rybáriková: "V úvode som bola trochu nervózna, ťažko sa mi returnovalo a podľa predstáv ma nepodržal ani servis. Forhend je môj silnejší úder, preto som sa ho snažila častejšie využívať. Myslím si však, že som bola dnes na kurte lepšia. Očakávala som ťažší boj, preto som rada, že som to takto úspešne zvládla.

Suchanan Viratprasertová: „V druhom sete som mala šancu za stavu 3:1, ale potom som stratila podanie a súperka začala podávať vynikajúco. Myslím si, že nad Rybárikovou by som nevyhrala ani keby sa hralo na neutrálnej pôde a nie na Slovensku. Prehrávame po prvom dni 0:2, ale ešte sa nevzdávame.“

Mojmír Mihal (kapitán slovenského tímu): "Som spokojný. Obe naše hráčky predviedli výborný tenis. Vedenie 2:0 ma teší. Podľa výkonov v príprave som však očakával takýto priebeh. Daniela Hantuchová zahrala skvele, presne tak, ako sa od takejto hráčky prvej dvadsiatky očakáva. Hrala dostatočne agresívne a presne. Magda Rybáriková v úvode druhého setu chcela lopty hneď ukončovať, preto som jej radil, aby bola vo výmenách trpezlivejšia. To sa ukázalo ako správne a napokon výsledok setu krásne otočila z 1:3 na 6:3. Dobrý dojem som mal aj z fanúšikov. Skutočne som nečakal, že nás príde povzbudiť toľko ľudí. Boli skvelí. Očakávam, že v nedeľu už Hantuchová v prvej dvojhre získa rozhodujúci tretí bod."