Štvrtok, 29. október, 2020 | Meniny má KláraKrížovkyKrížovky
MOJMÍR MIHAL (KAPITÁN TÍMU SR): "KEĎŽE SME V TEJTO SÚŤAŽE RÝCHLO PADALI NADOL, TERAZ SA MUSÍME RÝCHLO DOSTAŤ SPÄŤ HORE"

Slovenky zvíťazili suverénne 5:0

BRATISLAVA 16. júla (SITA) - Slovenské tenistky zvíťazili nad Thajskom v stretnutí play off o účasť v II. svetovej skupine Pohára federácie jednoznačne 5:0 a v roku 2007 si po ročnej prestávke zahrajú ...

BRATISLAVA 16. júla (SITA) - Slovenské tenistky zvíťazili nad Thajskom v stretnutí play off o účasť v II. svetovej skupine Pohára federácie jednoznačne 5:0 a v roku 2007 si po ročnej prestávke zahrajú medzi širšou svetovou elitou.

O rozhodujúci tretí bod sa v úvodnej nedeľňajšej štvorhre postarala v súboji jednotiek oboch tímov Daniela Hantuchová, ktorá bez väčších problémov zdolala Suchanan Viratprasertovú 6:1, 6:3. Štvrtý bod potom pridala Dominika Cibulková, ktorá vo svojej fedcupovej premiére pred domácimi divákmi zvíťazila nad Montinee Tangphongovou 6:3, 6:1. Pod konečné suverénne skóre 5:0 sa v záverečnej štvorhre v Sibamac aréne Národného tenisového centra podpísali Janette Husárová s Magdalénou Rybárikovou. Novozložený slovenský pár zvíťazil nad thajským duom Nudnida Luangnamová, Thassha Vitayavirojová za 63 minút 6:2, 6:3.

Slovenkám sa podarilo oplatiť aj s úrokmi Thajčankám prehru spred roka z rovnakej fázy súťaže 1:4. Súperky slovenského tímu v 1. kole II. svetovej skupiny budú známe v septembri, keď je na programe žreb oboch svetových skupín.

Slovensko - Thajsko 5:0 - konečný stav

sobota

Daniela Hantuchová - Montinee Tangphoongová 6:1, 6:1

Slovenská tenistka začala tak, že si prehrala servis, ale vzápätí súperku brejkla a dostala sa do tempa. Hantuchová zlepšila podanie, v medzihre jasne dominovala a bez problémov potvrdzovala rozdiel 286 priečok medzi oboma hráčkami v rebríčku WTA Tour. Slovenská jednotka vyhrala prvý set 6:1, keď premenila druhý setbal pri svojom podaní. Aj druhý set ukázal výrazný výkonnostný rozdiel medzi oboma hráčkami. Tangphongová získala jediný bod za stavu 0:2, potom už 23-ročná Slovenka o dva roky mladšej Thajčanke nepustila ani gem. Hantuchová po 52 minútach využila čistou hrou pri súperkinom podaní hneď prvý mečbal a svoj prvý fedcupový zápas na domácej pôde po štyroch rokoch premenila v hladké víťazstvo. V Pohári federácie malo v singli poradové číslo 16.

Daniela Hantuchová: "Na začiatku som si možno až príliš uvedomovala, že hrám doma na Slovensku, aj preto ten prehratý úvodný gem. Potom som sa však uvoľnila a počas celého zápasu už bola v pohode. Po pár gemoch som zistila, že stačí na súperkinu stranu ukladať správne lopty, ona sa za niektorými ani nepohla. Asi si dám zarámovať štatistiku nevynútených chýb, lebo som ich spravila iba sedem. To je na moje pomery veľmi málo. Vo víťazných úderoch som potom jasne dominovala. V nedeľu proti Viratprasertovej to bude úplne iný zápas, musím sa stopercentne pripraviť. Niekedy je ťažšie sa motivovať po tak jednoznačnom výsledku."

Montinee Tangphongová: "Vydarený úvod z mojej strany ma príjemne zaskočil. Aj potom som sa snažila pokračovať v nastúpenom trende, ale na dvorci sa už začal prejavovať výkonnostný rozdiel v prospech mojej súperky. Hantuchová je veľmi dobrá hráčka, ja potrebujem ešte veľa trénovať. V každom prípade je to pre mňa dobrá skúsenosť. Čo sa týka výsledku úvodnej dvojhry, nemala som konkrétne očakávania. Nechcela som však prehrať dvakrát 0:6, snažila som sa podať čo najlepší výkon a uhrať nejaké gemy."

Magdaléna Rybáriková - Suchanan Viratprasertová 6:3, 6:3

Rybáriková (221. v rebríčku WTA) sa už hneď v úvode mohla dostať k brejku, ale v druhom geme nevyužila štyri možnosti vyhrať súperkin servis. To sa je však podarilo za stavu 2:1, keď otočila nepriaznivý stav z 15:40 a víťazným krížnym forhendom ukončila štvrtú hru prvého setu. Vzápätí brejk potvrdila čistou hrou (4:1). Tento náskok si s prehľadom aj vďaka účinnému vlastnému podaniu udržala, hoci prvý setbal mala už za stavu 5:2 a 40:30. Napokon premenila po ukážkovom skrátení hry až štvrtý, ktorý po 38 min znamenal jej víťazstvo 6:3. Začiatok druhého dejstva vyšiel lepšie Viratprasertovej (214. vo WTA), ktorá pri svojom servise uhrala dve čisté hry a pri podaní mladej Slovenky sa prepracovala k brejkbalom. Kým prvé dva nevyužila, ten tretí v štvrtom geme už áno a ujala sa tak vedenia 3:1. Rybáriková sa vzápätí postarala o rebrejk a zlepšenou hrou s peknými víťaznými údermi drámu nepripustila. Sériou piatich gemov v rade otočila vývoj setu a vyhrala aj celý zápas. Mladá Pieš

ťanka v závere pri podaní súperky využila štvrtý mečbal a svoju súťažnú premiéru v NTC aj pred domácimi fanúšikmi vo Fed Cupe oslávila pekným víťazstvom.

Magdaléna Rybáriková: "V úvode som bola trochu nervózna, ťažko sa mi returnovalo a podľa predstáv ma nepodržal ani servis. Forhend je môj silnejší úder, preto som sa ho snažila častejšie využívať. Myslím si však, že som bola dnes na kurte lepšia. Očakávala som ťažší boj, preto som rada, že som to takto úspešne zvládla.

Suchanan Viratprasertová: "V druhom sete som mala šancu za stavu 3:1, ale potom som stratila podanie a súperka začala podávať vynikajúco. Myslím si, že nad Rybárikovou by som nevyhrala ani keby sa hralo na neutrálnej pôde a nie na Slovensku. Prehrávame po prvom dni 0:2, ale ešte sa nevzdávame."

Mojmír Mihal (kapitán slovenského tímu): "Som spokojný. Obe naše hráčky predviedli výborný tenis. Vedenie 2:0 ma teší. Podľa výkonov v príprave som však očakával takýto priebeh. Daniela Hantuchová zahrala skvele, presne tak, ako sa od takejto hráčky prvej dvadsiatky očakáva. Hrala dostatočne agresívne a presne. Magda Rybáriková v úvode druhého setu chcela lopty hneď ukončovať, preto som jej radil, aby bola vo výmenách trpezlivejšia. To sa ukázalo ako správne a napokon výsledok setu krásne otočila z 1:3 na 6:3. Dobrý dojem som mal aj z fanúšikov. Skutočne som nečakal, že nás príde povzbudiť toľko ľudí. Boli skvelí. Očakávam, že v nedeľu už Hantuchová v prvej dvojhre získa rozhodujúci tretí bod."

nedeľa

Daniela Hantuchová - Suchanan Viratprasertová 6:1, 6:3

Hantuchová od začiatku potvrdzovala úlohu favoiritky. Prvé dva fiftíny pri svojom podaní v zápase síce prehrala, ale potom sa rozohrala k štandardnému výkonu, ktorý jej proti priemernej súperke stačil v I. sete na hladké víťazstvo 6:1. Jediný gem uhrala Viratprasertová za stavu 0:3 z jej pohľadu. Dvadsaťtriročná Slovenka získala set za 24 minút, keď pri svojom podaní za stavu 5:1 uhrala čistú hru. Druhé dejstvo bolo oveľa vyrovnanejšie. Thajčanka (214. v rebríčku WTA) si držala servis až do stavu 3:3, potom ho však dvakrát stratila a skúsenejšia Hantuchová sa mohla tešiť z ďalšieho hladkého fedcupového víťazstva. Toto nad Viratprasertovou malo zároveň postupový punc.

Hlasy:

Daniela Hantuchová: „Bolo to ťažšie ako v sobotu s Tangphongovou. V druhom sete sa súperka chytila na podaní, ťažšie sa mi returnovalo. Napokon som rada, že som to takto zvládla a získala rozhodujúci tretí bod. Celkovo som splnila svoju úlohu v tíme, zvládla som oba zápasy.“

Suchanan Viratprasertová: „Dnes som sa na kurte cítila lepšie, včera som totiž bola pod väčším tlakom. V druhom sete som sa upokojila. Na začiatku stretnutia som bola dosť rozrušená, no postupne som sa dostala do hry. Zistila som, že Daniela hrá dobré údery z oboch strán, preto som sa pokúšala podávať jej na telo. Vypadnutie je pre nás sklamaním, ale taký je šport. O rok sa môžeme pokúsiť prebojovať späť.“

Dominika Cibulková - Montinee Tangphongová 6:3, 6:1

Cibulková dokázala už v tretej hre vziať súperke podanie a rýchlo viedla 3:1. V šiestom geme však nevyužila slovenská reprezentantka výhodu svojho servisu, keď Tangphongová využila tretí brejkbal. Sedemnásťročná Slovenka to ale Thajčanke oplatila rovnakou kartou, v nasledujúcej hre získala rebrejk a viedla 4:3. Ďalší gem získala čistou hrou a následne premenila pri súperkinom podaní druhý setbal. V druhom sete už Slovenka jednoznačne dominovala na dvorci s tvrdým povrchom v Sibamac aréne NTC. Thajčanka získala jediný gem za stavu 0:5. Cibulková si pripísala druhú víťaznú dvojhru vo Fed Cupe.

Hlasy:

Dominika Cibulková: „Bola som nervózna z premiéry v Národnom tenisovom centre. Hrať Fed Cup a najmä v domácom prostredí je niečo úplne iné ako na normálnych turnajoch. Nič som nemusela vymýšľať, vždy hrám takýto silový tenis. Potešilo ma, že som stretnutie zakončila esom. Bol to však iba priemerný výkon z mojej strany, najmä v úvode v tom bolo dosť nervozity.“

Janette Husárová, Magdaléna Rybáriková - Nudnida Luangnamová, Thassha Vitayavirojová 6:2, 6:3

Záverečná štvorhra sa už hrala v uvoľnenom tempe a aktérky sa podľa toho na kurte aj správali. Slovenský pár sa v úvode zápasu trochu hľadal, ale od prvého brejku na 3:2 boli Slovenky už jasne lepším párom a I. set vyhrali poľahky 6:2. V druhom dejstve viedli Husárová s Rybárikovou už 4:1. Potom 17-ročná Rybáriková prehrala svoj servis a Thajčanky ešte znížili aj na 3:4. V exhibičnom závere Thajčanky po skvelej výmene odvrátili za stavu 3:5 prvý mečbal, ale druhý sa už Slovekám podarilo premeniť. Premiéra slovenského fedcupového tímu v Národnom tenisovom centre sa napokon skončila suverénne - bez straty setu.

Hlasy:

Vittaya Samrej (kapitán Thajska): „Výsledok 0:5 je v poriadku. Snažili sme sa, výsledok je však bohužiaľ taký, aký je. Na súpera sme jednoducho v takejto zostave nemali.“

Mojmír Mihal (kapitán SR): „Vyšla nám odveta za vlaňajšok aj s dlhom. Veril som dievčatám, že to takto dopadne, čiže 5:0. Keď si uvedomíme, akú má náš tím silu, nemôže to byť pre nás žiadne prekvapenie. Moje družstvo je perspektívne, môže dokázať ešte oveľa viac. Som absolútne spokojný a vôbec neľutujem, že som sa dal na túto prácu kapitána ženského fedcupového tímu. Keďže sme v tejto súťaže rýchlo padali nadol, teraz sa musíme rýchlo dostať späť hore. Verím, že sa nezastavíme v II. svetovej skupine.“

Janette Husárová: „Na kurt sme išli za stavu 4:0, a preto sme chceli vo štvorhre trochu pobaviť divákov. Myslím si, že sa nám to podarilo.“

Magdaléna Rybáriková: „Cítim sa výborne, hrala som s výbornou partnerkou a snáď som sa od nej aj niečo priučila. Dúfam, že raz budem hrať štvorhru tak dobre, ako ona.“