Thajsko bolo príjemným súperom

Sportnet|17. júl 2006 o 00:00

BRATISLAVA - Tenistky Slovenska vyhrali cez víkend v bratislavskej Sibamac aréne v barážovom zápase o účasť v II. svetovej ...

Juniorka Magdaléna Rybáriková (17) domácu premiéru vo Fed Cupe zvládla, v sobotu zdolala thajskú hráčku č. 1 Viratprasertovú 6:3, 6:3. FOTO SME - PAVOL MAJER

BRATISLAVA - Tenistky Slovenska vyhrali cez víkend v bratislavskej Sibamac aréne v barážovom zápase o účasť v II. svetovej skupine nad Thajskom 5:0 a po roku sa vrátia medzi 16 najlepších tímov. Najväčšiu zásluhu na víťazstve má naša jednotka Daniela Hantuchová, ktorá vyhrala obidve svoje dvojhry a včerajším víťazstvom nad Suchanan Viratprasertovou vybojovala rozhodujúci tretí bod.

Dobre ju doplnila juniorka Magdaléna Rybáriková, keď v sobotu zdolala thajskú hráčku č. 1 Viratprasertovú. Za stavu 3:0 dal kapitán Mojmír Mihal príležitosť aj hráčkam z lavičky. Thajsko bez svojej najlepšej hráčky Tamarine Tanasugarnovej bolo pre Slovensko príjemným súperom, o víťazstve domácich tenistiek nemali diváci najmenšie pochybnosti. Po vlaňajšku, keď Thajčanky v baráži vyhrali v Bangkoku 4:1 a poslali slovenský tím do zóny, sa teraz situácia obrátila.

Do II. svetovej skupiny ročníka 2007 patria tímy Rakúsko, Nemecko, Česko, Rusko, Izrael, Austrália, víťaz súboja Kanada - Argentína a Slovensko. Žreb určí dvojice 1. kola.

Sobota: Ľahké vedenie 2:0

Dvetisícpäťsto divákov v hľadisku sa začudovalo, keď si nervózna Hantuchová (17. vo svetovom rebríčku) v úvodnom geme prehrala servis s thajskou dvojkou Tangphongovou (303.), ale vzápätí aj slovenská tenistka brejkla súperku, upokojila sa, a potom sa už zápas dostal do normálnych koľají. Hantuchová svojou rýchlou, nátlakovou hrou zo základnej čiary udávala tempo hry a ázijská tenistka sa už nezmohla na väčší odpor. Výkonnostný rozdiel medzi oboma hráčkami bol priepastný. Slovenská jednotka vyhrala osem gemov za sebou, keď za stavu 2:0 získala Tangphongová pri svojom podaní jedinú hru v druhom sete. To však bolo zo strany Thajčanky všetko a po 52 minútach bolo po zápase. Hantuchová - Tangphongová 6:1, 6:1.

Za stavu 1:0 pre Slovensko nastúpila na kurt 17-ročná Rybáriková (221.) a domácu premiéru v Pohári federácie zvládla bez ťažkostí. V prvom sete s thajskou jednotkou Viratprasertovou (214.) odskočila súperke brejkom na 3:1 a pri svojom podaní ho potvrdila. Náskok si už udržala. Tohtoročná finalistka wimbledonskej juniorky si v priebehu zápasu zlepšovala servis, z úderov sa mohla spoľahnúť najmä na forhend, ktorým si pripisovala fiftíny. V druhom sete sa Rybárikovej na chvíľu vymkol vývoj z rúk, prehrávala 1:3. Našťastie nespanikárila, nasledovalo jej päť víťazných gemov a štvrtý premenený mečbal znamenal pre Slovensko po prvom dni vedenie 2:0. Rybáriková - Viratprasertová 6:3, 6:3.

Nedeľa: Tretí bod už v treťom zápase

Včerajší súboj jednotiek vyznel jednoznačne v prospech našej hráčky, hoci po rýchlom prvom sete sa na začiatku druhého priebeh trochu skomplikoval. Viratprasertová začala hrať v druhom sete agresívnejšie, lepšie jej vychádzal servis. Thajčanka viedla ešte 3:2, ale keď si Hantuchová udržala podanie v dlhom šiestom geme a vzápätí brejkla súperku, potom už mohol slovenský tím oslavovať víťazstvo aj postup. Naša tenistka vyhrala 6:1, 6:3 za 62 minút.

Keď už bolo rozhodnuté, namiesto pôvodne nominovanej Rybárikovej nastúpila na štvrtý zápas 17-ročná Dominika Cibulková (269.). Sedemnásťročná tenistka si pri domácej premiére pripísala prvé víťazstvo v Pohári federácie, Tangphongovú zdolala v súboji výmien od základnej čiary 6:3, 6:1 za 88 minút.