Hrbatý vydrel prvý bod, potreboval päť setov

Prokop Slováček|23. sep 2006 o 00:00

BRATISLAVA - Úvodná dvojhra barážového stretnutia o účasť vo svetovej skupine Davisovho pohára Slovensko - Belgicko ...

Dominik Hrbatý získal náš prvý bod v daviscupovom zápase proti Belgicku. Kristofa Vliegena zdolal v päťsetovej bitke 2:6, 6:4, 6:3, 3:6 a 6:2. FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ

BRATISLAVA - Úvodná dvojhra barážového stretnutia o účasť vo svetovej skupine Davisovho pohára Slovensko - Belgicko bola vyrovnaná. Dalo sa to očakávať, veď oboch súperov delí vo svetovom rebríčku len šesť miest. Slovenská jednotka Dominik Hrbatý (28. miesto na svete) zdolal belgického tenistu a dvojku tímu Kristofa Vliegena (34) v piatich setoch a získal pre Slovensko prvý bod. Duel trval bez troch sekúnd tri hodiny a 19 minút. Hrbatý upravil vzájomnú bilanciu s týmto hráčom na 2:0 vo svoj prospech.

D. Hrbatý - K. Vliegen 2:6, 6:4, 6:3, 3:6, 6:2

V úvodnom sete sa fanúšikovia nedočkali toho, čo naša slovenská jednotka v Národnom tenisovom centre obvykle predvádzala. Dominik sa nevedel dostať do tempa. Pod tlakom bol nielen pri súperovom, ale aj pri svojom podaní. Sebavedomá a s minimom chýb hrajúca belgická dvojka mu ich napokon prerazila tri a s takou štatistikou sa set nevyhráva. Skvelý tenis predvádzal Vliegen aj v druhom sete, no čoraz viac sa rozptyľoval výrokmi rozhodcov, sťažoval sa napríklad aj na príliš mäkké loptičky a koncentrácia mu chýbala v rozhodujúcej chvíli. Za stavu 5:4 Hrbatý premenil hneď prvý setbol pri jeho podaní.

To celý priebeh zmenilo. Belgičanova odvaha bola čoraz menšia, istota Hrbatého úderov sa lepšila. Viac nepotreboval. Začal si Vliegena "vodiť" po kurte zo strany na stranu, tlačil ho ďaleko za základnú čiaru. Dlhé výmeny bez problémov ukončoval. Súper dokázal kontrovať iba servisom a tretí set stratil.

Vo štvrtom Hrbatý pokračoval v dobrej hre, začali sa mu dariť returny, ale aj belgický tenista vyliezol so svojej ulity. Podržal ho servis a vyrovnaný štvrtý set získal on.

V piatom sete ako prvý stratil svoje podanie Belgičan. Hrbatý zvýšil vedenie na 4:2 a svoj servis si podržal (5:2). To, že premenil hneď druhý mečbol a ešte aj pri súperovom podaní, bola odmena za bojovnosť. Najmä vo chvíľach, keď sa mu nedarilo. Malým sklamaním bola návšteva, hľadisko Národného tenisového centra sa zaplnilo len z dvoch tretín.