Štvrtok, 22. október, 2020 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky
NA STUPŇOCH VÍŤAZOV V ÚVODNOM ZJAZDE SEZÓNY 2006/07 VEDĽA SEBA 35-ROČNÝ BÜCHEL A 22-ROČNÝ OSBORNE-PARADISE

Historický zápis najstaršieho víťaza Büchela

LAKE LOUISE 26. novembra (SITA) - Prekvapujúcim víťazom úvodného zjazdu novej sezóny Svetového pohára alpských lyžiarov sa v kanadskom stredisku Lake Louise stal Marco Büchel z Lichtenštajnska. Vo veku ...

LAKE LOUISE 26. novembra (SITA) - Prekvapujúcim víťazom úvodného zjazdu novej sezóny Svetového pohára alpských lyžiarov sa v kanadskom stredisku Lake Louise stal Marco Büchel z Lichtenštajnska. Vo veku 35 rokov a 21 dní sa stal zároveň najstarším víťazom histórie Svetového pohára, keď o tento primát pripravil rakúsku legendu Stephana Eberhartera. Pre skúseného matadora Büchela je to len tretie prvenstvo v pretekoch SP v kariére a druhé v kráľovskej disciplíne. Význam Büchelovho triumfu zvyšuje aj fakt, že len pred dvoma týždňami si na tréningu zlomil rebro, čo ho obmedzovalo v tréningu najmä pri plynulom dýchaní. „Tak s týmto víťazstvom som vôbec nerátal. V tréningu to nebolo ono, ale dnes na trati úplná paráda. Zistil som, že lyžovanie ma stále baví. Pocit triumfu si chcem vychutnať ešte mnoho ráz,“ bavil sa v cieli Büchel.

Pretekár s lichtenštajnským domicilom dominoval na olympijskej zjazdovke s dĺžkou 3040 m a prevýšením 847 m s maličkým náskokom piatich stotín sekundy pred Kanaďanom Manuelom Osbornom-Paradisom. Aj tento 22-ročný zjazdár doslova šokoval konkurenciu. Nielenže získal premiérové pódiové umiestnenie v kariére, ale doteraz nebol v pretekoch tohto rangu vyššie ako na 12. mieste. Prekvapujúce zloženie stupňov víťazov doplnil so stratou 0,14 s Talian Peter Fill. Až štvrtý skončil najlepší Rakúšan Hans Grugger, jeho krajan Hermann Maier bol šiesty a obhajca malého glóbusu v zjazde a druhý v tejto disciplíne na tohtoročných ZOH v Turíne Michael Walchhofer po zaváhaní v hornej časti trate napokon iba uzatváral najlepšiu desiatku. Ešte väčšie fiasko utrpel Američan Bode Miller, ktorý obsadil 29. miesto (+1,76). Preteky sa vôbec nevydarili víťazovi tohtoročného olympijského zjazdu zo Sestriere Francúz Antoine Deneriaz, ktorý sa umiestnil až vo štvrtej desiatke celkovej klasifikácie.

Po sobotňajšom zjazde figuruje na vedúcej pozícii vo Svetovom pohári duo stobodových - Benjamin Raich a Marco Büchel. Obhajca veľkého glóbusu za celkové prvenstvo v SP Raich vyhral sezónnu ouvertúru, ktorou bol slalom vo fínskom Levi. V nedeľu pokračuje SP mužov v Lake Louise pretekmi v super G.

SP 2006/07 - zjazd mužov v Lake Louise (Kan.):

1. Marco Büchel (Licht.) 1:50,72 min, 2. Manuel Osborne-Paradis (Kan.) +0,05, 3. Peter Fill (Tal.) +0,14, 4. Hans Grugger (Rak.) +0,39, 5. Didier Cuche (Švajč.) +0,45, 6. Hermann Maier (Rak.) +0,66, 7. Klaus Kröll (Rak.) +0,79, 8. Stephan Keppler (Nem.) +0,90, 9. Bruno Kernen (Švajč.) +0,94, 10. Michael Walchhofer (Rak.) +1,02,...29. Bode Miller (USA) +1,76,...37. Antoine Deneriaz (Fr.) +2,04