V sobotu v Lillehammeri triumf Ammanna

SITA|2. dec 2006 o 18:38

[content type="oldcontent"]<p>LILLEHAMMER 2. decembra (SITA) - Víťazom sobotňajších pretekov Svetového pohára ...[/content]

LILLEHAMMER 2. decembra (SITA) - Víťazom sobotňajších pretekov Svetového pohára v skokoch na lyžiach 2006/2007 sa na mostíku HS-138 v nórskom Lillehammeri stal Švajčiar Simon Ammann, ktorý bol po prvom kole druhý. Dvadsaťpäťročnému dvojnásobnému olympijskému víťazovi zo ZOH 2002 v Salt Lake City namerali 128,5 m a 138 m, za čo dostal od rozhodcov celkovú známku 265,9 bodu. Ammann dosiahol svoj druhý triumf vo Svetovom pohári v kariére, ten premiérový však vybojoval až pred takmer piatimi rokmi - 17. marca 2002 v ďalšom nórskom stredisku Oslo. Sympatický "Harry Potter" sa po desiaty raz dostal v individuálnej súťaži v rámci SP na stupne víťazov (bilancia: 2 - 6 - 2) a v aktuálnom ročníku SP je po dvoch podujatiach (v ouvertúre vo fínskom Kuusame bol druhý) na čele priebežného poradia so ziskom 180 bodov. Sobotňajší úspech švajčiarskych farieb vyšperkoval v Lillehammeri druhým miestom Andreas Küttel (260,6 b), ktorý po prvom kole ešte viedol. Pre krajinu helvétskeho kríža to bolo v jedných pretekoch SP skokanov na lyžiach prvé "zlato a striebro" v histórii. Ďalšie tri priečky patrili v sobotu večer reprezentantom Rakúska. Tretie miesto obsadil tohtoročný dvojnásobný olympijský víťaz z Turína/Pragelata Thomas Morgenstern (258,0 b). Hneď za ním skončil len 16-ročný juniorský svetový šampión Gregor Schlierenzauer (256,4 b), ktorý utvoril v druhom finálovom kole rekord mostíka - 141 metrov a zo 14. miesta sa prepracoval až tesne za stupne víťazov. Piaty bol ďalší Rakúšan Martin Höllwarth (256,0 b). Jeden zo spolufavoritov - Fín Janne Ahonen obsadil 6. pozíciu (254,1 b), obhajca prvenstva v SP Čech Jakub Janda skončil až na 23. mieste (223,5 b). Víťaz úvodných "jednokolových" pretekov SP 2006/07 v Kuusame - Arttu Lappi z Fínska bol v sobotu 21. a v aktuálnom hodnotení je za Ammannom na 2. pozícii so 110 bodmi. Tretí v priebežnom poradí SP je Anders Jacobsen z Nórska (86 bodov).

Jediný slovenský skokan Martin Mesík obsadil v piatkovej kvalifikácii v Lillehammeri 57. miesto a do sobotňajšej hlavnej súťaže medzi 50 najlepších nepostúpil.

V nedeľu je v Lillehammeri (dejisko ZOH 1994 nahradilo počas aktuálneho víkendu ďalšie nórske centrum Trondheim, kde sa pre nevyhovujúce klimatické podmienky nedali preteky SP uskutočniť) ďalšia súťaž Svetového pohára. Kvalifikácia aj so Slovákom Mesíkom je na programe o 12.00 h SEČ, prvých pätnásť skokanov z aktuálneho poradia SP má postup do hlavnej súťaže vopred zabezpečený. Prvé kolo by sa malo začať v nedeľu popoludní o 13.45 h.

Svetový pohár v skokoch na lyžiach 2006/2007 - Lillehammer - HS-138 - sobota - konečné poradie:

1. Simon Ammann 265,9 bodu (128,5 m/138 m), 2. Andreas Küttel (obaja Švajč.) 260,6 (129,5 m/133,5 m), 3. Thomas Morgenstern 258,0 (126,5 m/134,5 m), 4. Gregor Schlierenzauer 256,4 (120,5 m/141 m), 5. Martin Höllwarth (všetci Rak.) 256,0 (126 m/135 m), 6. Janne Ahonen 254,1 (128 m/132,5 m), 7. Matti Hautamäki (obaja Fín.) 253,4 (127 m/132 m), 8. Jernej Damjan (Slovin.) 252,8 (125,5 m/134 m), 9. Wolfgang Loitzl (Rak.) 252,1 (124 m/134 m), 10. Anders Jacobsen (Nór.) 250,7 (125,5 m/142 m - s pádom).