Slováci vyhrali v SAE, Kocian spokojný

SITA|10. dec 2006 o 18:03

ABÚ ZABÍ 10. decembra (SITA) - Slovenská futbalová reprezentácia pod hlavičkou ligového výberu zvíťazila v nedeľňajšom medzištátnom priateľskom stretnutí na hlavnom mestskom štadióne v komplexe Zayed ...

ABÚ ZABÍ 10. decembra (SITA) - Slovenská futbalová reprezentácia pod hlavičkou ligového výberu zvíťazila v nedeľňajšom medzištátnom priateľskom stretnutí na hlavnom mestskom štadióne v komplexe Zayed Sports City v Abú Zabí nad domácimi Spojenými arabskými emirátmi 2:1 (0:0) a vyšla jej tak derniéra v kalendárnom roku 2006. O presné zásahy zverencov trénera Jána Kociana, ktorý vo svojom druhom zápase v pozícii kormidelníka slovenského výberu zaznamenal druhé víťazstvo, sa v druhom polčase postarali po štandardných situáciách Igora Žofčáka obrancovia Michal Jonáš a Ľubomír Michalík. V nadstavenom čase korigoval na konečných 1:2 z pohľadu domácich z pokutového kopu Esmail Mattar.

Spojené arabské emiráty - Slovensko 1:2 (0:0)

Góly: 90.+ Mattar (z 11 m) - 50. Jonáš, 53. Ľ. Michalík, ŽK: 52. Humaid Fakher - 37. Kopúnek, 69. Ľ. Michalík, rozhodoval: Abdul Hamid Ibrahím (Katar)

SAE: Valeed Saleem - Humaid Fakher, Abdul Rahim, Mohammad Khamis, Abdul Aziz - Abdul Rahim Jumaa, Faisal Khalil (75. Mohammed Srour), Hilal Saeed (64. Ali Abbas), Esmail Mattar - Salem Khamis, Mohammad Omar (75. Hassan Ali)

Slovensko: Kozáčik (46. Kuciak) - Pekarík, Pavol Farkaš (46. Ľ. Michalík), Klimpl, Jonáš - Ivana, Kopúnek (65. Pavol Majerník), P. Sedlák (46. Žofčák), Bicák (83. Hubočan) - Šesták (46. Michal Filo ml.), A. Nemec

Pred takmer prázdnymi tribúnami 50 tisícového štadióna v Abú Zabí začal ligový výber slovenskej reprezentácie veľmi nesúrodo a od prvých minút bolo cítiť, že zverencom trénera Jána Kociana chýba zohratosť. V 5. min sa síce po osi Sedlák - Ivana - Šesták posledný menovaný snažil hlavou ohroziť domácu bránku, no netrafil a zo strany Slovákov to bolo z pohľadu ofenzívy v prvých štyridsiatichpiatich minútach všetko. Do najväčšej príležitosti úvodného dejstva sa už v 9. min dostal Mattar po neúspešnej ofsajdovej pasci Slovákov, no trestuhodne prestrelil prázdnu bránku. Od tohto momentu hra na dlhé minúty opadla a pribúdalo nepresností. Domáci boli aktívnejším tímom, často boli rýchlejší a predovšetkým dôraznejší v osobných súbojoch. V 39. min sa do druhej veľkej šance SAE po prihrávke kapitána Omara dostal Jumaa, ktorý zvnútra šestnástky len tesne minul ľavý horný roh Kozáčikovej svätyne. Slovenský gólman sa pred prestávkou vyznamenal ešte aj v 45. min po strele Omara, hlavný rozhodca Ibrahím však vzápätí odpískal postavenie mimo hry. Po nepresvedčivom prvom polčase však vyšiel úvod toho druhého Slovákom na výbornú. V 50. min zužitkoval výborne kopnutý rohový kop striedajúceho Žofčáka na úvodný gól hlavičkou Jonáš a už o tri minúty sa po ďalšej štandardke stredopoliara MFK Ružomberok presadil rovnako hlavou Michalík - 0:2. Silnú pätnásťminútovku Kocianovho výberu pozostávajúceho len z hráčov zo slovenskej a českej najvyššej súťaže zakončil v 60. min tvrdou, no nepresnou strelou z hranice šestnástky Kopúnek. Arabi boli po dvojitom gólovom zásahu hostí otrasení a do príležitosti na skorigovanie sa dostali až v 73. min, no pred Omarom výborne zakročil Michalík. O tri minúty skúšal pozornosť striedajúceho gólmana Kuciaka z priameho kopu Abdul Aziz, no brankár MŠK Žilina sa nenechal prekvapiť. V ďalších minútach sa zverenci francúzskeho kormidelníka Bruna Metsua snažili ešte urobiť niečo s výsledkom, čo sa im napokon zásluhou premeneného kopu Mattara po kontroverznom verdikte hlavného arbitra po faule na Mohammeda Sroura v nadstavenom čase aj podarilo. Slováci už aj napriek inkasovanému gólu zakončili kalendárny rok 2006 víťazstvom.

Ján Kocian (tréner SR): "V prvom polčase to bolo zásluhou mládežníckej nerozvážnosti z našej strany príliš živelné. Príliš rýchlo a príliš často sme strácali loptu. Potom sme súpera vlastne len naháňali a nedokázali sa dostať do hernej pohody. Naopak, domáci mali viac šancí. V druhom polčase sa to zlepšilo. Urobili sme nejaké zmeny v zostave. Vyšli nám štandardné situácie, ktoré sme pred zápasom nacvičovali a práve tie nám pomohli k víťazstvu. V prestávke som hovoril chlapcom, že to treba upokojiť, podržať loptu prihrávkami na istotu a spresniť hru. Rýchlostne bol súper na veľmi dobrej úrovni, nemalo dôvod sa s nimi pretekať. Dôležité bolo mať loptu pod kontrolou. Ku koncu sme už znova boli dosť nepresní. Penalta bola taká, aká bola, ale k tomu sa nebudem vyjadrovať. Som spokojný nielen s výsledkom, ale aj s tým, že mladí hráči dostali šancu zahrať si na medzinárodnej úrovni v dobrých klimatických podmienkach proti kvalitnému súperovi. Verím, že im tieto skúsenosti pomôžu k tomu, aby neopakovali také chyby, ako v prvom polčase."

Róbert Tomaschek (technický vedúci reprezentácie SR): "Bol to zápas s nepresnosťami na oboch stranách, ale v druhom polčase sme sa zlepšili a po štandardných situáciách dali dva góly. Premenili sme šance a zaslúžene vyhrali. Na záver sme po nešťastnej jedenástke inkasovali, ale našťastie sa vyhralo a to teší. Chlapci hrali prvýkrát spolu, a domáci zasa nie sú takí, aby nevedeli hrať futbal. To všetko treba brať do úvahy pri hodnotení tohto zápasu."