Víťazom zjazdu vo Val Gardene Nyman

SITA|16. dec 2006 o 15:54

VAL GARDENA 16. decembra (SITA, AP) - Prekvapujúcim víťazom tretieho tohtosezónneho zjazdu mužov v rámci Svetového pohára alpských lyžiarov na klasickej 3,4 km dlhej zjazdovke Saslong v talianskej Val Gardene sa stal Američan ...

VAL GARDENA 16. decembra (SITA, AP) - Prekvapujúcim víťazom tretieho tohtosezónneho zjazdu mužov v rámci Svetového pohára alpských lyžiarov na klasickej 3,4 km dlhej zjazdovke Saslong v talianskej Val Gardene sa stal Američan Steven Nyman. Dvadsaťštyriročný bývalý juniorský majster sveta v slalome zdolal o dve stotiny sekundy favorizovaného Švajčiara Didiera Cucha, bronzovú pozíciu si vyjazdil skúsený Rakúšan Fritz Strobl (+0,43). Nyman vyhral vôbec po prvý raz v kariére preteky Svetového pohára. Doteraz bolo jeho maximom 3. miesto spred dvoch týždňov zo zjazdu v Beaver Creeku. "Toto je pravdepodobne najkrajší vianočný darček, aký som mohol dostať. Pred pretekmi som si veril, jazda bola v poriadku, ale na víťazstvo som určite nemyslel," komentoval spokojný víťaz. Nymanov krajan a jeden zo spolufavoritov Bode Miller, ktorý v piatok vyhral vo Val Gardene super G, skončil až na 14. mieste. Po skvelom začiatku sa v divokej jazde 29-ročný Američan nevyhol v strednej časti "obligátnej" chybe a takmer vyletel z trate. Ešte horšie obišiel tohtoročný olympijský víťaz z Turína Francúz Antoine Deneriaz, ktorý po jednom zo skokov stratil lyžu a preteky nedokončil. Líderskú pozíciu v SP si aj naďalej drží Nór Aksel Lund Svindal, v sobotu klasifikovaný na 6. mieste. Druhý Cuche zaostáva o 26 bodov. Spestrením sobotňajších pretekov na Saslongu bola rozlúčková jazda domáceho veterána Kristiana Ghedinu. Tridsaťsedemročný Talian sa naposledy spustil z kopca, aj keď len mimosúťažne, na lyžiach, na ktorých presne pred 17 rokmi absolvoval na tej istej zjazdovke vo Val Gardene svoj debut vo Svetovom pohári. Odmenou mu bol v cieli posledný potlesk fanúšikov. Držiteľ troch medailí z majstrovstiev sveta (0-2-1) oficiálne ukončil kariéru po sezónu 2005/06.

Zjazd mužov vo Val Gardene (Tal.) - konečné výsledky:

1. Steven Nyman (USA) 1:56,52 min, 2. Didier Cuche (Švajč.) +0,02, 3. Fritz Strobl (Rak.) +0,43, 4. Marco Sullivan (USA) +0,44, 5. Manuel Osborne-Paradis (Kan.) +0,46, 6. Aksel Lund Svindal (Nór.) +0,52, 7. Marco Büchel (Licht.) +0,55, 8. Hermann Maier (Rak.) +0,64, 9. Andrej Jerman (Slovin.) +0,70, 10. Andreas Buder (Rak.) +0,76