Streda, 21. október, 2020 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky
Giro d'Italia: 17. etapa | Sledujte naživo
Body? Sagan a Démare budú radi, ak prídu v časovom limite
SÚHRN VÝSLEDKOV SKIATLONU ŽIEN NA 5+5 KM A MUŽOV NA 10+10 KM KLASICKOU A VOĽNOU TECHNIKOU S HROMADNÝM ŠTARTOM V RÁMCI SERIÁLU PRETEKOV TOUR DE SKI V BEHU NA LYŽIACH V OBERSTDORFE

Triumfy Störmerovej-Steirovej a Vittoza

OBERSTDORF 2. januára (SITA) - V utorkových pretekoch v skiatlone v rámci seriálu pretekov Tour de Ski (TdS) v behu na lyžiach v Oberstdorfe si prvenstvá vybojovali medzi ženami na 5+5 km klasickou a ...

OBERSTDORF 2. januára (SITA) - V utorkových pretekoch v skiatlone v rámci seriálu pretekov Tour de Ski (TdS) v behu na lyžiach v Oberstdorfe si prvenstvá vybojovali medzi ženami na 5+5 km klasickou a voľnou technikou s hromadným štartom Nórka Kristin Störmerová-Steirová a v kategórii mužov na dvojnásobnej trati úradujúci majster sveta v tejto kráľovskej disciplíne Francúz Vincent Vittoz. V pretekoch žien Slovensko zastúpenie nemalo, najlepším Slovákom v 82-člennom štartovom poli mužov bol Martin Bajčičák na 32. mieste, Ivan Bátory dobehol do cieľa na 35. pozícii, Michala Maláka klasifikovali na 63. priečke. V celkovom poradí TdS sú na čele Nóri Kristin Störmerová-Steirová a Simen Östensen. V stredu seriál pokračuje opäť v Oberstdorfe, ženy budú bežať 10 km a muži 15 km klasickou technikou s intervalovým štartom.

Dvadsaťpäťročná ročná Nórka Kristin Störmerová-Steirová zvládla štyri 2,5 km dlhé členité okruhy v drobnom snežení s dažďom a silnom vetre za 29:27,6 min. Jedna za najväčších smoliarok minuloročných zimných olympijských hier v Turíne, kde vo všetkých svojich troch štartoch obsadila najnepopulárnejšie štvrté miesto, nastúpila po polovici pretekov po prezutí lyží z klasickej na voľnú techniku a jej tempo žiadna zo súperiek nezachytila. Vďaka tomuto triumfu sa vyšvihla aj na čelo celkovej klasifikácie TdS. Bolo to jej druhé prvenstvo v pretekoch, ktoré sú súčasťou Svetového pohára, v kariére, aj to prvé dosiahla v skiatlone pred necelými dvoma rokmi v talianskom Val di Fiemme. Na Oberstdorf bude mať dobré spomienky. Na MS 2005 si na tých istých tratiach vybojovala rovnako v skiatlone bronzovú medailu. Druhá s odstupom 13,3 s dobehla do cieľa Valentina Ševčenková z Ukrajiny, bronz si odváža Ruska Oľga Zavialovová. Favoritky neuspeli. Líderka celkovej klasifikácie vo SP Fínka Virpi Kuitunenová skončila na 22. mieste, víťazku úvodného podujatia Tour de Ski - šprintu voľnou technikou v Mníchove Nórku Marit Björgenovú klasifikovali na 25. priečke, v celkovom poradí klesla na druhú pozíciu.

Dramatické boli aj preteky mužov. Tridsaťjedenročný víťaz piatich pretekov Svetového pohára Francúz Vincent Vittoz si po takmer dvoch rokoch zopakoval svoj skiatlonový triumf z majstrovstiev sveta v tomto istom juhobavorskom lyžiarskom stredisku. V špurte dvanásťčlennej skupiny ukázal najviac kvality a o 0,9 s predstihol Rusa Alexandra Legkova, o 2,5 s zaostal bronzový Nemec Tobias Angerer. Najlepším Slovákom v 82-člennom štartovom poli bol Martin Bajčičák, ktorý s odstupom 1:13,4 min na víťazného Francúza skončil na 32. mieste, o tri pozície a sedem sekúnd za ním dobehol Ivan Bátory, Michala Maláka s bezmála štvorminútovou stratou klasifikovali na 63. priečke. V celkovej klasifikácii TdS sa na čelo dostal Nór Simen Östensen, ktorý prišiel do cieľa na konci vedúcej skupinky na 12. mieste. Víťaz skiatlonu Vittoz poskočil zo 48. priečky po úvodnom silvestrovskom šprinte v Mníchove na 2. pozíciu. Bajčičák je na 35., Bátory 37. a Malák na 64. mieste.