Rusi víťazmi 19. ročníka Hopmanovho pohára

SITA|5. jan 2007 o 14:30

PERTH 5. januára (SITA) - Víťazom 19. ročníka tenisového Hopmanovho pohára (dotácia 1 milión AUD, tvrdý povrch v hale Burswood Dome), neoficiálnych MS miešaných družstiev pod hlavičkou Medzinárodnej tenisovej ...

PERTH 5. januára (SITA) - Víťazom 19. ročníka tenisového Hopmanovho pohára (dotácia 1 milión AUD, tvrdý povrch v hale Burswood Dome), neoficiálnych MS miešaných družstiev pod hlavičkou Medzinárodnej tenisovej federácie ITF, sa v austrálskom Perthe stalo prvé nasadené Rusko, ktoré nikdy predtým nebolo ani vo finále tejto prestížnej súťaže.

"Zborná" vedie po dvojhrách piatkového finále nad dvojkou žrebu a dvojnásobným držiteľom trofeje Španielskom 2:0, takže výsledok miešanej štvorhry nemôže nič zmeniť na jej premiérovom triumfe. Rozhodujúci bod vybojoval v mužskej dvojhre Dmitrij Tursunov (22. v rebríčku ATP Entry pre nasadzovanie). Člen tímu, ktorý nedávno získal Davisov pohár, zdolal svetovú sedmičku Tommyho Robreda 6:4, 7:5. Rus sa v internej bilancii ujal vedenia 3:2. Úspešnejší bol aj v predchádzajúcom súboji. V septembri 2006 v semifinále v Bombaji vyhral 7:6 (2), 3:6, 6:1. Dvadsaťštyriročnému rodákovi z Hostalricu Robredovi sa teda nepodarilo pri tretej účasti v Perthe získať druhý primát. Na prelome rokov 2001 a 2002 sa radoval spolu s Arantxou Sanchezovou-Vicariovou. Tursunov mal koncentrovanejší vstup do duelu a pevnejšie nervy v koncovkách setov. Z vedenia 3:0 a 4:1 v prvom dejstve síce povolil Španielovi vyrovnať na 4:4, lenže súper premrhal za stavu *4:5 gemboly a znova stratil podanie. V druhej časti sa Robredo dokonca dostal do vedenia 4:3 s brejkom, opäť však zaváhal v desiatej hre a neskôr zlyhal aj pri podávaní na udržanie sa v zápase v dvanástom geme.

Prvý bod pre Rusko predtým za 64 minút podľa papierových predpokladov získala Naďa Petrovová (6. v rebríčku WTA Tour) presvedčivým víťazstvom 6:0, 6:4 nad Anabel Medinovou-Garriguesovou (27.). Držiteľka piatich vlaňajších singlových titulov vyhrala úvodných sedem gemov, a hoci v druhom sete povolila 24-ročnej rodáčke z Valencie dramatizáciu rebrejkom na *3:4, napokon záver zvládla. Ďalší brejk - už rozhodujúci - zaznamenala v desiatom geme, keď premenila druhý mečbal: forhend Španielky letel mimo dvorca. Dvadsaťštyriročná rodáčka z Moskvy upravila skóre vzájomných súbojov na 2:0. Petrovová, ktorá sa po štvrtkovom stretnutí Ruska proti Francúzsku (3:0) sťažovala na problémy s brušným svalstvom, predtým zdolala Medinovú-Garriguesovú vo februári 2005 v 1. kole v belgických Antverpách 6:4, 6:1. Ruskin výkon v Perthe rástol od zápasu k zápasu. V ouvertúre podľahla domácej Alicii Molikovej, potom však "prevalcovala" Američanku Ashley Harkleroadovú i Francúzku Tatianu Golovinovú, ktorým zhodne v druhom sete nadelila "kanára".