Pondelok, 26. október, 2020 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky
RÝCHLOSTNÉ PRETEKY MUŽOV V RÁMCI 4. KOLA SP V BIATLONE V OBERHOFE

Prvé víťazstvo Kruglova v sezóne, výbuch Björndalena

OBERHOF 6. januára (SITA) - Víťazom mimoriadne dramatických rýchlostných pretekov mužov na 10 km v rámci 4. kola Svetového pohára v biatlone v nemeckom Oberhofe sa stal Rus Nikolaj Kruglov. Dvadsaťpäťročný ...

OBERHOF 6. januára (SITA) - Víťazom mimoriadne dramatických rýchlostných pretekov mužov na 10 km v rámci 4. kola Svetového pohára v biatlone v nemeckom Oberhofe sa stal Rus Nikolaj Kruglov. Dvadsaťpäťročný rodák z Nižného Novgorodu sa najlepšie vyrovnal s náročnými podmienkami na trati, ktorú kropil dážď. Vyhral s minimálnym náskokom 3,5 sekundy pred hrdinom zimnej olympiády 2006 v Turíne Michaelom Greisom. O ďalšiu jednu desatinu sekundy zaostal Rene Laurent Vuillermoz z Talianska, ktorý mal z tria na stupňoch víťazov najhoršiu streľbu. Kým Kruglov s Greisom museli absolvovať po strelnici len jeden trestný okruh, Talian dva, ale vďaka druhému najlepšiemu času v bielej stope sa dostal na konečné tretie miesto. Greis si po druhom mieste udržal žltý dres lídra Svetového pohára i líderské postavenie a červený dres v hodnotení disciplíny. Kruglov zaznamenal druhé víťazstvo v pretekoch SP v kariére a premiérové v šprinte.

V Oberhofe sa prvýkrát v tejto sezóne nepresadil pri svojom štarte v rýchlostných pretekoch Nór Ole Einar Björndalen, ktorý doplatil na slabšiu streľbu a horšie namazané lyže. Napokon so stratou 90 sekúnd a 4 trestnými okruhmi obsadil 30. miesto. Pre Björndalena je to najhoršie umiestnenie od sezóny 2002/03, keď na svetovom šampionáte v Chanty-Mansijsku obsadil rovnakú pozíciu v individuálnych pretekoch. Odvtedy s výnimkou štyroch pretekov bol vždy v Top 10. Sklamaním sa preteky skončili aj pre domáceho miláčika Svena Fischera, ktorý mal pri rozcvičke pád a poranil si rebrá. Na štart nastúpil, aby nesklamal svojich fanúšikov, ale napokon skončil na 62. pozícii.

Najlepší výkon z kvarteta Slovákov na štarte predviedol Marek Matiaško, ktorý obsadil 44. miesto. S jedným trestným okruhom bežecky na najlepších zaostal a to na prvé body pre Slovensko v sezóne 2006/07 nestačilo. Matiaško ako jediný zo Slovákov postúpil aj do nedeľňajších stíhacích pretekov, kam sa kvalifikovalo 60 najlepších. Pavol Hurajt obsadil v 113-člennom štartovom poli 77. miesto, Pavla Nováka klasifikovali na 82. priečke a Petrovi Vozárovi patrila až 104. pozícia.

Výsledky - SP v biatlone 2006/07 v Oberhofe (Nem.):

Rýchlostné preteky mužov na 10 km: 1. Nikolaj Kruglov (Rus.) 28:38,4 (1), 2. Michael Greis (Nem.) +3,5 (1), 3. Rene Laurent Vuillermoz (Tal.) +3,6 (2), 4. Ivan Čerezov (Rus.) +28,8 (1), 5. Dmitrij Jarošenko (Rus.) +29,5 (2), 6. Christian De Lorenzi (Tal.) +31,3 (1), 7. Maxim Čudov +31,9 (3), 8. Sergej Rožkov (obaja Rus.) +43,7 (0), 9. Björn Ferry (Švéd.) +46,6 (2), 10. Andreas Birnbacher (Nem.) +47,0 (2), ... 44. Marek Matiaško +2:01,2 (1), 77. Pavol Hurajt +3:45,0 (4), 82. Pavol Novák +4:08,9 (2), 104. Peter Vozár (všetci SR) +7:14,6 (6)

Poradie v hodnotení SP po ôsmych pretekoch (z 27 naplánovaných):

1. Michael Greis (Nem.) 304 bodov, 2. Ole Einar Björndalen (Nór.) 251, 3. Dmitrij Jarošenko (Rus.) 243, 4. Ivan Čerezov (Rus.) 234, 5. Björn Ferry (Švéd.) 208, 6. Sven Fischer (Nem.) 194, 7. Sergej Rožkov (Rus.) 188, 8. Andreas Birnbacher (Nem.) 183, 9. Halvard Hanevold (Nór.) 177, 10. Maxim Čudov (Rus.) 176

Poradie v hodnotení rýchlostných pretekov po piatych pretekoch (z 11 naplánovaných):

1. Michael Greis (Nem.) 213 bodov, 2. Ivan Čerezov (Rus.) 139, 3. Dmitrij Jarošenko (Rus.) 131, 4. Björn Ferry (Švéd.) 128, 5. Sven Fischer (Nem.) 121, 6. Halvard Hanevold (Nór.) 120, 7. Sergej Rožkov (Rus.) 111, 8. Maxim Čudov (Rus.) 110, 9. Michael Rösch (Nem.) 104, 10. Ole Einar Björndalen (Nór.) 101