Skaly Kruglova nezastavili

Rus Nikolaj Kruglov zažil najkrajší biatlonový víkend kariéry.
Rus Nikolaj Kruglov zažil najkrajší biatlonový víkend kariéry. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|8. jan 2007 o 00:00

OBERHOF - Ruský biatlonista Nikolaj Kruglov mal do 4. kola Svetového pohára v Oberhofe na konte jediné víťazstvo v kariére (zo sezóny 2004/05), no víkend v Nemecku mu vyšiel nad očakávanie. Dvadsaťpäťročný rodák z Nižného Novgorodu vyhral v sobotu šprint

, o 3,5 sekundy pred hrdinom turínskej olympiády Nemcom Greisom, aby si prvenstvo zopakoval aj vo včerajšej stíhačke. Ani mu príliš neprekážalo, že na trati bolo minimum snehu a pred štartom sobotňajšieho šprintu sa na Oberhof zniesla hmla. "Pri nástrele som ledva dovidel na terče, ale potom sa našťastie trochu zdvihla. Snehu bolo málo, na trati veľa skál, ale musím organizátorov pochváliť. Urobili maximum pre regulárne podmienky. Hoci chvíľami mi napadalo, či na druhý deň nebudeme musieť vytiahnuť kolieskové lyže," žartoval na oficiálnej stránke Medzinárodnej biatlonovej únie Kruglov.

Súťažil už aj Nór Ole Einar Björndalen, no vo víťaznej sérii nepokračoval. Štyri strely mimo a zle namazané lyže ho odsunuli na 30. miesto, najhoršie za posledné štyri roky. Odvtedy bol vždy v desiatke najlepších. Vo včerajšej stíhačke sa do nej zmestil znovu, keď sa z 30. miesta dokázal posunúť na piate.

Z kvarteta Slovákov si právo štartu v stíhacích pretekoch vybojoval len Marek Matiaško, no bodový pôst ani on nepretrhol. S jedným trestným okruhom skončil v sobotu na 44. mieste, z ktorého včera spadol po ôsmich strelách mimo, až na 57. priečku.

Najlepší slovenský výsledok v Oberhofe tak dosiahla Petra Slezáková, ktorá si 43. miesto z piatkového šprintu udržala aj v stíhacích pretekoch. Vyhrala 27-ročná Nórka Linda Grubbenová (za sloboda Tjörhomová) a zopakovala svoj triumf zo stíhačky zo švédskeho Östersundu. (rh, sita)

Fakty SP v Oberhofe

Piatok - šprint žien na 7,5 km: 1. Neunerová (Nem.) 24:18,4 (2 trestné okruhy), 2. Henkelová (Nem.) +17,3 (1), 3. Glagowová (Nem.) +19,7 (0) ...43. Slezáková +3:15,7 (2), 62. Gereková +4:09,1 (4), 71. Kalinová +4:41,8 (7), 84. Hasillová (všetky SR) +5:51,0 (4).

Sobota - šprint mužov na 10 km: 1. Kruglov (Rus.) 28:38,4 (1), 2. Greis (Nem.) +3,5 (1), 3. Vuillermoz (Tal.) +3,6 (2) ... 44. Marek Matiaško +2:01,2 (1), 77. Hurajt +3:45,0 (4), 82. Novák +4:08,9 (2), 104. Vozár (všetci SR) +7:14,6 (6).

Nedeľa - stíhacie preteky mužov na 12,5 km: 1. Kruglov (Rus.) 36:18,2 (1), 2. Jarošenko (Rus.) +28,6 (2), 3. Čudov (Rus.) +30,1, ... 57. Marek Matiaško (SR) +6:28,0 (8). Stíhacie preteky žien na 10 km: 1. Grubbenová (Nór.) 35:33,7, 2. Baillyová (Fr.) +29,6 (3), 3. Neunerová +30,9 (6) ... 43. Slezáková (SR) +7:25,6 (4).