Tituly a svetové rekordy Sáblíkovej a Kramera

SITA|14. jan 2007 o 16:44

COLLALBO 14. januára (SITA) - Česká rýchlokorčuliarka Martina Sáblíková a Holanďan Sven Kramer sa stali v talianskom Callalbe majstrami Európy vo viacboji. O svojich triumfoch rozhodli víťazstvami v nedeľňajších ...

COLLALBO 14. januára (SITA) - Česká rýchlokorčuliarka Martina Sáblíková a Holanďan Sven Kramer sa stali v talianskom Callalbe majstrami Európy vo viacboji. O svojich triumfoch rozhodli víťazstvami v nedeľňajších pretekoch na dlhých tratiach. Sáblíková vyhrala preteky na 5000 m v novom svetovom rekorde na otvorenom ovále 6:58,45 min a ako prvá žena sa vonku dostala pod hranicu siedmich minút. Predchádzajúci rekord Nemky Gundy Niemannovej-Stirnemannovej z roku 2001 prekonala o 6,82 sekundy. Celkovo získala Sáblíková vo štvorboji 162,954 bodu, čo je tiež historické maximum na otvorených dráhach. Sáblíková vyhrala viacboj tesne pred Holanďankou Ireen Wüstovou. Tá by titul získala, keby bola v cieli pretekov na 5000 m rýchlejšia o 23 stotín sekundy. Tretia skončila ďalšia Holanďanka Renate Groenewoldová. „Toto som naozaj nečakala a asi ani nikto iný. Určite ani Ireen Wüstová, tá musí byť veľmi sklamaná. Taktika bola jasná. Vyhrať v jazde na 5000 m nad Groenewoldovou a potom čakať, ako dopadne v poslednej jazde Wüstová. Keď som mala štyri kolá do cieľa, hovorila som si, že už nemôžem, azdaani nedôjdem. Potom som pozbierala sily, ani neviem kde. Asi z tvrdého tréningu,“ povedala v cieli šampionátu pre idnes.cz Sáblíková.

Medzi mužmi sa presadil Kramer. Preteky na 10 000 m vyhral v novom svetovom rekorde na otvorenom ovále 13:10,44 min a bodovým ziskom 148,800 bodu tiež vytvoril historické maximum. Vďaka tomu zdolal obhajcu prvenstva a olympijského víťaza na 1500 m Enrica Fabrisa z Talianska. Na 3. mieste skončil ďalší Holanďan Carl Verheijen.

Výsledky - majstrovstvá Európy v rýchlokorčuľovaní vo viacboji:

MUŽI

10 000 m: 1. Sven Kramer 13:10,44, 2. Carl Verheijen (obaja Hol.) 13:15,37, 3. Enrico Fabris

(Tal.) 13:21,51

Konečné poradie viacboja (po 4 disciplínach): 1. Sven Kramer (Hol.) 148,800 b., 2. Enrico Fabris (Tal.) 149,389, 3. Carl Verheijen (Hol.) 151,045, 4. Havard Bökko (Nór.) 151,500, 5. Ivan Skobrev (Rus.) 153,128, 6. Eskil Ervik (Nór.) 153,129

ŽENY

5000 m: 1. Martina Sáblíková (ČR) 6:58,45, 2. Renate Groenewoldová (Hol.) 7:08,76, 3. Claudia Pechsteinová (Nem.) 7:10,05

Konečné poradie (po 4 disciplínach): 1. Martina Sáblíková (ČR) 162,954, 2. Ireen Wüstová 162,977, 3. Renate Groenewoldová (obe Hol.) 164,178, 4. Daniela Anschützová-Thomsová (Nem.) 164,419, 5. Claudia Pechsteinová (Nem.) 164,716, 6. Marja Visová (Hol.) 165,345