Tenistov trápia extrémne teploty

Teplota na austrálskych kurtoch dosiahla viac ako 43 stupňov Celzia (nad 110 stupňov Fahrenheita).
Teplota na austrálskych kurtoch dosiahla viac ako 43 stupňov Celzia (nad 110 stupňov Fahrenheita).
Sportnet|17. jan 2007 o 00:00

Na Australian Open bolo včera cez 40 stupňov, od obeda zatiahli strechy a zatvorili dvorce vonku a hralo sa až od pol deviatej večer, keď teplota klesla pod 35. Zápas Daniely Hantuchovej preložili na dnešnú noc.

Melbourne Park zažil ojedinelú nočnú atmosféru, keď sa hralo až do rána miestneho času takmer na všetkých dvorcoch pri osvetlení. Na také niečo sa história nepamätá.

Udalosťou dňa však bol ženský maratón v Aréne Roda Lavera, ktorý sa začal pod holým nebom a musel sa podľa pravidla dohrať do konca.

Jednotka Šarapovová si skomplikovala život sama po strate 2. setu proti Pinovej, a hoci v treťom viedla 5:0, znovu si predĺžila pobyt na pekelnej gume Rebound Ace takmer o ďalšiu hodinu!

Keď namerali pri povrchu 62 stupňov na slnku, bolo už 5:5. Za stavu 6:5 a 40:0 zahodila Ruska tri mečbaly, prehrávala 6:7, 15:30 a stála dve lopty od senzačného vyradenia. Napokon už žiadnu nepustila a dotrmácala sa do 2. kola.

„Bolo to neľudské, v živote som nehrala v takej horúčave, s tým pravidlom musia niečo urobiť,“ sťažovala sa Maria. „Všade by mali hneď zastaviť zápasy a zatiahnuť strechy v arénach ako pri daždi. V treťom sete si ten zvrat neviem vysvetliť, lebo som už nemohla ani uvažovať. To už nebol tenis, ale boj o prežitie na rozpálenej gume. Vinná som sama, lebo som mala vyhrať aj druhý set, za hodinku skončiť a teraz by sme sa tu o tom nebavili.“

Smutným hrdinom dňa bol aj Srb Tipsarevič, ktorý viedol nad vysokým favoritom Nalbandianom 2:0 na sety, 5:2 s dvoma brejkmi a mal dva mečbaly, no zaváhal a napokon vyčerpaný vzdal v piatom sete.

Clijstersová a Hingisová dávali súperkám kanáriky a Šarapovovej príklad, ako sa šetria sily, Murray vyhral 18:1. Po pondelkovej bitke medzi srbským a chorvátskym táborom fanúšikov si organizátori s nimi zahrali šach a poznajúc predpoveď na 39 stupňov takticky naplánovali zápas Čilič (Chor.) - Bozoľjac (Srb.) ako posledný na poslednom 21. dvorci areálu a začal sa až o 23.00 miestneho času. Na asi 150 divákov dozeralo takmer 100 policajtov. Všetko sa obišlo bez incidentov.

Kedy sa nehrá

Austrálski organizátori reagujú špeciálnymi metódami na extrémnu horúčavu vtedy, ak ortuť na teplomere vystúpi cez 35 stupňov Celzia. A keď sa nad 28 stupňov vyšplhá tzv. Wet Bulb Globe Temperature, teda údaj skúmajúci kombinovanú hodnotu teploty vzduchu, jeho vlhkosti a vplyvu slnečného žiarenia na ľudský organizmus. Tenisti majú možnosť využiť „ľadové vesty“, ľadom vyplnené rúrky, ktoré si hráč nasadí okolo krku a hrudníka, pomáhajú odvádzať z tela teplo.

Reakcie hráčov

„Niekoľkokrát mi napadlo, že sa na to vykašlem. Na konci piateho setu som už vracal a bol som z toho celkom vydesený. Lekár sa ma potom snažil v šatni zavodniť sprchou, čo ma unavilo a zaspal som. Triasol so mnou a kričal: 'Zostaň s nami!'

Julien Benneteau (Francúzsko)

„Ja som mlel z posledného už na začiatku. Toto už nie je tenis. To je odvetvie, v ktorom sa hrá o to, kto dlhšie vydrží na slnku. Už v treťom sete som sa musel rozprávať s lekárom, keďže moje srdce raz búšilo, inokedy som ho nepočul...“

Janko Tipsarevič (Srbsko)

„Mala som preludy a mozog odmietal poslušnosť. Možno dve hodiny sa to ešte dá zvládnuť, ale tri hodiny sú neľudské.

Mária Šarapovová (Rusko) (tasr, sita, čtk)

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Tenis»Tenistov trápia extrémne teploty