Slovenské jednotky vyhrali, stop iba Husárovej vo štvorhre

SITA|17. jan 2007 o 13:31

MELBOURNE 17. januára (SITA) - Päť slovenských vystúpení v tretí hrací deň na úvodnom grandslamovom turnaji roka Australian Open v Melbourne (dotácia 20 mil. AUD, tvrdý povrch Rebound Ace) sa skončilo ...

MELBOURNE 17. januára (SITA) - Päť slovenských vystúpení v tretí hrací deň na úvodnom grandslamovom turnaji roka Australian Open v Melbourne (dotácia 20 mil. AUD, tvrdý povrch Rebound Ace) sa skončilo v štyroch prípadoch úspešne. Svoje zápasy vo dvojhre vyhrali obe slovenské singlové jednotky. Daniela Hantuchová v odloženom súboji 1. kola z utorka nezaváhala a mladučkú Francúzku Alizé Cornetovú vyprevadila z kurtu s výsledkom 6:4, 6:1. Dominik Hrbatý je už v 3. kole. Po slabšom úvode sa napokon rozohral ku kvalitnému výkonu a zdolal nebezpečného Američana Vincenta Spadeu 5:7, 6:4, 6:4, 6:3. Vo štvorhre postúpili do 2. kola so svojimi zahraničnými partnermi Michal Mertiňák aj Jarmila Gajdošová. Mertiňák spoločne s Čechom Petrom Pálom zdolali peruánsko-ekvádorskú dvojicu Luis Horna - Nicolas Lapentti 6:3, 7:5. Gajdošová na úvod uspela s tradičnou austrálskou partnerkou Bryanne Stewartovou, keď zvíťazili nad čisto austrálskym párom Daniella Dominikovicová - Sophie Fergusonová hladko 6:4, 6:3. Devätnásťročná Slovenka postúpila do 2. kola deblovej súťaže v Melbourne po prvý raz. Svoje účinkovanie hneď v rozbehu ukončila iba skúsená deblistka Janette Husárová. Spoločne so Srbkou Jelenou Jankovičovou ako pätnásty nasadený pár nestačili na švajčiarsko-ruskú dvojicu Martina Hingisová - Svetlana Kuznecovová a podľahli jej 5:7, 1:6. Po vyrovnanom prvom dejstve v tom druhom už jasne dominovali Hingisová s Kuznecovovou, teda hráčky, ktoré v súčasnosti patria do Top Ten svetového renkingu vo dvojhre. Maximom Husárovej, držiteľky 22 titulov z okruhu WTA vo štvorhre, na Australian Open zostáva štvrťfinále z roku 2004.

Hantuchová sa po viróze z uplynulého týždňa (zrejme ľahšia intoxikácia zo stravy) proti 16-ročnej francúzskej kvalifikantke pomalšie rozbiehala, napokon však potvrdila papierový rozdiel medzi pätnástkou "pavúka" a 192. tenistkou v hodnotení WTA Tour. "Som rada, že to mám za sebou. Prvý zápas na grandslamovom turnaji nie je nikdy ľahký, najmä keď ste nasadený. Súperka v takom prípade nemá čo stratiť. Navyše ani podmienky neboli jednoduché. Dlhé čakanie na zápas je síce frustrujúce, ale ja som si zvykla na vlaňajšom Wimbledone a po mojich nedávnych problémoch mi deň odkladu len prospel," uviedla pre Rádio Viva z Melbourne Hantuchová. Dvadsaťtriročná Slovenka, ktorá štartuje v hlavnej súťaži na grandslamovom podujatí jubilejný 25. raz v neprerušenej sérii, sa v 2. kole stretne s ďalšou francúzskou tenistkou Emilie Loitovou.

Dvadsaťdeväťročný Bratislavčan Hrbatý, ktorý účinkuje v Melbourne Parku už jedenástykrát, si poradil s 32-ročným americkým veteránom Vincentom Spadeom 5:7, 6:4, 6:4, 6:3, hoci v prvých troch setoch bol spočiatku vždy o brejk pozadu. Štvrťfinalista z edícií 2001 a 2004, ktorý sa vlani u protinožcov na tomto podujatí veľkej štvorky dostal do 4. kola, upravil bilanciu vzájomných súbojov s rodákom z Chicaga na 4:1. "Bol to ťažký zápas, ale ja som hral o sto percent lepšie ako v 1. kole proti Vaněkovi. Dobre som servoval, aj hral forhend. Z bekhendu tam bolo ešte pár chybičiek, ale myslím si, že sa to bude ďalej zlepšovať. Od úvodu to bol vynikajúci zápas, veľmi vyrovnaný, o dvoch-troch loptičkách, ktoré som zo začiatku nevedel uhrať. V prvom sete súperovi padlo práve niekoľko takých dôležitých lôpt, preto ho aj vyhral. Po mojom druhom servise bol agresívnejší, nabiehal na sieť. Musel som ho stále obhadzovať a koncentrovať sa pri každej rýchlej lopte aj na podaní. Na konci tretieho setu som cítil, že Spadea je už na tom slabšie a prestáva vládať. Keď sme sa dostali do dlhších výmen, mal som v nich navrch," komentoval pre agentúru SITA Hrbatý. K najbližšiemu súperovi, deviatemu nasadenému Chorvátovi Mariovi Ančičovi, s ktorým má bilanciu 3:4, dodal: "On bude favoritom zápasu. V dueloch, ktoré sme však spolu hrali na tri víťazné sety, sa mi ho podarilo dvakrát ´udolať´. Má trochu slabšiu kondičku, je taký stuhnutejší, dlhé zápasy mu uberajú zo síl. Budem ale musieť odohrať svoj najlepší tenis, aby som ho zdolal."

Stredajší súhrn vystúpení slovenských tenistov na Australian Open v Melbourne:

ŽENY

Dvojhra - 1. kolo:

Daniela Hantuchová (15-SR) - Alizé Cornetová (Fr.) 6:4, 6:1 za 77 minút

Dvadsaťtriročná popradská rodáčka, v januári 2003 svetová päťka a aktuálne 18. hráčka renkingu Hantuchová, ktorá účinkuje vo dvojhre v Melbourne Parku v hlavnej súťaži už siedmykrát, nechala 16-ročnú rodáčku z Nice v úvodnom sete vyrovnať z 2:0 i 4:2, v štyroch gemoch pri svojom podaní čelila brejkbalom (dva zo siedmich neodvrátila), urobila 23 nevynútených chýb a po trištvrte hodine sa "pretrápila" k upokojujúcemu skóre 6:4. V druhej časti si pri brejku na 2:0 udržala 100-percentnú úspešnosť premieňania takýchto možností, postupne nadobudla úderovú istotu (len 9 nevynútených chýb) a definitívne zlomila odpor držiteľky dvoch vlaňajších trofejí z úrovne ITF (Padova, Bari) vo štvrtej hre, keď zužitkovala až piatu príležitosť na ďalší zisk podania Cornetovej - 4:0. Neskôr povolila rezignovanej súperke výsledkovú kozmetiku, ale posledné dva vlastné servis-gemy získala bez straty fiftínu - 6:1. Zo štatistických ukazovateľov hovorí v prospech Slovenky najmä bilancia víťazných úderov 26:9.

Štvorhra - 1. kolo:

Janette Husárová, Jelena Jankovičová (15-SR/Srb.) - Martina Hingisová, Svetlana Kuznecovová (Švajč./Rus.) 5:7, 1:6

Jarmila Gajdošová, Bryanne Stewartová (SR/Austr.) - Daniella Dominikovicová, Sophie Fergusonová (Austr.) 6:4, 6:3

MUŽI

Dvojhra - 2. kolo:

Dominik Hrbatý (22-SR) - Vincent Spadea (USA) 5:7, 6:4, 6:4, 6:3 za 173 minút

Slovenská dvadsaťdvojka žrebu i aktuálneho poradia ATP Entry opäť osvedčila svoju povestnú veľkú bojovnosť. Hrbatý sa v prvých troch setoch zhodne dostal z nepriaznivého stavu do vyrovnanej koncovky a dvakrát v nej slávil úspech. Nezlomnosťou dokázal vykompenzovať svoju úderovú neistotu a slabšiu účinnosť v zlomových momentoch (po polovici premieňanie brejkbalov 3/12 oproti 3/7). Hrbatý, ktorého na sklonku minulého roka trápil pravý lakeť a takmer si vyžiadal chirurgický zákrok, dotiahol v I. sete z 2:5 na 5:5, keď odvrátil štyri súperove setbaly v ôsmej hre pri svojom podaní, ale servis - už nezvratne - prehral v dvanástom geme - 5:7.

V druhom sete Hrbatý prehrával 0:2, rýchlo síce vyrovnal, ale vzápätí premrhal tri možnosti odskočiť na 3:2.

Prerazenie súperovho podania zvládol až v deviatom geme a situáciu využil - po 88 minútach bolo 5:7, 6:4. Spadeu prestalo poslúchať podanie (4 dvojchyby, pokles platnosti "prvého" zo 65 na 54 percent), Slovák však nezachytil ani začiatok tretieho setu. Tentokrát nezužitkoval šance na rebrejk v treťom geme - 0:3. Naopak, sám čelil piatim hrozbám opätovnej straty servisu v šiestej hre. Eliminoval ich, okamžite zobral predvlaňajšej svetovej osemnástke servis, vyrovnal čistou hrou, deprimovanému Američanovi znova prerazil podanie a pripísal si aj piaty gem v rade - z 1:4 dokonalým spôsobom obrátil na 6:4 a ujal sa vedenia 2:1 na sety po 137 minútach. Rozbehnutý Hrbatý dostal vo štvrtom sete situáciu úplne pod kontrolu a vyhral ho 6:3. Spadeu pri sumarizovaní predčil ofenzívne (51:30 na víťazné údery), zanedbateľne častejšie sa mýlil (55:51, iba dve dvojchyby oproti siedmim) a vypracoval si úctyhodných 25 brejkbalov (proti 13).

Michal Mertiňák, Petr Pála (SR/ČR) - Luis Horna, Nicolas Lapentti (Peru/Ekv.) 6:3, 7:5