Baghdatis už spanilú jazdu z vlaňajška nezopakuje

SITA|17. jan 2007 o 15:59

MELBOURNE 17. januára (SITA) - Tretí hrací deň na úvodnom grandslamovom turnaji roka Australian Open v Melbourne (dotácia 20 mil. AUD, tvrdý povrch Rebound Ace) už nebol teplotne taký extrémny ako ten ...

MELBOURNE 17. januára (SITA) - Tretí hrací deň na úvodnom grandslamovom turnaji roka Australian Open v Melbourne (dotácia 20 mil. AUD, tvrdý povrch Rebound Ace) už nebol teplotne taký extrémny ako ten predchádzajúci. Nad areálom v Melbourne Parku dokonca spŕchlo, vyše hodinová dažďová prestávka si však nevyžiadala nijaké dodatočné presuny v plánovanom programe. Podarilo sa dohnať 12-zápasové manko z utorkového 1. kola ženskej dvojhry a tiež naplniť kompletný stredajší plán 2. kola v oboch singlových súťažiach.

V mužskej časti sa prekvapujúco rozlúčil lanský finalista Cyperčan Marcos Baghdatis. Ten v súboji dvoch veľkých talentov svetového tenisu nestačil na Francúza Gaela Monfilsa a podľahol mu 6:7 (5), 2:6, 6:2 a 0:6. Po stratených prvých dvoch setoch svitla v treťom dejstve 21-ročnému Cyperčanovi nádej, keď štíhly Francúz tmavej pleti signalizoval zranenie ľavého členka. Po ošetrení a zatejpovaní však neobyčajne rýchlo pookrial a vo štvrtom sete nadelil súperovi ´kanára´ "Gael hral veľký zápas. Udieral do loptičky veľmi tvrdo a ja som nemal protizbraň. Vlani som zažil v Austrálii senzačnú púť do finále, teraz som zostal v poli porazených," uviedol sebakriticky Baghdatis. Jeho vlaňajší finálový premožiteľ Švajčiar Roger Federer, ktorý už tri roky kraľuje mužskému svetovému tenisu, si zaváhanie v skorej fáze turnaja nemohol dovoliť. Obhajca minuloročného víťazstva zdolal 34-ročného švédskeho veterána Jonasa Björkmana za 95 minút 6:2, 6:3, 6:2. Federer prestrieľal súpera na víťazné údery 38:19 a celkovo sedemkrát v stretnutí mu vzal servis. "Dnes som hral veľmi dobre. Zápas som kontroloval, som spokojný," konštatoval Federer, ktorý vyhral Australian Open v minulosti už dvakrát (2004, 2006). Bazilejský rodák sa aktuálne v Melbourne môže pochváliť zápasovou bilanciou 31:5. Súperom deväťnásobného grandslamového šampióna v súboji o postup do osemfinále bude Rus Michail Južnyj. "Niekoľkokrát som už proti nemu nastúpil, je to kvalitný hráč. Vlani na US Open vyradil Nadala," pripomenul 25-ročný Švajčiar. Už druhý zvládnutý päťsetový zápas si pripísal na konto Rus Marat Safin. Šampión z roku 2005 podal proti izraelskému kvalifikantovi Dudimu Selovi nepresvedčivý výkon, ale napokon mu paradoxne pomohol dážď. Safin bol za stavu 6:3, 5:7, 4:6, 5:6 a 30:30 dve loptičky od prehry, potom však začalo pršať. Kým organizátori zatvorili strechu nad Vodafone Arénou, vstúpil si dvojnásobný grandslamový víťaz do svedomia a v dohrávke už nepovolil 21-ročnému súperovi ani gem. Štvrtý set dotiahol do víťazného tajbrejku 7:4 a v piatom dejstve "sfúkol" Selu pomerom 6:0. Kariérnu bilanciu päťsetových duelov Safin vylepšil na 26 víťazstiev a 11 prehier. "Bojoval som sám so sebou a už neveril, že to môžem vyhrať. Potom však prišiel dážď a všetko sa otočilo v môj prospech," komentoval 26-ročný Rus, ktorý v pondelok rovnako otáčal zápas z 1:2 na sety s Nemcom Benjaminom Beckerom. Najbližšie na neho čaká šiesty nasadený Američan Andy Roddick a tento súboj by mohol byť jedným z vrcholov mužskej časti tohtoročného turnaja. "Obaja máme vyššie ambície ako uhrať iba 3. kolo. Musíme sa však vyrovnať s tým, že jeden z nás dlhšie v súťaži neostane," okomentoval najbližší duel Roddick, ktorý v 2. kole v troch setoch vyradil Francúza Marca Gicquela.

V ženskej časti pavúka najprv skompletizovali 1. kolo a potom sa prvých 16 hráčok prebojovalo už do 3. kola. Medzi nimi aj obhajkyňa minuloročného titulu Francúzka Amélie Mauresmová, ktorá nemala problémy s 19-ročnou ruskou debutantkou Oľgou Pučkovovou a za 72 minút jej nadelila 6:2, 6:2. Postúpila aj dvojnásobná šampiónka z Melbourne z rokov 2003 a 2005 Serena Williamsová (aktuálne až 81. vo svetovom renkingu). Dvadsaťpäťročná Američanka sa trápila s Luxembučankou Anne Kremerovou iba v prvom sete (7:6 /4/). Druhý vyhrala 6:2 a naznačila, že s návratom do topformy to myslí vážne. "V prvom sete som kopila chyby, v tom druhom sa už môj výkon blížil tomu, čo som chcela hrať," uviedla mladšia z tenisových sestier Williamsových. Z nasadených hráčok sa v stredu rozlúčili Talianka Francesca Schiavoneová (14.), Francúzka Marion Bartoliová (18.) a Japonka Ai Sugijamová (23.).