Štvrtok, 22. október, 2020 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky
V DEJISKU MS 2007 V AARE PRŠÍ, ALE ŠTART VÍKENDOVÝCH PRETEKOV V SUPER G BY TO NEMALO OVPLYVNIŤ

Favoritmi víkendových super G Miller a Götschlová

AARE 2. februára (SITA) - Pretekmi v superobrovskom slalome sa vo švédskom Aare začne počas víkendu súťažná časť 39. majstrovstiev sveta v alpských lyžiarskych disciplínach. V sobotu od 12.30 h majú svoje ...

AARE 2. februára (SITA) - Pretekmi v superobrovskom slalome sa vo švédskom Aare začne počas víkendu súťažná časť 39. majstrovstiev sveta v alpských lyžiarskych disciplínach. V sobotu od 12.30 h majú svoje preteky na programe muži, o deň neskôr prídu v rovnakom čase na rad ženy. A nečakajú ich jednoduché podmienky. V piatok predpoludním v dejisku MS 2007 pršalo, dokonca bol odmäk. Cez víkend by sa síce malo ochladiť, ale fúkať by mal pomerne silný vietor.

Rakúšania vyradili Walchhofera

Super G je najmladšou z klasických disciplín alpského lyžovania a na svetových šampionátoch sa pravidelne objavuje iba od roku 1987. Prvými víťazmi boli vo švajčiarskej Crans Montane domáci pretekári Pirmin Zurbriggen a Maria Walliserová, zatiaľ poslednými, pred dvoma rokmi na tratiach v Bormiu resp. Santa Caterine, Američan Bode Miller a Švédka Anja Pärsonová. Obaja budú svoje tituly obhajovať aj teraz v Aare. Všestranný Miller je topfavoritom druhej najrýchlejšej disciplíny medzi mužmi. Z troch tohtosezónnych pretekov vo Svetovom pohári vyhral dva a je na čele priebežného hodnotenia SP. Američanovi, ktorý útočí na svoje piate zlato z majstrovstiev sveta (bilancia 4-1-0), prekvapujúco odpadol jeden solídny súper. Rakúšania sa rozhodli nenominovať strieborného z Bormia 2005 Michaela Walchhofera napriek tomu, že vyhral oba interné kvalifikačné preteky priamo v Aare. Zjazdárska superveľmoc pošle do sobotňajšieho boja kvarteto: Christoph Gruber, Hermann Maier, Mario Scheiber a Fritz Strobl. "Michael nemal počas sezóny také výsledky, aby ho oprávňovali k automatickej účasti v tejto disciplíne na majstrovstvách sveta. Keď chcel istotu štartu, mal vyhrať internú kvalifikáciu suverénnejšie ako len o tri, resp. sedem stotín sekundy," vysvetlil rakúsky šéftréner mužov Toni Giger.

Od Götschlovej sa čaká zlato

Švédka Pärsonová zatiaľ po marcovej operácii kolena len hľadá najlepšiu fazónu, ale prebudiť by ju mohlo domáce prostredie. Hlavnou ženskou favoritkou je však Rakúšanka Renate Götschlová. "Kráľovná rýchlosti", ako ju prezývajú rakúske médiá, vyhrala tri z piatich super G v aktuálnej sezóne a keď k tomu prirátame aj tri triumfy v zjazde, v kĺzavých disciplínach je jasnou jednotkou. "Nebude priveľmi trúfalé, keď poviem, že od Götschlovej očakávame útok na zlato," uviedol prvý muž rakúskeho lyžovania Hans Pum. Skúsená 31-ročná Rakúšanka je dvojnásobnou majsterkou sveta, ale najcennejší kov zo super G jej chýba. Zatiaľ najvyššie bola v tejto disciplíne druhá, na MS 1999 v americkom Vaile. Jej najväčšími súperkami by mali byž dravé mladé Američanky Lindsey Kildowová a Julia Mancusová, pričom tá druhá je obhajkyňou bronzu zo Santa

Štyria Slováci v super G

V úvodných pretekoch na MS 2007 by sa mali predstaviť aj štyria slovenskí reprezentanti: Ivan Heimschild, Jaroslav Babušiak, Eva Hučková a Soňa Maculová. Všetci štyria pricestovali do dejiska šampionátu vo štvrtok podvečer a v piatok predpoludním by mali absolvovať voľný tréning na pretekárskej trati. "Súčasný dážď a plusové teploty nie sú nič príjemné. Keď nezačne mrznúť, zajtra to môže mať negatívny vplyv na pretekárov s vyššími štartovými číslami. Na druhej strane si nemyslím, žeby boli ohrozené samotné preteky," uviedol šéf slovenskej výpravy v Aare Richard Magdolen. Ten zároveň poznamenal, že štvrtkový príchod prvej časti slovenskej výpravy do Aare sa zaobišiel bez komplikácií. "Na rozdiel od Rakúšanov, ktorým zmizla časť batožiny," dodal.

Z kvarteta Slovákov má najviac skúseností zo super G 26-ročný Ivan Heimschild, ktorý štartoval už na MS 2001 v St. Antone a obsadil tam v tejto disciplíne 39. miesto. V aktuálnej sezóne má za sebou päť štartov v super G, najviac sa mu vydaril nedávny na Svetovej zimnej univerziáde v talianskej Bardonecchii, kde ho klasifikovali na 23. pozícii. Jaroslav Babušiak skončil na tých istých pretekoch o šesť priečok nižšie. Z dvojice slovenských ženských zástupkýň absolvovala Eva Hučková jeden superobrovský slalom na Európskom pohári v nórskom Hemsedale, ktorý však nedokončila. Soňa Maculová je majsterka Slovenska v super G z posledných dvoch rokov, ale v aktuálnej sezóne ešte túto disciplínu na oficiálnych pretekoch nejazdila.