MS: Pärsonová doma obhájila titul v super G

SITA|6. feb 2007 o 14:27

AARE 6. februára (SITA) - Švédka Anja Pärsonová obhájila v domácom prostredí v Aare titul majsterky sveta v super G v alpských lyžiarskych disciplínach. Dvadsaťpäťročná rodáčka z Tarnaby zvládla 1829 ...

Pôvodná správa doplnená o ďalší text, štatistiky a hlas zo slovenského tábora.

AARE 6. februára (SITA) - Švédka Anja Pärsonová obhájila v domácom prostredí v Aare titul majsterky sveta v super G. Dvadsaťpäťročná rodáčka z dedinky svetových šampiónov Tärnaby zvládla 1829 m dlhú trať s prevýšením 575 m o 32 stotín sekundy rýchlejšie ako ďalšia z favoritiek Američanka Lindsey Kildowová. Tretia skončila celková líderka SP i tejto disciplíny a zrejme najväčšia favoritka na zisk titulu Rakúšanka Renate Götschlová, ktorá zaostala o 53 stotín. V slnečnom počasí pri teplote -6°C skončili Slovenky v 43-člennom štartovom poli vo štvrtej desiatke. Eva Hučková obsadila s výraznou 8-sekundovou stratou 32. miesto. Soňa Maculová skončila ešte o jednu priečku nižšie (33.), keď zaostala o ďalších 1,5 sekundy. "Dievčatá mali trošku menej natrénované ako chlapci a musím povedať, že trať mali dnes azda náročnejšiu ako muži. Potvrdzujú to aj vyššie rýchlosti namerané na jednotlivých úsekoch. Dokonca mali na trati aj umelé skoky. S lepším umiestnením sme ani veľmi nepočítali, ale odstupy na najlepšie sú príliš veľké. Budeme musieť ešte popracovať, aby to v kombinačnom zjazde bolo aspoň o niečo lepšie,“ konštatoval vedúci slovenskej výpravy v Aare Richard Magdolen.

V úvodnej ženskej disciplíne šampionátu, ktorá sa mala pôvodne konať už v nedeľu, Pärsonová predviedla vyrovnanú, ale pritom dynamickú jazdu s povolenou mierou rizika. Ženský super G sa išiel na rozdiel od mužského na pôvodne naplánovanej trati s viacerými divácky atraktívnymi, ale pre pretekárky náročnými skokmi a bol dokonca o 9 metrov dlhší ako mužský. Pärsonová, ktorá v doterajšej časti sezóny po jarnej operácii kolena iba hľadala stratenú formu, ju našla v pravý čas. Dvojnásobná držiteľka veľkého krištáľového glóbusu za celkové prvenstvo vo Svetovom pohári vyhrala vôbec svoje prvé preteky v poolympijskej sezóne a opäť potvrdila, že je ženou pre veľké podujatia. Z majstrovstiev sveta má aktuálne na konte už päť zlatých a dovedna sedem medailí (bilancia 5-1-1) a v historickom rebríčku sa dostala už na 5. miesto pred krajanku Pernillu Wibergovú aj svoju veľkú sokyňu Chorvátku Janicu Kosteličovú, ktorá však vynecháva celú sezónu a v Aare preto chýba. Švédka zároveň ako tretia žena v histórii superobrovských slalomov na MS obhájila svoje prvenstvo. Pred ňou sa to podarilo Rakúšanke Ulrike Maierovej (1989-91) a Talianke Isolde Kostnerovej (1993-96).

Pärsonová v Aare bude ešte obhajovať jeden titul zo Santa Cateriny, ten z obrovského slalomu. Skvelá severanka si však už teraz môže povedať, že neprerušila zlatú sériu zo svetových šampionátov, ktorú začala slalomovým triumfom v rakúskom St. Antone v roku 2001. "Bol to môj sen. Rovnako ako pred dvoma rokmi v Taliansku, ani dnes som nechcela veriť, že by som mohla triumfovať. Pred pretekmi som bola veľmi nervózna, pretože som doma v Tärnaby testovala nové lyže a topánky. Desať sekúnd pred štartom som však už vedela, že všetko je v poriadku a trať mi sadla na mieru," povedala v prvej reakcii Pärsonová.

Strieborná Kildowová získala vôbec svoju prvú medailu z majstrovstiev sveta. Pred pretekmi si špecialistka na kĺzavé disciplíny trúfala aj na zlato, pred Aare totiž vyhrala posledné super G v rámci SP žien v talianskom San Sicariu. "Som veľmi rada, že to napokon vyšlo na medailu. Neboli to a tak náročné preteky, museli sme ísť takticky," tvrdila Kildowová. Hlavná favoritka Götschlová, ktorá v tejto sezóne vyhrala tri podujatia v super G vo Svetovom pohári, predviedla riskantnú jazdu, na prvých medzičasoch bola na úrovni Pärsonovej, v závere však stratila. "Urobila som veľa chybičiek. Keď však riskujete, aj tie sa stávajú. Anja bola dnes veľmi rýchla, navyše tiež riskovala, bez čoho by zrejme nevyhrala. Po mojej jazde som rada, že som získala aspoň bronz," uviedla Götschlová.

MS v Aare (Švéd.) - super G žien - konečné výsledky:

1. Anja Pärsonová (Švéd.) 1:18,85 min, 2. Lindsey C. Kildowová (USA) +0,32, 3. Renate Götschlová +0,53, 4. Nicole Hospová (obe Rak.) a Britt Janyková (Kan.) obe +0,59, 6. Julia Mancusová (USA) +0,78, 7. Nadia Stygerová (Švajč.) +0,80, 8. Alexandra Meissnitzerová (Rak.) +1,12, 9. Libby Ludlowová (USA) +1,23, 10. Maria Rieschová (Nem.) +1,33,...32. Eva Hučková +8,00, 33. Soňa Maculová (obe SR) +9,51.

Prehľad majsteriek sveta v super G (1987 - 2007):

1987 Crans Montana (Švajč.) - Maria Walliserová (Švajč.)

1989 Vail (USA) - Ulrike Maierová (Rak.)

1991 Saalbach (Rak.) - Ulrike Maierová (Rak.)

1993 Morioka (Jap.) - Katja Seizingerová (Nem.)

*1996 Sierra Nevada (Šp.) - Isolde Kostnerová (Tal.)

1997 Sestriere (Tal.) - Isolde Kostnerová (Tal.)

1999 Vail (USA) - Alexandra Meissnitzerová (Tal.)

2001 St. Anton (Rak.) - Regine Cavagnoudová (Fr.)

2003 St. Moritz (Švajč.) - Michaela Dorfmeisterová (Rak.)

2005 Santa Caterina (Tal.) - Anja Pärsonová (Švéd.)

2007 Aare (Švéd.) - Anja Pärsonová (Švéd.)

*v Sierra Nevade sa jazdilo až v roku 1996, keďže pre zlé počasie museli nahrádzať kompletný program z predchádzajúceho roka

Prehľad najúspešnejších medailistiek v histórii MS v alpských disciplínach:

1.Christl Cranzová (Nem.) 14 zlatých 4 strieborné 0 bronzových celkovo 18 medailí