Záverečné zlato pre Greisa, Björndalen až štvrtý

SITA|11. feb 2007 o 15:26

ANTERSELVA 11. februára (SITA) - V pretekoch mužov na 15 km s hromadným štartom, ktorými sa v talianskej Anterselve skončili 41. majstrovstvá sveta v biatlone, zvíťazil Nemec Michael Greis. Trať aj s ...

ANTERSELVA 11. februára (SITA) - V pretekoch mužov na 15 km s hromadným štartom, ktorými sa v talianskej Anterselve skončili 41. majstrovstvá sveta v biatlone, zvíťazil Nemec Michael Greis. Trať aj s dvoma trestnými okruhmi za netrafené terče na prvej streľbe v stoji zvládol za 37:52,1 min. Hrdina minuloročnej olympiády v Turíne, kde získal tri zlaté medaily, si vybojoval iba svoj druhý majstrovský titul v kariére, prvý v Anterselve. Striebro patrí jeho krajanovi Andreasovi Birnbacherovi, ktorý ako jediný spomedzi všetkých štartujúcich zvládol všetky štyri strelecké položky bezchybne. Bronz si pri svojej rozlúčke s majstrovstvami sveta vybojoval Francúz Raphael Poiree. Až na 4. mieste dobehol do cieľa najväčší favorit a líder aktuálneho poradia vo Svetovom pohári Nór Ole Einar Björndalen. Doplatil na nepresnú streľbu v stoji, po ktorej musel odbehnúť 4 trestné okruhy. Na čele celkovej klasifikácie SP vznikla zaujímavá situácia. Michael Greis sa vďaka zsiku 50 bodov dotiahol na Oleho Einara Björndalena, ten má však viac prvenstiev a tak mu stále patrí žltý dres lídra. Tridsaťtriročný Nór však opäť vynechá ďalšie kolo bojov o krištáľový glóbus, pretože bude štartovať na majstrovstvách sveta v klasických lyžiarskych disciplínach v japonskom Sappore. Do kolotoča SP biatlonistov sa vráti až v pretekoch 8. kola, ktoré sa uskutoční druhý marcový víkend v Holmenkollene na predmestí nórskej metropoly Oslo.

Výsledky - preteky s hromadným štartom:

1. Michael Greis (Nem.) 37:52,1 min (2 trestné okruhy), 2. Andreas Birnbacher (Nem.) +15,4 s (0), 3. Raphael Poiree (Fr.) +28,1 (1), 4. Ole Einar Björndalen (Nór.) +36,3 (4), 5. Sven Fischer (Nem.) +40,3 (2), 6. Frode Andresen (Nór.) +41,8 (3), 7. Christoph Sumann (Rak.) +41,8 (3), 8. Simon Fourcade (Fr.) +49,7 (1), 9. Jay Hakkinen (USA) +51,9 (1), 10. Mattias Nilsson (Švéd.) +52,9 (2)

Poradie vo SP (veľký krištáľový glóbus) po 18 pretekoch (27 naplánovaných):

1. Ole Einar Björndalen (Nór.) 528 bodov, 2. Michael Greis (Nem.) 528, 3. Björn Ferry (Švéd.) 455, 4. Nikolaj Kruglov (Rus.) 451, 5. Andreas Birnbacher (Nem.) 448, 6. Ivan Čerezov (Rus.) 448, 7. Raphael Poiree (Fr.) 417, 8. Dmitrij Jarošenko (Rus.) 399, 9. Halvard Hanevold (Nór.) 367, 10. Vincent Defrasne (Fr.) 356,... 69. Marek Matiaško (SR) 7

Poradie v hodnotení pretekov s hromadným štartom (malý krištáľový glóbus) po troch pretekoch (z piatich naplánovaných):

1. Christoph Sumann (Rak.) 125 bodov, 2. Andreas Birnbacher (Nem.) 105, 3. Raphael Poiree (Fr.) 101, 4. Ole Einar Björndalen (Nór.) 90, 5. Michael Greis (Nem.) 89, 6. Frode Andresen (Nór.) 89, 7. Nikolaj Kruglov (Rus.) 86, 8. Vincent Defrasne (Fr.) 85, 9. Michael Rösch (Nem.) 85, 10. Ivan Čerezov (Rus.) 59