Utorok, 20. október, 2020 | Meniny má VendelínKrížovkyKrížovky
KVALIFIKÁCIU SLALOMU NA MS V ZJAZDOVOM LYŽOVANÍ V AARE VYHRAL FÍN TUUKKA KAUKONIEMI

Trio Slovákov do hlavnej súťaže slalomu

AARE 15. februára (SITA) - V hlavnej súťaži v slalome na majstrovstvách sveta v zjazdovom lyžovaní vo švédskom Aare sa predstavia všetci traja slovenskí ...

AARE 15. februára (SITA) - V hlavnej súťaži v slalome na majstrovstvách sveta v zjazdovom lyžovaní vo švédskom Aare sa predstavia všetci traja slovenskí reprezentanti. Trio Jaroslav Babušiak, Ivan Heimschild a Peter Lubellan si vybojovalo vo štvrtok v kvalifikácii postup medzi 75 najlepších. Víťazom kvalifikácie sa stal Fín Tuukka Kaukoniemi. Dvadsaťjedenročný Severan, ktorý už má aj skúsenosti so Svetovým pohárom, vyhral s jasným náskokom 1,02 sekundy pred Chorvátom Natkom Zrnčičom-Dimom, tretí Anton Konovalov z Ruska zaostal o 1,42 sekundy.

Najlepší zo Slovákov Babušiak obsadil 6. miesto (2,27 s), keď si oproti prvému kolu polepšil v druhom deviatou najrýchlejšou jazdou o dve priečky. Babušiak si tak vylepší aj svoje FIS body a vo svetovom rebríčku postúpi vyššie. Ivan Heimschild skončil celkovo na 15. pozícii (+3,83). Obaja základ úspechu položili už v prvom kole a v druhom to istou jazdou potvrdili. Peter Lubellan bol síce po prvej časti na nepostupovom 27. mieste, ale v 2. kole zajazdil ôsmy najrýchlejší čas a posunul sa na konečnú 19. pozíciu. "Nečakali sme, že sa bude konať kvalifikácia aj v slalome, ale napokon bola. Zámer bol jasný, aby všetci traja chlapci postúpili, čo sa napokon podarilo. Všetkým sme odporúčali, aby išli na istotu a pred druhým kolom mali šancu na postup. Ťažko sa však môže splniť príkaz isť na istotu, lebo slalomy sa jazdia vždy naplno, preto to bolo trochu kostrbaté. Najplynulejšie to zvládol Jaro Babušiak, Ivan Heimschild mal trochu prebrúsené hrany a v oblúkoch ho to zasekávalo. Lubellan išiel prvú jazdu veľmi netypicky. Všetci však boli v hre a mohli v pohode nastúpiť do druhého kola. Bolo isté, že keď trochu popustia, môžu postúpiť. To sa napokon aj stalo," hodnotil vystúpenie slovenského tria šéftréner Karol Král.

V hlavnej súťaži slalomu mužov, ktorá sa uskutoční v sobotu 17. februára, malo istú účasť 50 najlepších zjazdárov podľa FIS rebríčka. O ďalších 25 miesteniek sa bojovalo v kvalifikácii.

Suverénny víťaz prvého kola Dalibor Šamsal z Chorvátska, takmer nepostúpil. Po chybe vypadol z rytmu, musel sa vrátiť, zaostal za Kaukoniemim o 6,74 sekundy, ale napokon sa kvalifikoval ako posledný dvadsiatypiaty.

Výsledky - majstrovstvá sveta v zjazdovom lyžovaní v Aare (Švéd.):

Kvalifikácia slalomu - konečné poradie: 1. Tuukka Kaukoniemi (Fín.) 1:57,14, 2. Natko Zrnčič-Dim (Chorv.) +1,02, 3. Anton Konovalov (Rus.) +1,42, 4. Kryštof Krýzl (ČR) +1,73, 5. Tim Jitloff (USA) +2,17, 6. Jaroslav Babušiak (SR) +2,27, 7. Roger Vidosa (Andorra) +2,56, 8. Dean Todorov (Bulh.) +2,61, 9. Cristian Javier Simari Birkner (Arg.) +2,65, 10. Guillem Capdevila (Šp.) +2,66,... 15. Ivan Heimschild +3,83, 19. Peter Lubellan (obaja SR) +4,70