V tímovej súťaži očakávaný triumf Rakúska

SITA|18. feb 2007 o 15:09

AARE 18. februára (SITA) - Víťazmi záverečnej súťaže družstiev na 39. majstrovstvách sveta v alpských lyžiarskych disciplínach vo švédskom Aare sa stali Rakúšania. Šestica v zložení Renate Götschlová, Michaela Kirchgasserová, Marlies ...

AARE 18. februára (SITA) - Víťazmi záverečnej súťaže družstiev na 39. majstrovstvách sveta v alpských lyžiarskych disciplínach vo švédskom Aare sa stali Rakúšania. Šestica v zložení Renate Götschlová, Michaela Kirchgasserová, Marlies Schildová, Benjamin Raich, Mario Matt a Fritz Strobl podľa predpokladov triumfovala v kombinácii ôsmich jázd super G a slalomu a na záver šampionátu vybojovala pre Rakúsko tretie zlato. Alpská veľmoc číslo 1 sa tak napokon so ziskom 9 cenných kovov (3-3-3) stala najúspešnejšou krajinou MS 2007.

Striebro si v tímovej súťaži vybojovali s veľkým odstupom 15 bodov domáci Švédi a bronz zostal pre Švajčiarsko. V konkurencii 11 tímov Slováci nefigurovali, keďže podľa pravidiel nemali na konte dostatok bodovaných umiestnení vo Svetovom resp. Európskom pohári. "Doma som načerpal dosť energie a teraz som rád, že sa to vyplatilo. Extramotiváciu som vôbec nemusel hľadať," komentoval člen víťazného tímu Fritz Strobl, ktorý sa pre jedinú nedeľňajšiu jazdu v super G vrátil do dejiska šampionátu.

Rakúšania suverénne viedli už po prvej polovici súťaže, ktorá sa skladala zo štyroch jázd superobrovského slalomu a ďalších štyroch v slalome a bolo treba dosiahnuť čo najnižší súčet umiestnení. Pretekári alpskej veľmoci číslo 1 nazbierali už v super G tri prvé a jedno druhé miesto (svoju jazdu nevyhral iba Raich) a so súčtom 5 bodov sa bezkonkurenčne usadili na čele. Aj v slalome pokračoval favorizovaný tím v dobrých výkonoch. Rakúske víťazstvo definitívne spečatila víťazstvom v siedmej, čiže tretej slalomovej, sérii špecialistka Marlies Schildová. "Už pred predposlednou jazdou Marlies Schildovej sme si boli takmer istí, že túto súťaž vyhráme. Marlies totiž nie je z tých pretekárok, ktoré by takýto slalom nedokončili," pridala názor Michaela Kirchgasserová.

O striebro pripravil Švajčiarov v záverečnej sérii Marc Berhod, ktorý svoju jazdu nedokončil a Švédovi Jensovi Byggmarkovi stačilo na potvrdenie 2. priečky pre svoju krajinu aj 5. miesto. Štvrtí boli celkovo Fíni a piati obhajcovia bronzu Francúzi. Súťaž družstiev sa jazdila na majstrovstvách sveta po druhý raz. Premiéru pred dvoma rokmi v talianskom Bormiu vyhrali prekvapujúco Nemci, ktorí teraz skončili až na 7. mieste.