Skvelá Pärsonová, arktická zima aj nezdary favoritov

SITA|19. feb 2007 o 13:43

AARE 19. februára (SITA) - Tridsiate deviate majstrovstvá sveta v alpských lyžiarskych disciplínach, ktoré počas víkendu vyvrcholili vo švédskom Aare, priniesli úspechy favoritov, ale aj viac prekvapení, ...

AARE 19. februára (SITA) - Tridsiate deviate majstrovstvá sveta v alpských lyžiarskych disciplínach, ktoré počas víkendu vyvrcholili vo švédskom Aare, priniesli úspechy favoritov, ale aj viac prekvapení, ako sa všeobecne očakávalo. V arktických mrazoch kulminujúcich až pri teplote - 30 °C vyučovala v kĺzavých disciplínach a superkombinácii Anja Pärsonová, na nedávne úspechy svojich slávnych krajanov nadviazal triumfami v zjazde a obrovskom slalome Nór Aksel Lund Svindal. Pärsonová sa stala s troma zlatými a jednou bronzovou medailou absolútnou kráľovnou šampionátu a definitívne sa zaradila medzi legendy tohto športu. Štyri individuálne cenné kovy katapultovali ešte stále len 25-ročnú rodáčku Tärnaby už na 2. miesto medzi najúspešnejšími zjazdárkami histórie majstrovstiev sveta, keď má dovedna na konte 7 zlatých, 1 striebornú a 2 bronzové medaily. Prekvapenie majstrovských bojov sa zrodilo hneď v úvode, keď Talian Patrick Staudacher šokujúco vyhral superobrovský slalom. Basgitarista a harmonikár z Južného Tirolska nikdy predtým nestál na stupňoch víťazov na vrcholnom podujatí ani na podujatiach Svetového pohára. Historické štatistiky výrazne prepisovala aj Češka Šárka Záhrobská. V ostro sledovanom ženskom slalome dokázala zdolať suverénku sezóny Rakúšanku Marlies Schildovú aj domácu Anju Pärsonovú a ako prvá športovkyňa v histórii samostatného Česka resp. bývalého Československa sa postavila na najvyšší stupeň na zjazdárskych majstrovstvách sveta.

Samostatnou kapitolou šampionátu v Aare bolo vystúpenie sebavedomých Rakúšanov. V obrovskom slalome mužov si pretrpeli historické fiasko, no v záverečnej súťaži družstiev ukázali celému svetu chrbát. Konečných 9 medailí, po 3 z každého kovu, im stačili na potvrdenie postu zjazdársky najúspešnejšej krajiny súčasnosti. Rakúsku vlajku dvíhali vysoko najmä Nicole Hospová a Mario Matt, ktorí vyhrali obrovský slalom resp. slalom. V tejto súvislosti stojí za zmienku suverénne víťazstvo Matta, ktorého slalomový mat konkurencii predstavoval náskok 1,81 s v cieli 2. kola pred strieborným Talianom Manfredom Moelggom. Medzi pozitíva MS 2007 treba zaradiť aj "znovuzrodenie" Švajčiarov. Kedysi jedna z dvoch dominantných alpských veľmocí získala 6 medailí a v celkovej bilancii obsadila 4. miesto. A to ešte pred dvoma rokmi v Bormiu vyšli Švajčiari medailovo naprázdno.

Aare malo aj svojich smutných hrdinov. Bez medaily zostali takí borci svetového alpského lyžovania, akými sú Bode Miller, Michael Walchhofer, či Hermann Maier. Miller nevyužil možnosť preniknúť do najlepšej desiatky histórie a neskompletizoval zlatú zbierku z majstrovstiev sveta (stále mu chýba titul v slalome). Pri jeho mene zostalo na MS 2007 najvyššie zapísané 6. miesto zo superkombinácie. Ešte o niečo horšie dopadol 34-ročný Rakúšan Maier, ktorý bol najlepšie siedmy v super G a na sklonku kariéry odišiel z vrcholného podujatia vôbec po prvý raz bez cenného kovu. Jeho krajanka Renate Götschlová tiež patrí medzi veľkých zdolaných. Hoci si vybojovala bronz v super G, ako šesťnásobná víťazka pretekov SP aktuálnej sezóne (3x super G, 3x zjazd) rozhodne čakala viac.

Slovenské ambície na majstrovstvách sveta v športe, kde sa v posledných rokoch rozpadla koncepcia reprezentačnej prípravy, boli limitované umiestneniami Veroniky Zuzulovej. Tá v globále nesklamala. Utvorila si osobné maximá v obrovskom slalome (21.) a superkombinácii (9.), kde najmä jej výkon v slalome mal svetové parametre. Nedokázala ho však zopakovať v 1. kole slalomu špeciál, ktoré jej nesadlo a napokon to v súčte stačilo na umiestnenie v druhej desiatke (13.). Napriek tomu Zuzulová v Aare naznačila do budúcnosti ambície popasovať sa so špičkou nielen v slalome, ale aj ostatných disciplínach. Pokiaľ ide o vystúpenie mužskej zložky reprezentácie, dvojica Ivan Heimschild a Jaroslav Babušiak dosiahla vzhľadom na podmienky v príprave niekoľko pozoruhodných výsledkov. Skúsenejší Heimschild si utvoril osobné šampionátové maximá v obrovskom slalome (35.), superkombinácii (27.) aj slalome (20.), kde však bolo konečné poradie poznačené veľkým počtom vypadnuvších pretekárov. Za zmienku stojí aj Heimschildov odstup od majstra sveta v super G (+2,87), vôbec najmenší pre tohto pretekára v tejto disciplíne na vrcholných podujatiach v kariére.


Prehľad majstrov sveta z Aare (Švéd.):

zjazd: Anja Pärsonová (Švéd.) a Aksel Lund Svindal (Nór.)

super G: Anja Pärsonová (Švéd.) a Patrick Staudacher (Tal.)

superkombinácia: Anja Pärsonová (Švéd.) a Daniel Albrecht (Švajč.)

obrovský slalom: Nicole Hospová (Rak.) a Aksel Lund Svindal (Nór.)

slalom: Šárka Záhrobská (ČR) a Mario Matt (Rak.)

súťaž družstiev: Rakúsko


Najúspešnejšie krajiny v Aare:

 
1. Rakúsko 3 3 3
2. Švédsko 3 2 2
3. Nórsko 2 0
4. Švajčiarsko 1 1 4
5. Taliansko 1 1 1
6. Česko 1
7. USA 3 0
8. Kanada 1 0
9. Francúzsko 1


*Najúspešnejší jednotlivci v Aare:

Anja Pärsonová (Švéd.) 3 1
Aksel Lund Svindal (Nór.) 2 0
Daniel Albrecht (Švajč.) 1 1 0
Nicole Hospová (Rak.) 1 1
Lindsey Kildowová (USA) 2 0
Marlies Schildová (Rak.) 1 1

 

*(do medailového poradia jednotlivcov sme nezarátali podiel jednotlivých zjazdárov na medailách zo súťaže družstiev)


Tabuľka najúspešnejších zjazdárok a zjazdárov v histórii majstrovstiev sveta v alpských lyžiarskych disciplínach po MS 2007:


ŽENY

meno Z S B spolu
1. Christl Cranzová (Nem.) 14 4 18
2. Anja Pärsonová (Švéd.) 7 1 2 10
3. Marielle Goitschelová (Fr.) 6 4 10
4. Erika Hessová (Švajč.) 6 1 7
5. Annemarie Moserová-Pröllová (Rak.) 5 2 1 8
6. Janica Kosteličová( Chorv.) 5 5
7. Hanni Wenzelová (Licht.) 4 3 2 9
8. Pernilla Wibergová (Švéd.) 4 1 1 6
9. Inge Wersinová-Lantschnerová (Rak.) 3 3 6
10. Vreni Schneiderová (Švajč.) 3 2 1 6

 

MUŽI

meno Z S B spolu
1. Toni Sailer (Rak.) 7 1 8
2. Jean-Claude Killy (Fr.) 6 6
3. Kjetil-Andre Aamodt (Nór.) 5 4 3 12
4. Gustavo Thöni (Tal.) 5 2 7
5. Ingemar Stenmark (Švéd.) 5 1 1 7
6. Marc Girardelli (Lux.) 4 4 3 11
7. Pirmin Zurbriggen (Švajč.) 4 4 1 9
8. Emile Allais( Fr.) 4 4 8
9. Rudolf Rominger (Švajč.) 4 1 2 7
10. Stein Eriksen (Nór.) 4 1 1 6
11. Bode Miller (USA) 4 1 5


 

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Zimné športy»Skvelá Pärsonová, arktická zima aj nezdary favoritov